Medicína | Rakovina

Izraelští vědci chtějí během roku nabídnout kompletní léčbu rakoviny, ale nemají prý peníze na publikaci výsledků

Izraelská farmaceutická společnost Accelerated Evolution Biotechnologies (AEBi) přišla s velice silným tvrzením. Nejpozději za rok prý bude mít k dispozici převratnou léčbu rakoviny.

„Naše léčba rakoviny bude účinná již od prvního dne, bude trvat několik týdnů a nebude mít žádné nebo jen minimální vedlejší účinky. A to při mnohem nižších nákladech než v případě většiny ostatních léčebných postupů na trhu,“ uvedl Dan Aridor z AEBi v rozhovoru pro The Jerusalem Post. „Naše řešení bude generické a personalizované.“

Kroťme nadšení, testy zatím chybí

Dotyčná léčba dostala název MuTaTo, což znamená „více-cílový toxin“ („multi-target toxin“). Její hlavní přednost má spočívat v tom, že nádorové buňky napadá hned několika peptidy najednou.

„Ujistili jsme se, že léčba nebude ovlivněna mutacemi: nádorové buňky mohou mutovat takovým způsobem, aby cílené receptory byly vyřazeny... Pravděpodobnost toho, že se vyskytne více mutací, které by modifikovaly všechny cílené receptory současně, dramaticky klesá úměrně počtu použitých cílů,“ vysvětlil pro The Jerusalem Post generální ředitel dotyčné firmy Ilan Morad.

„Místo abychom útočili vždy jen na jeden receptor, útočíme na tři naráz. Dokonce ani rakovina nezvládne zmutovat tři receptory současně,“ dodal.

Zní to pochopitelně krásně, ale je tu jeden háček: v článku Postu chybí zmínka o jakémkoliv peer-reviewed výzkumu, jehož výsledky by výše citované výroky mohly podpořit. Podle Morada AEBi dosud dokončila několik in-vitro studií a brzy začne s klinickými testy – nicméně dokud nejsou k dispozici konkrétní data, je na místě obezřetnost.


Aktualizováno 31. 1. 2019:

Ilan Morad včera šokoval tvrzením, že publikování dosavadních i budoucích výsledků si jeho společnost nemůže dovolit, neboť jde prý o příliš drahou záležitost. Místo toho se chce zaměřit na „posílení výzkumu a vývoj cílovějších peptidů“, kteroužto činnost evidentně považuje za důležitější.

„Kdybychom byli velkou společností s velkými finančními prostředky, byla by to první věc, kterou bychom udělali. Když mám 100 000 dolarů, na co bych je měl vynaložit?“ argumentoval a dodal, že k napsání vědeckého článku je zapotřebí provést příliš mnoho experimentů.

Toto prohlášení podle očekávání vyvolalo silnou vlnu kritiky. Někteří dokonce tvrdí, že jde o obyčejný podvod a Morada přirovnávají k bláznivým nigerijským scammerům. Umírněnější jedinci pak celou záležitost označují za reklamu sloužící k nalákání nových investorů. Pokud tomu tak skutečně je, pak tento způsob sebepropagace rozhodně nelze označit za šťastný.

Diskuze (54) Další článek: V únorovém Computeru: jak autonomní auta rozhodnou, kdo zemře a kdo přežije

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Léky, Medicína, Rakovina, Izrael, Scam, Chemoterapie, Výrok, Jeruzalém, Komp, Izraelský vědec, Peníz, Receptor, Šťastný, Obezřetnost, Léčba, Vědec, Nádorová buňka, Toxin, Léčba rakoviny


Určitě si přečtěte

Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Trapas celníků: Zadrželi „padělaná“ sluchátka AirPods, šlo ale o pravé OnePlus Buds
Markéta Mikešová
OnePlusSluchátkaAirPodsApple
Zanedlouho vyjde podzimní verze Windows 10. Podívejte se, co je nového
Vladislav Kluska
Fluent DesignAktualizaceWindows 10Operační systémy
Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Karel Kilián
LetadlaLétáníMapy
Obří GeForce RTX 3090 vyfocená ve skříni. Moc místa vám nezbyde
Karel Javůrek
GeForce RTX 3000Grafické kartyNvidia
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10