Jaderné palivo ze zničeného reaktoru v japonské Fukušimě bude odstraňovat robot

Provozovatel zničené japonské jaderné elektrárny Fukušima v úterý 28. května předvedl, jak dálkově ovládaný robot ještě letos vyzvedne z jednoho ze tří poškozených reaktorů kousky roztaveného paliva. Podrobnosti přináší web Associated Press News.

11. března 2011 zasáhly padesátimetrové vlny jadernou elektrárnu Fukušima a zničily její dieselové generátory, které poháněly čerpadla pro cirkulaci chladicího média. To mělo za následek tři jaderné havárie, tři výbuchy a následné rozsáhlé zamoření lokality radioaktivitou.

Robot na sběr jaderného paliva

Firma Tokyo Electric Power Company Holdings plánuje během října nasadit do reaktoru číslo 2 robota „teleskopického typu“ a vyzkoušet odstranění úlomků z jeho primární ochranné nádoby. Odstraňování roztaveného paliva mělo začít už koncem roku 2021, nicméně postupem času došlo k více než dvouletému zpoždění.

Během předváděcí akce se zařízení vybavené kleštěmi pomalu spustilo z teleskopické trubky na hromadu štěrku a sebralo kus kamene. „Věříme, že nadcházející zkušební odstranění zbytků paliva z druhého bloku je mimořádně důležitým krokem k stabilnímu provádění budoucích prací na vyřazování z provozu,“ uvedl manažer skupiny TEPCO Jusuke Nakagawa.

TEPCO plánuje při prvním ostrém testu ve druhém reaktoru elektrárny Fukušima odstranit méně než 3 gramy úlomků jaderného paliva. Lepší poznání aktuálního stavu roztaveného paliva z útrob reaktorů je klíčem k jejich postupnému vyřazení z provozu.

Roboti ve Fukušimě

Ve třech poškozených reaktorech zůstává přibližně 880 tun vysoce radioaktivního jaderného paliva. Japonská vláda chce ve spolupráci s firmou TEPCO vyčistit Fukušimu během 30 až 40 let, nicméně kritici označují tento plán jako příliš optimistický.

Nutno dodat, že roboti už měli zásadní význam při likvidaci následků havárie jaderné elektrárny Fukušima. Dálkově ovládané stroje ochránily lidské pracovníky před ozářením tím, že se dostaly do jinak nepřístupných oblastí, kde zkoumaly trosky a získávaly informace o následcích havárie.

Například čtyřnohý robot Spot, vyvinutý společností Boston Dynamics, sbíral data, natáčel video, měřil dávky radiace a sbíral vzorky trosek pro radiační testy. Naopak drony nejsou pro tyto úkoly ideální, protože lopatky jejich rotorů mohou zvedat prach a úlomky a šířit kontaminovaný materiál.

Diskuze (6) Další článek: Koncem tohoto týdne může přijít další silná sluneční bouře a s ní i polární záře

Témata článku: , , , ,