Jak internet a chytrý telefon mění lidskou paměť a další části našeho mozku

  • Máte stále horší paměť? Může za to chytrý telefon a internet
  • Důvodem je snaha mozku ušetřit vlastní výkon
  • Odkládání na „externí zařízení“ má pozitivní, ale i negativní důsledky

Už v době vzniku písma a možnosti zapisovat věci jsme začali ulehčovat našemu mozku tím, že jsme si mohli některé věci zapsat, aniž bychom si je museli zapamatovat.

Souvisí to pochopitelně i s logickými operacemi, které jsme znovu nemuseli počítat, stačilo je vypočítat jednou a příště si už jen vyhledat výsledek. Pokud rychle přeskočíme do současnosti, toto „odkládání znalostí“ („cognitive offloading“) se dostalo na zcela novou úroveň, která se dle výzkumu vědců z několika univerzit bude ještě stupňovat.

Internet i smartphone mění náš mozek

Pokud v poslední době cítíte, že se vám rapidně zhoršuje paměť, tak věřte, že nejste rozhodně sami. S rozmachem elektronických kalendářů, to-do listů a dá se říci i obecnou dostupností služeb jako je vyhledávač Google a podobně, se náš mozek snaží přizpůsobovat.

Stále větším používáním těchto externích věcí se dle vědců mozek více přizpůsobuje a snaží se o efektivnější fungování, které ho stojí méně energie. Odkládání informací mimo náš mozek tak začíná být stále častější.

Klepněte pro větší obrázek
Chytrý telefon se stává bezdrátovým externím mozkem (Zdroj: Flickr)

Kapacita i výkon našeho mozku je omezený a tento proces je tak přirozeným vývojem toho, jaké nástroje máme nyní k dispozici. Zatímco před příchodem smatphonů byly tyto nástroje dostupné jen na některých místech, nyní je máme neustále u sebe. A tím se zvětšuje spolehnutí na to, že v případě potřeby je daná informace k dispozici externě takřka kdykoli a není ji nutné „ukládat“ pomocí neuronů v našem mozku.

Pozitivní efekt

Počítače, vyhledávače, Wikipedia a tisíce dalších nástrojů dostupných kdykoli a kdekoli pomocí chytrého telefonu nám umožňují být produktivnější takřka ve všem, co děláme. Díky tomu můžeme mít neustále při sobě všechny znalosti lidstva za celou jeho historii, takřka všechny informace ze všech různých oborů, ve kterých můžeme i relativně snadno a rychle vyhledávat odpověď na otázku nebo problém, který řešíme.

Klepněte pro větší obrázek
Brýle pro rozšířenou realitu a vzájemná spolupráce ve virtuálním prostoru (Zdroj: Wikipedia)

Z tohoto pohledu jsme se mohli posunout o úroveň výše bez nutnosti si pamatovat maličkosti a řešit tak větší a komplexnější věci. Z dělníků se díky tomu stáváme architekty, kteří mohou rychleji a snadněji tvořit obrovská díla a překročit limity našich mozků. Stále efektivněji a se stejně velkým mozkem, jehož parametry v podobě kapacity a výkonu zůstávají téměř pořád stejné.

Negativní efekt

Druhou stranou mince jsou ale i s tím spojené negativní jevy. Dle testů provedených vědci z Univerzity ve Waterloo, se s odkládání znalostí mozek přizpůsobuje a tím snižuje schopnosti v daných oblastech.

Dle jedné ze zmíněných studií zkoumající vliv fotografování na paměť byla jedna testovaná skupina lidí procházející kolem exponátů v muzeu vybavena fotoaparáty a druhá nikoli. Skupina, která si objekty fotografovala, později vykazovala horší znalosti o detailech jednotlivých objektů, než v případě skupiny lidí, kteří fotoaparát neměli.

Klepněte pro větší obrázek
Efekt odkládání znalostí platí třeba i při fotografování (Zdroj: Flickr)

Dalo by se tak říci, že čím více informací a logiky přesouváme mimo náš mozek, tím méně se náš mozek zabývá tím, aby si dané věci zapamatoval nebo je uměl v daném detailu řešit. Typickým příkladem může být třeba i GPS a navigace, která snižuje naše dovednosti orientace v prostoru a podobně.

Evoluce a transhumanismus

Mezi aktuální technologická témata patří umělá inteligence, roboti a zda v budoucnu ovládnou svět či nikoli. Tato ukázka postupného „bezdrátového“ napojování na stroje a systémy, které si sami vytváříme, ale spíše naznačuje, že přechod může být i velmi plynulý a spojující nás se stroji počítači.Klepněte pro větší obrázek

Taková budoucnost se označuje jako transhumanismus, kdy vlastně dojde k tomu, že se nakonec staneme superlidmi se superschopnostmi. Pokud smartphone znamenal zrychlení přístupu k informacím a zároveň rychlejší a přesnější možnosti ukládání dat (fotografie, video, text), můžeme čekat, že rozšířená realita a všudypřítomný rychlý internet v tomto směru vše posune na další úroveň.

Zajímavé na tom je to, že i přes to půjde stále jen o přechodovou fázi bez nutnosti jakkoli vylepšovat biologickou strukturu našeho mozku – ani v takové době stále nebudeme potřebovat žádné chytré nanoboty kolující v naší neuronové síti a podobně.

Jednou ale nejspíše přijde čas, kdy biologická struktura mozku přestane stačit i ve spojením s „externím mozkem“ a pokud se vyplní predikce o technologické singularitě, bude to někdy v období do roku 2040.

Zdroj obrázku: Flickr (CC BY-SA 2.0)

Diskuze (27) Další článek: Cvrčci v tyčince! Brouky můžete sníst a ještě z toho mít užitek, tvrdí Češi na Kickstarteru

Témata článku: Technologie, Google, Umělá inteligence, Věda, Budoucnost, Roboti, Mobilní telefon, Mobility, Mozek, Neuronová síť, Zajímavosti, Chytrý, Exponát, Biologická struktura, GPS navigace na kolo, PAM, Negativní jev, Superhrdina, GPS na kolo, Vzájemná spolupráce, Struktura mozku, Fotografie video, Přirozený vývoj, Chytrý telefon, Neuron, Mobilní telefony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Malé průhledné pyramidy z 3D tiskárny mohou zmenšit a zlevnit solární panely
Karel Kilián
Obnovitelné zdrojeSolární energieFotovoltaika
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti