Izraelští vědci chtějí během roku nabídnout kompletní léčbu rakoviny, ale nemají prý peníze na publikaci výsledků

Izraelská farmaceutická společnost Accelerated Evolution Biotechnologies (AEBi) přišla s velice silným tvrzením. Nejpozději za rok prý bude mít k dispozici převratnou léčbu rakoviny.

„Naše léčba rakoviny bude účinná již od prvního dne, bude trvat několik týdnů a nebude mít žádné nebo jen minimální vedlejší účinky. A to při mnohem nižších nákladech než v případě většiny ostatních léčebných postupů na trhu,“ uvedl Dan Aridor z AEBi v rozhovoru pro The Jerusalem Post. „Naše řešení bude generické a personalizované.“

Kroťme nadšení, testy zatím chybí

Dotyčná léčba dostala název MuTaTo, což znamená „více-cílový toxin“ („multi-target toxin“). Její hlavní přednost má spočívat v tom, že nádorové buňky napadá hned několika peptidy najednou.

„Ujistili jsme se, že léčba nebude ovlivněna mutacemi: nádorové buňky mohou mutovat takovým způsobem, aby cílené receptory byly vyřazeny... Pravděpodobnost toho, že se vyskytne více mutací, které by modifikovaly všechny cílené receptory současně, dramaticky klesá úměrně počtu použitých cílů,“ vysvětlil pro The Jerusalem Post generální ředitel dotyčné firmy Ilan Morad.

„Místo abychom útočili vždy jen na jeden receptor, útočíme na tři naráz. Dokonce ani rakovina nezvládne zmutovat tři receptory současně,“ dodal.

Zní to pochopitelně krásně, ale je tu jeden háček: v článku Postu chybí zmínka o jakémkoliv peer-reviewed výzkumu, jehož výsledky by výše citované výroky mohly podpořit. Podle Morada AEBi dosud dokončila několik in-vitro studií a brzy začne s klinickými testy – nicméně dokud nejsou k dispozici konkrétní data, je na místě obezřetnost.


Aktualizováno 31. 1. 2019:

Ilan Morad včera šokoval tvrzením, že publikování dosavadních i budoucích výsledků si jeho společnost nemůže dovolit, neboť jde prý o příliš drahou záležitost. Místo toho se chce zaměřit na „posílení výzkumu a vývoj cílovějších peptidů“, kteroužto činnost evidentně považuje za důležitější.

„Kdybychom byli velkou společností s velkými finančními prostředky, byla by to první věc, kterou bychom udělali. Když mám 100 000 dolarů, na co bych je měl vynaložit?“ argumentoval a dodal, že k napsání vědeckého článku je zapotřebí provést příliš mnoho experimentů.

Toto prohlášení podle očekávání vyvolalo silnou vlnu kritiky. Někteří dokonce tvrdí, že jde o obyčejný podvod a Morada přirovnávají k bláznivým nigerijským scammerům. Umírněnější jedinci pak celou záležitost označují za reklamu sloužící k nalákání nových investorů. Pokud tomu tak skutečně je, pak tento způsob sebepropagace rozhodně nelze označit za šťastný.

Diskuze (54) Další článek: V únorovém Computeru: jak autonomní auta rozhodnou, kdo zemře a kdo přežije

Témata článku: Zdraví, Věda, Výzkum, Léky, Medicína, Rakovina, Izrael, Scam, Chemoterapie, Jeruzalém, Léčba rakoviny, Receptor, Vědec, Šťastný, Komp, Cuře, Léčba, Toxin, Peníz, Výrok, Izraelský vědec, Nádorová buňka, Obezřetnost, Pen, Volně prodejné léky na Heureka.czFacebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi
Útočník obelhal největší kryptoburzu a ukradl 14 miliard korun. I kryptoměny se musí záplatovat

Útočník obelhal největší kryptoburzu a ukradl 14 miliard korun. I kryptoměny se musí záplatovat

**Binance, největší kryptoburza, potvrdila, že jí útočník ukradl v přepočtu 14 mld. korun. **Burza rychle zastavila činnost, takže s většinou penez útočník nemůže nakládat. **Útok umožnila díra v komponentně propojující dva blockchainy.

Petr Urban
PenízeKryptoměny
Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

**Outlook postavený na webovém základě už podporuje osobní účty Microsoft. **Testování se tak rozšiřuje na jednotlivce, program má však k dokončení stále daleko. **Za pár týdnů bude sjednoceným pošťákem nahrazena také Pošta.

Petr Urban
E-mailOutlookOutlook.comMicrosoft
Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

** K dispozici jsou podrobné nezávislé testy nové grafické karty GeForce RTX 4090 ** Nvidia splnila sliby, mezigenerační skok ve výkonu je obrovský ** DLSS 3 přináší revoluci v počtu fps

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu