Vesmír | NASA | Pluto

Jak by vypadalo přistání na Plutu z okénka rakety? NASA to předvádí na reálných fotkách

  • NASA zveřejnila videosimulaci, která ukazuje jak by vypadalo přistání na Plutu
  • Simulace využívá desítky fotografií pořízených sondou New Horizons
  • Není vyloučeno, že na Plutu existuje nějaká forma života

Jak by to vypadalo, kdybychom se vydali na planetu Pluto? NASA poskládala reálné snímky pořízené sondou New Horizons a vytvořila tak posloupnost, při které se k planetě postupně přibližujeme až na úroveň maximálních dostupných detailů:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nejdřív je to vzdálená planeta, postupně se však přibližujeme, jako bychom na ni přistávali

Animaci si můžete prohlídnout na videu:

K vytvoření této simulace bylo použito více než 100 fotografií, které se podařilo získat v červenci 2015. Právě tehdy New Horizons proletěla těsně (ve vzdálenosti 12 500 kilometrů) kolem Pluta.

Klepněte pro větší obrázek
Jedna z nejzajímavějších oblastí Pluta - Tartarus Dorsa.

„Chcete-li udělat film, při jehož sledování budou mít diváci pocit jako by se do Pluta ponořovali, musíte na základě toho, co o této planetě víme, interpolovat některé panchromatické (černé a bílé) rámečky, aby výsledek byl co možná nejplynulejší,“ uvedla NASA.

Sonda New Horizons byla vypuštěna v roce 2006. Na své cestě k Plutu urazila přibližně 4,9 miliardy kilometrů. Její mise stála zhruba 700 miliónů dolarů.

Záběry z kamery RALPH, která se nachází na palubě New Horizons, tak byly dodatečně upraveny. Aktuální barvy odpovídají tomu, co by posádka kosmické lodi sestupující k povrchu Pluta skutečně viděla.

Stojí za zmínku, že podle fyzika Briana Coxe by na Plutu mohla existovat nějaká forma života. Výše zmíněná sonda na něm totiž objevila obrovské ledovce a hory. Není tak vyloučeno, že se zde vyskytuje voda.

Klepněte pro větší obrázek
Zmrzlé "srdce" Pluta - Sputnik Planitia.

„Dost dobře tam může být podpovrchový oceán. Pokud je tedy naše chápání života na Zemi alespoň trochu správné, mohlo by tam být i něco živého,“ konstatoval Cox předloni.

New Horizons nyní míří k nedávno objevenému objektu MU69, nalézajícím se na samotné hranici sluneční soustavy. Z dostupných informací plyne, že by k němu měla dorazit v roce 2019.

Přečtěte si také:

Diskuze (2) Další článek: Zprávy Živě: Windows se budou možná více podobat macOS

Témata článku: Vesmír, Výzkum, NASA, Astronomie, Pluto, Podpovrchový oceán, Výpad, Soundcloudu, Sonda New Horizons, Soundcloud, Vzdálená planeta, Planeta, Fotka, New Horizons, Chápání, Planet, Voyager, Přistání, Ralph, Horizons, Reál, Sonda, Sputnik


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85