Jak nakrmit milion lidí na Marsu? Hmyzem a rostlinami

Můj názor  |  zobrazit i odpovědi (trvale)  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 |  nových názorů: 25

Názory k článku

30. 09. 2019 09:51

Že za ty tisíce let lidé nejedli brouky ani při hladomorech.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
27. 09. 2019 17:20

Brouky může žrát jenom debil.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (3)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
27. 09. 2019 17:20

Už je vyriešený ten okrajový problém , ako dostať 1 milion ludí na Mars ? Koľko milionov ton materialu tam treba dopraviť , koľko rakiet vyrobiť , koľko paliva treba a hlavne kto tie biliony € / nie miliardy / zaplatí !
A čo tam budú robiť tí šialenci ? Navzájom sa zabíjať , bojovať o kusok chleba , hlt vody a pár m3 vzduchu? pokial to bude ako reality show , tak to beriem , už si kupujem lístok do prvého radu .....

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (3)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
27. 09. 2019 17:00

Proč by milión lidí chtělo bydlet na Marsu? Stovky vědců chápu, ale milión? Však na zemi pod povrchem je taky spousta místa a nemusíte mít nad hlavou metr olova chránící vás proti dlouhodobému vlivu radiace.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (8)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
27. 09. 2019 16:47

Myslím si, že řešit, jak se dostaneme na druhý břeh řeky je nejlepší až k ní dojdeme. Nejprve nutné zajistit, aby bezpečný nosič - opakované použití (fáze 1), vynášel ještě bezpečnější lodě (fáze 2, loď může být přistávacím modulem - MarsDirect - v takovém případě co start, to nová loď), které celou cestu ochrání pasažéry před kosmickým zářením, poskytnou jim minimální pohodlí a zajistí úspěšné přistání na Marsu. Dnes je velký problém přistát s tunovým modulem, loď s lidmi může mít nad 20 tun (velký plně účinný padák nemilosrdně roztrhá) a tam v řídké atmosféře (brzdí nejprve nadzvukový padák, pak limitovaně podzvukový) neubrzdí vše padákový systém, vždy je na měkké dosednutí třeba podpora raketových motorů* - palivo navíc s s sebou. Nyní potřebuji moduly / habitaty / solární panely - reaktory** (fáze 3), které budou vyslány před lidmi automaty, přistanou na planetě ve stavu k rychlému rozložení / instalaci a zajistí opět obyvatelům na Marsu ochranu před zářením (doživotní dávka za 2,5 roku), před okolním prostředím (tlak, teplota - vítr nemá na Marsu velkou sílu - řídká atmosféra), zajistí energii (výroba, skladování), odolají roky jemnému prachu, bouřím (narušování povrchu materiálů, izolace), rychlým změnám teplot. Ochrana člověka (fáze 3a), lehké, odolné, pohyb málo omezující skafandry, s recyklací kyslíku, klimatizací, které s autonomním zdrojem energie udrží život po dobu 12 / 24 hodin a v případě nutnosti zajistí nouzovou dodatečnou ochranu (za zvýšené spotřeby zdrojů) a přivolají pomoc (oznámení lokace, analýza zdravotního stavu), možná později přímo zajistí (přivoláním vozidla s manipulačním ramenem) návrat na základnu. Až teď je na řadě zabezpečení stravy (fáze 4), kterou nepovezou „osadníci” s sebou, asi půjde o něco podobného jako v článku, určitě do té doby bude dostupná kompaktní strava, která pokryje celou denní dávku živin, takže první roky nebude problém žít ze zásob ze Země a v případě nouze zasílat v pravidelných intervalech zásobovací moduly. Ty budou nutné tak jako tak, protože materiál, nářadí později těžké stroje (ePohon) budou třeba k budování prvních staveb, později komplexů budov. Kolonizace Marsu není otázka jednotlivých oddělených kroků, pro úspěch se musí pracovat na všech současně a všechny musí být dořešeny před vysláním prvních kolonistů.
* Pouze malá tělesa o malé hmotnosti může chránit systém nafukovacích polštářů s doskokem viz Mars Pathfinder.
** Pro výrobníky dostatečného množství paliva do návratových (nouzových) lodí nebudou sol. panely dostatečným zdrojem energie.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (4)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
27. 09. 2019 16:24

Hmyz je podle mě neuvěřitelně přeceňovaný jako potravina. Je to super zdroj obživy, když se přemnožená sarančata odloví a snědí místo úrody. V průmyslovém velkochovu je hromadně sprejován fungicidy, protože je náchylný na plísňová onemocnění (zvlášť, když se mačká saranče na sarančeti). Pravidla pro chov hmyzu (na rozdíl od chovu třeba skotu) jsou v podstatě neexistující. Takže to, co vypadá na papíře pěkně v praxi zas tak ekologické ani zdravé být nemusí.
Hydroponie jako taková má také řadu neduhů, celá problematiky lidské výživy je mnohem komplexnější, než se předpokládalo, protože nejde jen o to, co potřebuje člověk, ale i o to, co potřebují kolonie symbiotických mikrobů v trávicím traktu. A tady "sterilní" hydroponie ztrácí, rostliny v "ideálních" podmínkách budují především celulózu, případně další cukry, ale oproti "stresovaným" rostlinám v normální půdě mají mnohem nižší obsah antioxidantů (hezké pojmenování pro tisíce různých látek, u kterých většinou netušíme, k čemu jsou, ale ukazuje se, že dělají dobře mikrobům v našem trávicím traktu, zejména těm hodným, kteří na oplátku dělají dobře nám).
Podle mě to bez půdy nepůjde.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor