Jak funguje létající auto: AeroMobil se promění za tři minuty (video)

  • Slovenský AeroMobil vyvinul létající auto, už si ho můžete předobjednat
  • Prohlédli jsme si prototyp ve slovenském sídle firmy
  • Letadlo se přemění na automobil za tři minuty

Z bývalé sci-fi vize je dnes realita. Slovenská společnost AeroMobil se naplno připravuje na produkci svého létajícího automobilu. Modelu 4.0 plánuje vyrobit limitovanou sérii v počtu 500 kusů. „Předpokládáme, že ten produkční čas bude několik let. Mělo by to být méně než deset," řekl pro Autorevue.cz Štefan Vadocz, PR manažer společnosti.

Takhle vypadá proměna AeroMobilu z leteckého do automobilového módu:

Proměna trvá méně než tři minuty. Nejdříve je potřeba složit zadní vrtuli. Na tento systém má dokonce AeroMobil patent. Následně se křídla automaticky složí nad kabinu vozu. Nakonec už stačí jen vysunout zadní nárazník, který je podle předpisů pro cestu nutnou součástí i takového dopravního prostředku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aeromobil je auto a letadlo v jednom

Na silnici je AeroMobil homologovaným automobilem, ve vzduchu pak letadlem. Pro provoz tedy potřebujete jak řidičský, tak pilotní průkaz. Ve vzduchu je stroj tlačen vrtulí poháněnou spalovacím čtyřválcovým motorem s turbodmychadlem o výkonu 224 kW. Po zemi stroj pohání 80kW elektromotor. Dolet výrobce slibuje až 750 km a dojezd po zemi až 700 kilometrů (napájení není z baterií, ale generátoru - spotřeba pak vychází cca na 4,2 l/100 km).

Podunajské Biskupice, Bratislava. Právě v této městké části hlavního města Slovenska se nachází sídlo společnosti AeroMobil. Slovenská firma má v pronájmu celý areál. Ten tvoři administrativní budova a hangár. V něm se momentálně nachází tři kusy AeroMobilu. Z každé představené verze jeden. Marně byste čekali nějaké roboty skládající další kusy. Zde se bude létajicí automobil jen kompletovat.

Některé komponenty si vyvíjejí sami, na některých spolupracují s jinými firmami. Sama společnost vlastní několik desítek patentů. Jedním z nich je například skládací zadní vrtule.

Na vývoji se momentálně podílí 40 lidí z osmi zemí světa. Největší zastoupení mají Slováci a Češi. Co vlastně čeká celý tým v nejbližším období? „V těchto dnech probíhá plánování testování a dalšího vývoje. Vyrobí se několik testovacích prototypů. Ty mají ověřit data, která máme k dispozici. Máme dnes vozidlo, které je certifikovatelné, budeme ho prodávat a bereme na něj předobjednávky. Přitom v praxi ověřujeme, že to co jsme vyvinuli a vyzkoumali, se shoduje se skutečností."

Po skončení testování se může směle začít s výrobou. Na začátku bude samozřejmě potřebný určitý pozvolný náběh produkce. Vyrábět se tak bude v desítkách kusů ročně. Následně po zaběhnutí výroby se přejde na stovky kusů ročně. Vše samozřejmě závisí na množství předobjednávek. Od samotné objednávky po dokončení vozidla by následně zákaznící mohli čekat jen pouhých několik dní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stroj si už teď můžete objednat, dodávky budou naplňovány za tři roky

Slovenský projekt rozhodně není jediným na trhu s letajícími automobily. Konkurence většinou pracuje s technologií pro vertikální vzlet. AeroMobil potřebuje na vzlet či přistání dráhu podobně jako letadla. Není to nevýhoda? "Naopak, my to považuje za výhodu. Právě tato vlastnost vám dává možnost využívat AeroMobil okamžitě. Nemusíte čekat na novou regulaci. Obecně panuje představa, že s vozidlem s vertikálním vzletem mohu vzlétnout odkudkoliv. Tato představa není zcela shodná s realitou. Vrtulníky a potenciálně v budoucnu i vozidla s vertikálním vzletem potřebují legální plochu na vstup do vzdušného prostoru. My jsme se rozhodli vytvořit AeroMobil tak, aby byl použitelný v současnosti," vysvětluje PR manažer.

Také nad servisováním AeroMobilu se hodně přemýšlí. Detailní plány ale slovenská společnost zatím nemá. "Budujeme globální firmu, takže předpokládáme, že budeme mít servisní centra. Je součástí naší strategie mít servis dostupný. Budeme se ho snažit co nejvíce našim zákazníkům zjednodušit a zpříjemnit," říká během našeho rozhovoru Štefan Vadocz.

Cena je 1,2 až 1,5 milionu eur podle výbavy (32 - 40 milionů korun). Cíleno je na obchodníky, kteří již nyní využívají k rychlé dopravě malá soukromá letadla, ovšem dopravu z/na letiště musí zajišťovat jinak. Kombinace obou dopravních prostředků jim ušetří čas.

Brát předběžné objednávky je možné od dubna, kdy nejnovější verze zažila svoji premiéru v Monaku. Kolik lidí už projevilo zájem, nechtějí tvůrci zatím specifikovat. "Ještě je brzy na zveřejňování jakýchkoliv čísel. Máme ale několik desítek kvalifikovaných objednávek, s nimiž pracujeme. Ty vstupují do procesu podepisování smluv a následné práce s potenciálním zákazníkem," vysvětluje Vadocz.

Diskuze (8) Další článek: „Umělá hvězda“ Majak bude jedním z nejzářivějších objektů na obloze

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,