Jaderné elektrárny v Evropské unii vyrobily v roce 2020 téměř čtvrtinu elektrické energie

Jaderné elektrárny mají v energetickém mixu Evropské unie poměrně zásadní podíl. V roce 2020 vyrobily dle Eurostatu 683 512 GWh, což je bezmála čtvrtina veškeré vyrobené elektrické energie. Více než polovina (přesně 52 %) z celkového objemu připadá na Francii, kde energie získaná z jádra tvoří 67 % domácí produkce elektřiny.

Ze 27 členů Evropské unie najdeme alespoň jednu jadernou elektrárnu ve třinácti zemích. Na začátku roku 2020 bylo v EU v provozu celkem 109 jaderných reaktorů, z nichž byly tři (dva ve Francii a jeden ve Švédsku) v průběhu roku trvale odstaveny.

Jádro v rámci EU

Fungující jaderné elektrárny lze nalézt ve Španělsku, Francii, Belgii, Nizozemsku, Německu, Švédsku, Finsku, Česku, Slovensku, Maďarsku, Slovinsku, Rumunsku a Bulharsku. Kromě Francie vyrábí více než polovinu elektřiny v jaderných elektrárnách pouze Slovensko (54 %).

Klepněte pro větší obrázek 
Jaderné elektrárny v rámci EU

V Maďarsku pocházelo z jádra 46 % elektřiny, v Bulharsku 41 %, v Belgii 39 %, ve Slovinsku 38 %, v Česku 37 %, ve Finsku 34 %, ve Švédsku 30 %, ve Španělsku 22 %, v Rumunsku 21 %, v Německu 11 % a v Nizozemsku pouhá 3 %.

Největším producentem jaderné elektřiny byla Francie s 353 833 GWh, následovaná s velkým odstupem Německem (64 382 GWh), Španělskem (58 229 GWh) a Švédskem (49 198 GWh). Na tyto čtyři země dohromady připadají více než tři čtvrtiny celkového množství elektřiny vyrobené v jaderných zařízeních v EU. V Česku jaderné elektrárny vyrobily 30 043 GWh elektrické energie, na Slovensku pak zhruba polovinu.

Ve větší polovině členských států EU – konkrétně ve čtrnácti zemích – není v provozu ani jedna jediná jaderná elektrárna. Jedná se o Dánsko, Estonsko, Chorvatsko, Irsko, Itálii, Kypr, Litvu, Lotyšsko, Lucembursko, Maltu, Rakousko, Řecko, Polsko a Portugalsko.

Diskuze (25) Další článek: PayPal čelí žalobě za zmrazení účtů a blokování finančních prostředků svých zákazníků

Témata článku: Elektrárna, Evropa, Německo, Itálie, Švédsko, Energie, Evropská unie, Elektřina, Francie, Reaktor, Slovensko, Energetika, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Finsko, Nizozemsko, Řecko, Španělsko, Slovinsko, Irsko, Dánsko, Jádro, Rumunsko, BelgieSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA