Jak bude znít první marsovský vrtulník? Skoro jako tripodi z Války světů

  • Po polovině července odstartuje k Marsu nový americký rover Mars 2020.
  • Na palubě bude mít i první mimozemský vrtulník.
  • Unikátní stroj se bude muset poprat s krutými podmínkami rudé planety.

Letos v létě se otevírá startovací okno pro let na Mars. K rudé planetě se chystají sondy NASA, ESA, ale také Číny či Spojených arabských emirátů. NASA se pokusí zachovat svou stoprocentní úspěšnost přistání pojízdných laboratoří. Do kráteru Jezero přistane rover Mars 2020 a na palubě bude mít i vrtulník.

Moc toho neumí, ale je první...

O letadle pro průzkum Marsu snili v NASA už dlouho. Do projektu Mars 2020 byl ale vrtulník přidán na poslední chvíli a k nelibosti samotného týmu.

Jeho úkoly jsou dva: popularizační a testovací. Na palubě nebude mít žádné vědecké přístroje. NASA si chce vyzkoušet létaní na Marsu, a pokud vše dopadne dobře, mohly by budoucí vrtulníky provádět jednoduchý výzkum, nebo pomáhat s plánováním trasy roveru.

V extrémních podmínkách

Pokud vás jednoho dne Elon Musk dopraví na Mars, svůj oblíbený dron si na cestu neberte. Nefungoval by. Mars přináší spoustu výzev, kterým museli vědci při návrhu vrtulníku čelit: nízké teploty, zpoždění signálu mezi námi a Marsem, třetinová gravitace a hlavně rozdílná atmosféra. Na rudé planetě má atmosféra jiné složení a je mnohem řidší – dosahuje sotva procenta pozemské atmosféry.

Malý vrtulník o hmotnosti 1,8 kg bude pohánět dvojice protiběžných rotorů – každý o hmotnosti jen 35 gramů a průměru 1,2 metru. Oba rotory dosáhnou 2 800 otáček za minutu. Na Zemi by se rozpadl ještě před dosažením maximálních otáček. 

Podmínky na Marsu proto vědci simulovali ve vakuové komoře. V ní napodobili tlak a složení atmosféry. Nižší gravitaci pak nahradilo při některých testech „odlehčení“. Vrtulník připevnili na lano, které ho automaticky nadnášelo tak, aby to odpovídalo třetině zemské gravitace. 

Nižší tlak a jiné složení atmosféry se promítlo také do zvuku vrtulníku. Na videu výše můžete slyšet, jak bude znít na Marsu. Trochu to připomíná slavné tripody z Války světů. Na Marsu ale bohužel nebude nikdo, kdo by vrtulník slyšel, i když... rover bude mít na palubě mikrofony. Uvidíme, zda budou dostatečně citlivé a blízko, aby zvuk vrtulníku nahrály.

NASA očekává, že vrtulník provede až 5 letů, každý o délce 90 sekund. Vrtulník se při nich dostane do výšky 3 až 10 metrů a uletí pár desítek až stovek metrů.

Energii pro přístroje roztočení rotorů dodá malý solární panel a baterie.

Diskuze (6) Další článek: Týden Živě: Mobilní Ryzen možná ukončí nadvládu Intelu a další novinky z CES 2020

Témata článku: Věda, Země, Elon Musk, Mars, Čína, ESA, Atmosféra, Gravitace, Mar, Planeta, Vrtulník, Kráter Jezero, Rudá planeta, Val, Bude, Rotor, Paluba, Roztočení, Plánování trasy, SVE, Jak, Spojené arabské emirátySex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

** Pentagon hodlá nahradit své lehké víceúčelové vrtulníky Bell OH-58 Kiowa ** Za tímto účelem vznikl modernizační program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) ** V rámci něj vyvíjí společnost Sikorsky Aircraft Corporation vrtulník Raider X

Stanislav Mihulka
HelikoptéryVojenstvíPrototyp
Jak poslouchat rádio. Od levného modelu do garáže po špičku, která zvládne také internetové stanice

Jak poslouchat rádio. Od levného modelu do garáže po špičku, která zvládne také internetové stanice

Co dnes poslouchat přes moderní rozhlasový přijímač? Je toho spousta a neomezuje se to jen na příjem z rozhlasových tunerů, tedy z analogového FM, digitální DAB/DAB+ a internetových stanic.

Domácí audio