Jak nejlépe zneškodnit přilétající asteroid? Nemusíme spoléhat na Bruce Willise

  • Zemi obklopuje mnoho kosmických těles, které se s ní teoreticky mohou srazit
  • Asi nejvíc nás ohrožují asteroidy
  • Tato tělesa by bylo nejlepší vychýlit z dráhy zásahem nějaké zbraně – ale nejprve své nepřátele musíme dobře poznat

Okolní vesmír působí klidným a tichým dojmem. Ale zdání klame. Ve skutečnosti jsme obklopeni množstvím různě velkých kosmických těles a je jenom otázkou času, kdy se další z nich srazí se Zemí. S největší pravděpodobností to bude nějaký asteroid a Bruce Willis nemusí být zrovna po ruce. Co bychom v takovém případě mohli udělat?

Nejlepší by bylo takové těleso vychýlit z dráhy promyšleným zásahem. Podle nové analýzy zbytků Čeljabinského meteoritu, který ráno 15. února 2013 rozzářil oblohu nad uralským Čeljabinskem, se vyplatí pálit nějakou kosmickou zbraní na světlé plochy asteroidu. Čeljabinský meteor svým průletem vyvolal celkem 9 explozí, tlakovou vlnu a supersonický třesk, čímž zranil asi 1 500 lidí a způsobil velké materiální škody.

Klepněte pro větší obrázek
Čeljabinský meteor (Foto: Svetlana Korzhova, Wikimedia, CC BY-SA 3.0)

Příště by určitě bylo lepší pokusit se proti podobnému tělesu zasáhnout a dostat ho na jinou dráhu, ideálně bez toho, aby se objekt úplně rozpadl. K tomu je nutné co nejlépe prostudovat vnitřní strukturu a složení asteroidů.

Josep Trigo-Rodríguez z Institutu kosmických věd ve španělské Barceloně a jeho spolupracovníci prozkoumali úlomky Čeljabinského meteoritu. Zaměřili se přitom na tři různé typy hornin. Jeden typ byl světlý se zrnitou texturou, druhý tmavší, protkaný žilkami a třetí materiál byl rovněž tmavý, s malými kousky kovu.

Vědci všechny tři tyto materiály prozkoumali pomocí sondy s diamantovým hrotem a určili jejich mechanické vlastnosti. Z těch pak vyvodili, na jaký typ materiálu na povrchu asteroidu by bylo dobré cílit.

Klepněte pro větší obrázek
Kousek Čeljabinského meteoritu (Foto: Svend Buhl, Wikimedia, CC BY-SA 3.0)

V testech Trigo-Rodríguezova týmu nakonec zvítězil světlý materiál se zrnitou texturou. Je měkčí než oba dva zbývající materiály a zaručuje nejlepší účinek případného zásahu.

Shodou okolností je tento typ horniny u blízkozemních asteroidů (anglicky near-Earth asteroids) velmi běžný a můžeme ho na dálku detekovat pomocí spektrální analýzy. Podle odborníků teď musíme prozkoumat vnitřky asteroidů, abychom mohli své úvahy o obraně proti asteroidům dotáhnout do konce.

Klepněte pro větší obrázek
Uskutečníme misi sondy DART? (Foto: ESA/Science Office)

Významnou roli by v tom mohla sehrát připravovaná mise DART (Double Asteroid Redirection Test), během které hodlá NASA speciální sondou narazit do měsíce přezdívaného „Didymoon“, který obíhá kolem asteroidu 65803 Didymos. Didymoon má průměr kolem 150 metrů a spolu s Didymosem představují asteroidy této velikosti, které jsou nejsnáze dosažitelné ze Země.

Osud pozoruhodné mise DART je v tuto chvíli nejasný, ale podle Trigo-Rodrígueze je takový průzkum asteroidu nanejvýš aktuální. Musíme vědět, jak asteroidy vypadají zevnitř a jak reálné je se snažit o jejich vychýlení z kurzu. Brzy bychom to mohli potřebovat.

Zdroj: New Scientist, Max Pixel (obrázek ve hlavičce)
Ilustrační obrázky: NASA, Wikimedia (ESO, CC BY-SA 4.0), Flickr (Hubble ESA, Kevin Gill, CC BY SA 2.0)

Diskuze (1) Další článek: Nový foto senzor pro chytré telefony dokáže natáčet video v 1 000 fps

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Bezpečnost, NASA, Astronomie, Zbraně, ESA, Asteroidy, Bruce, Eso, Meteor, Kevin Gill, Flickr.com, Hubble, Hrot, Jak, Spol, Institut kosmických věd, Rodríguez, Meteorit, Sonda, Didymos, DART, Žně, GilKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony