Jak se Hyksósové zmocnili Egypta: Vpád dobyvatelů či vzpoura imigrantů?

  • V roce 1638 př. n. l. vpadli do Egypta Hyksósové a na sto let ho ovládli
  • Nové výzkumy ale dokazují, že Hyksósové přišli do Egypta jako pokojní přistěhovalci
  • Když faraoni ztráceli nad říší kontrolu, využili imigranti situace a zmocnili se země svých hostitelů

Faraóni vládli Egyptu déle než tři tisíciletí, ale občas vyklidili pole cizincům. Po roce 1800 př. n. l. nastoupilo po sobě několik chabých vladařů, kteří neudrželi v zemi pořádek. Toho využili Hyksosové a na sto let se Egypta zmocnili. Do historie vstoupili hyksóští vládci jako 15. dynastie v roce 1638 př. n. l. králem Saltisem. Jejich nadvláda skončila v roce 1530 př. n. l. za krále Jamudyhpo porážkou Hyksósů faraónem Ahmosem I. 

Historici byli přesvědčeni, že Hyksósové do Egypta vtrhli a ovládli ho vojenskou silou. Egyptským faraonům zůstal jen úzký pás země na jihu. Informací z doby vlády hyksóské dynastie se ale dochovalo jen málo a také památky na tento dávný vojenský střet jsou velmi vzácné. Hyksoskou invazi tak známe vlastně jen z pozdějších egyptských textů sepsaných s odstupem více než tisíce let. 

Nová studie mezinárodního týmu vedeného britskou archeoložkou Chris Stantisovou  z Bournemouth University publikovaná ve vědeckém časopise PLoS ONE ale potvrzuje jiný scénář těchto historických událostí.

Avaris - metropole Hyksósů

Kde se Hyksósové v Egyptě vzali, není jasné. Bezpochyby to bylo cizí etnikum, které se od Egypťanů výrazně odlišovalo. Jejich jména neměla s těmi egyptskými nic společného. Podobala se mnohem víc jménům používaným na Blízkém východě. Podrobnější pohled do života Hyksósů nabídl 40. letech 20. století objev jejich metropole Avarisu v deltě Nilu asi 120 kilometrů severovýchodně od Káhiry.

Dochovaná zobrazení tam zachycují Hyksósy v dlouhých pestrých oděvech, které se nápadně lišily od tradičních bílých šatů tehdejších Egypťanů.  Také hrobky objevené v hyksóské metropoli svědčí o pohřebních zvycích na hony vzdálených běžným egyptským pohřbům

Chris Stantisová se teď pokusila vypátrat původ Hyksósů analýzou zubů odebraných z koster pohřbených v Avarisu. Využila skutečnosti, že při formování trvalých zubů v čelistech dětí ve věku od 3 do 8 let se do zubní skloviny ukládá malé množství stroncia. Lidé tento kov přijímají s potravou, kam se stroncium dostává z půdy.

V různých oblastech se půda liší poměrem izotopů stroncia a to se promítá do poměru izotopů v zubní sklovině. Porovnáním obsahu stronciových izotopů v zubech a půdě se tak dá určit, odkud daný člověk pocházel, zda dožil v místě, kde trávil dětství., nebo jestli se během života přestěhoval do jiné oblasti.

Co prozradily zuby nebožtíků

Stantisová a její kolegové prozkoumali zuby 75 lidí pohřbených v Avarisu v průběhu 350 let. Z izotopového složení zubní skloviny zjistili, že muži a ženy pochovaní v Avarisu před nástupem Hyksósů k moci pocházeli z ciziny. Jejich rodiště nelze úplně jednoznačně určit, ale rozhodně jím nebyla nilská delta či jiná část Egypta. Stantisová z toho vyvozuje, že ještě před ovládnutím Egypta přicházeli Hyksósové do této země po stovky let jako pokojní imigranti.

"Bylo to zjevně mezinárodní město," říká Chris Stantisová o Avarisu.

Izotopová skladba zubů lidí pohřbených v Avarisu během hyksóské  nadvlády ukazuje, že v tomto období imigrace pokračovala.  Pokud by byl Avaris skutečně dobyt při hyksóském vpádu, odhalily by analýzy náhlý příliv cizích mužů v době, kdy se Hyksósové chopili v Egyptě moci. Nic takového ale výzkum neprokázal. Naopak, mezi hyksóskými imigranty převažovaly ženy, které zřejmě přicházely z původní vlasti Hyksósů jako nevěsty mužů usazených v Avarisu.

Vzpoura imigrantů

Stantisová a její tým jsou proto toho názoru,  hyksóští vládci nemuseli ovládnout Egypt dobyvatelským vpádem z ciziny. Mohli povstat z početné imigrantské komunity žijící v Avarisu po dlouhá staletí. Ve prospěch této teorie svědčí i fakt, že se v Avarisu našlo jen minimum stop po bojích a ničení.

Dobytí města cizími útočníky by se bez boření a požárů zcela jistě neobešlo. Podle Stantisové se většina Hyksósů dostala do Egypta postupně, v poklidu a bez bojů. Když pak egyptští faraoni nedokázali udržet říši v řádném chodu a zemi zachvátil chaos, chopili se Hyksósové z Avarisu příležitosti. Vládli Egyptu tak dlouho, dokud se se na jihu nezformovala dostatečně silná egyptská vojska a faraoni nedobyli ztracená území zpět.

Od 1. stol. n. l. se traduje, že faraóni po návratu k moci vytlačili hyksóskou elitu z Egypta do jihozápadní Asie. Tohle vyhoštění mohlo stát u zrodu biblického příběhu o Exodu, ve kterém Izraelité opustili Egypt a po dlouhé, strastiplné pouti došli až do zaslíbené země v jihozápadní Asii.

Titulní foto: ▓▒░ TORLEY ░▒▓, CC BY-SA 2.0

Diskuze (33) Další článek: Akasa Maxwell Pro: celohliníková skříň pro stavbu vlastního pasivního počítače

Témata článku: Historie, Výzkum, Tělo, Egypt, Archeologie, Blízký východ, Faraon, Izotop, Káhira, Jihozápad, Asie, Vpád, Jak, Nil, Formování, Zub, IMI22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč věříme lhářům aneb jaké strategie klamu na nás nejvíce zabírají

Proč věříme lhářům aneb jaké strategie klamu na nás nejvíce zabírají

** Podvodní prodejci i neseriózní politici by museli balit, kdybychom je prokoukli a neuvěřili jejich lžím ** To však neumíme, a tak lháři kolem nás celkem spokojeně prosperují ** Proč? Jaké strategie na nás platí?

Jaroslav Petr
Psychologie
Z Google Play už si stáhnete první hru přímo do Windows, využívá cross play emulátor Purple

Z Google Play už si stáhnete první hru přímo do Windows, využívá cross play emulátor Purple

** Z Google Play si už stáhnete první hru pro Windows ** Zatím se však jedná o vlastní řešení jednoho z vývojářů her ** Tento předvoj ukazuje, že cross-platform hraní je žádanou záležitostí

Martin Chroust
Mobilní hryWindowsAndroid
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně