Jak se starat o solární panely. S prachem si poradí hadice, základní kontrolu zvládne majitel, na servis volejte odborníka

Slunce se probouzí k plnému výkonu a majitelé fotovoltaiky jásají. Jejich radost však nedávno kazil saharský prach a v následujících týdnech to bude pyl, který bude sedat na panely a sníží tak jejich výkon. Odborníka Pavla Šimona, který je držitelem několika certifikátů v oblasti projektování fotovoltaických projektů, jsme se zeptali, jak se s problémem vyrovnat.

„Záleží to na množství nečistot. Může se jednat o zanedbatelné snížení výkonu, ale také až úplné zastavení produkce. Dá se zde aplikovat selský rozum. Pokud není vidět polovodičovou vrstvu (nejčastěji modrá nebo černá), tak se k ní nedostane ani sluneční záření,“ vysvětluje expert.

Výkon solárních panelů dnes můžete sledovat také přímo v aplikaci, která s vaší domácí elektrárnou komunikuje v reálném čase. A co když zjistíte, že výkon není optimální? Problém se obyčejně vyřeší sám – nečistoty smyje déšť.

Pokud nemá déle pršet, případně z nějakého důvodu potřebujete situaci vyřešit okamžitě, tak panely můžete stříkat vodou, případně mýt podobně jako okna.

Při čištění solárních panelů přicházejí v úvahu různé pomůcky, které však nesmí být příliš abrazivní, aby nepoškodily povrch. Někdy nečistoty smyje déšť, jindy je stačí ostříkat vodou.

Takové čištění však přichází v úvahu jen tehdy, jsou-li fotovoltaické panely dobře dostupné, čili neriskujete pád a zranění. Pro panely na hůře přístupné střeše je nejlepší alternativa nechat to na firmu, která má zkušenosti s výškovými pracemi.

Ale stále platí, že pokud se panely dají ostříkat z hadice vodou, je to nejjednodušší a poměrně účinné řešení. „Stékající voda udělá dobrou práci. Ale pozor! Za horkého dne raději počkejte, až přejde intenzivní slunce a panely vychladnou,“ varuje Šimon. V opačném případě by se mohly panely poškodit teplotním šokem.

Údržba je důležitá

Umytím panelů však údržba nekončí. Po zimě, kdy teploty rapidně klesaly a stoupaly, by měly následovat i další kroky. Pokud však nejste elektrikář, neměli byste se ničeho dotýkat.

Z pohledu laika je vhodná vizuální kontrola kabelů. Jejich izolace může být popraskaná, vysušená nebo jinak poškozená. Totéž platí o konektorech – pokud se v nich uvolnily šrouby, v místech spojů stoupá přechodový odpor, a tedy i teplota, která může vyústit v poškození či ohoření konektoru.

„Pokud majitel najde takové poškození nebo cokoli, co se mu nezamlouvá, doporučuji fotovoltiku vypnout a zavolat dodavatele nebo servisního technika, který se o problém postará a má k tomu potřebná osvědčení,“ zdůrazňuje Šimon.

Podle experta by měl mít majitel servisní smlouvu s odborníkem, ideálně s dodavatelem, který má k dispozici také potřebnou dokumentaci k instalaci. „Jednou za rok nebo dva by měl k majiteli přijít zkontrolovat kabeláž, rozvaděče a ideálně, aby se na celý systém podíval termokamerou. Když je slunečný den a fotovoltaika je pod zátěží, tak se zahřívá,“ dodává.

Jak udržet domácí solární elektrárnu co nejdéle v kondici? Jak je to s ochranou před větrem, bouřemi a poškozením kroupami či úderem blesku? A kam je třeba umístit bateriové úložiště? Na všechny tyto otázky naleznete odpovědi v kompletním rozhovoru s odborníkem Pavlem Šimonem:

Diskuze (3) Další článek: Nabídky, které se neodmítají. Protože to nejde. Microsoft ničí Windows reklamami

Témata článku: