Jaderná elektrárna na Měsíci? Mnohem lepší cestou jsou malé a lehké reaktory

Tým vědců tvrdě pracuje na jaderných reaktorech, které by měly dodávat energii plánovaným základnám na Měsíci i Marsu. Informoval o tom magazín Chemical & Engineering News.

Někteří odborníci se zaobírali i myšlenkou vybudovat na površích dotyčných astronomických objektů klasické jaderné elektrárny. Nakonec se však dospělo k tomu, že něco takového je v podstatě vyloučeno.

Mnohem lepší cestou jsou reaktory, které budou malé a lehké, ale současně dostatečně odolné na to, aby je bylo možné provozovat i v tak drsných podmínkách, jaké na naší přirozené družici či rudé planetě panují.

Čtyři reaktory pro šest lidí

„Nerad to označuji za inovaci, protože to není tak složité,“ uvedl jaderný inženýr David Poston z Los Alamos National Laboratory. „Ale je to inovace v tom smyslu, že jsme si řekli… proč to prostě neuděláme jednoduchým způsobem, o němž víme, že bude fungovat?“

Výzkumníci tvrdí, že čtyři takové reaktory by mohly být plně dostačující pro potřeby šesti kolonistů žijících na Marsu. Nejprve je ale hodlají důkladně otestovat na Měsíci.

„Na Měsíci jste blízko domova,“ komentovala to inženýrka NASA Michelle Rucker. „Takže pokud něco selže, návrat domů nepotrvá zase tak dlouho.“

Diskuze (38) Další článek: Facebook Messenger bude varovat před podvodníky a internetovými predátory

Témata článku: Technologie, Vesmír, Výzkum, NASA, Energie, Elektrárna, Mars, Měsíc, Inovace, Reaktor, Kolonizace, Dobrá cesta, Jade, Jaderná elektrárnaFacebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu