Jak se testuje pandemická infekce COVID-19: Výhody a slabiny jednotlivých přístupů

  • Testování lidí je v současné fázi pandemie COVID-19 kriticky významné
  • Jaké metody se aktuálně používají?
  • A jak moc jsou účinné?

Koronavirus SARS-CoV-2 nás bohužel zaskočil. Kvůli poměrům v Číně se svět po dlouhou dobu nedozvěděl, že je pandemický koronavirus velice infekční, že se velmi dobře přenáší vzduchem a dotekem, ani to, že část nakažených nemá žádné příznaky, přesto ale mohou šířit infekci dál.

To jsou všechno nepříznivé okolnosti, které způsobily explozivní šíření infekce COVID-19, spojené s velmi nebezpečným zavalením záchranné služby a nemocnic případy s těžkým průběhem, nakažením velkého množství zdravotníků a potenciálně mnohem vyšší úmrtností pro pacienty v těžkém a kritickém stavu.

V této chvíli neexistuje vakcína ani spolehlivé a ověřené léky, takže naší nejlepší zbraní proti pandemii je sociální izolace, čili celoplošná karanténa, spojená s intenzivním testováním, odhalováním infikovaných lidí a jejich izolace nebo případně hospitalizace. Tímto způsobem je reálné zásadně zbrzdit šíření pandemie a získat cenný čas zdravotníkům a vědcům, kteří se snaží zachránit co nejvíce lidí.

Testování lidí je v současné fázi pandemie kriticky významné. V tuto chvíli je zásadním způsobem testování detekce genetického materiálu viru, tedy ribonukleové kyseliny RNA, pomocí metody real-time RT-PCR, čili real-time polymerázové řetězové reakce s reverzní transkripcí. Tento test se provádí na základě vzorků z pacientovy dýchací soustavy, obvykle výtěrem z nosohltanu anebo z vykašlaného sputa.

Výsledky těchto analýz při použití stávající metod bývají k dispozici za několik hodin až dní. Jde o postup se slušnou spolehlivostí, ale v některých případech se může stát, že infikovaný pacient tímto testem projde jako negativní. Klíčovou roli v tomto testu hraje enzym reverzní transkriptáza, jehož zásoby a používání jsou jedním z limitujících faktorů pro tyto testy v masovém měřítku.

Jaká metoda je nejcitlivější?

Od počátku pandemie v Číně se ukazuje, že daleko nejcitlivější metodou detekce pacientů s infekcí COVID-19 je pořízení snímku hrudníku pacienta na rentgenu nebo ještě lépe na výpočetním tomografu. Na snímcích bývá zřetelně vidět charakteristický obraz pandemické nákazy, jako oboustranný zápal plic s typickými rysy.

Přesto je možné diagnózu občas omylem zaměnit. V současnosti je urychleně vyvíjena umělá inteligence, která dokáže určit infekci koronaviru ze snímků velmi rychle a s velkou přesností. Problém je pochopitelně v tom, že takových přístrojů je jen omezený počet. Také vyžadují vyškolenou obsluhu, která je při snímkování nakažených lidí ohrožená infekcí.

V této chvíli probíhají horké debaty o dalším typu testování, takzvaných „rychlotestech“, čili sérologických testech, které zjišťují přítomnost charakteristických protilátek, včetně IgM a IgG. V případě těchto testů dochází k řadě nedorozumění. Jde o to, že tyto testy zjistí infekci COVID-19 až zhruba 1 týden po propuknutí příznaků onemocnění, kdy dojde ke tvorbě testovaných protilátek.

Pacient je v té době již dávno infekční a může do té doby nakazit množství dalších lidí. Sérologické testy proto nejsou vhodné a ani určené k odhalování nově nakažených pacientů, které je přitom velmi aktuální. Role testování protilátek je jiná. Slouží k určování imunity lidí a k celkovému průzkumu populace ohrožené pandemií.

V tomto okamžiku celá řada pracovišť po celém světě pracuje na tom, aby tyto testy, především real-time RT-PCR testy a sérologické testy, co nejvíce zjednodušili, zrychlili a zlevnili. Tento hektický výzkum už nese první plody, ale k jejich plošnému využití je vždy nejprve nutné ověřit jejich funkčnost. Vše se děje za pochodu.

Diskuze (17) Další článek: Inteligentní karanténa: Nakažené budou hlídat mobilní telefony a platební karty

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Testy, Výzkum, Čína, COVID-19, Medicína, Šíření infekce, PCR test, Test, Těžký průběh, Jak, Současná fáze, TES, Testování, Pacient, Protilátky, Pandemie, Metoda, Příznak onemocnění, InfekceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Notebook Acer Predator Helios 300 SpatialLabs edition nabídne 3D displej bez brýlí

Notebook Acer Predator Helios 300 SpatialLabs edition nabídne 3D displej bez brýlí

Acer představil své hlavní novinky pro letní období letošního roku a vybereme z nich ty nejdůležitější.

Tomáš Holčík
AcerNotebooky
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
Phonopolis je novinka od studia Amanita Design. Vezme nás do dystopického světa vytvořeného z papíru

Phonopolis je novinka od studia Amanita Design. Vezme nás do dystopického světa vytvořeného z papíru

Po včerejším oznámení od Bohemia Interactive tady máme novinku od dalšího českého studia.

Martin Nahodil
PhonopolisOznámení