Jak uhasit požár atomovou bombou. Vrt hořel tři roky, až někoho v Rusku napadla tahle šílenost

O vývoji a následném použití jaderných zbraní v závěru druhé světové války toho bylo napsáno mnoho. Většina populace na otázku „Co víte o použití atomové bomby?“ automaticky vyřkne jména dvou měst, z nichž dodnes mrazí. Hirošima a Nagasaki.

Zamysleli jste se však někdy nad tím, zda je možné využít atomovou bombu ve prospěch lidstva?

Co se dělo po druhé světové válce

Po zmíněném použití amerických atomových bomb v Japonsku v roce 1945 se o technologii začal zajímat Sovětský svaz a už v roce 1949 proběhly finální testy první jaderné bomby vytvořené na území dnešního Ruska. Jako demonstrace síly následovaly desítky zkoušek jak v USA, tak v SSSR. Studenou válku ale nechme tentokrát stranou.

Mimo vojenského využití jaderné technologie se pozornost velmocí obrátila nejprve k využití kontrolovaného štěpení za účelem výroby elektřiny. Obě strany ovšem zahájily také výzkum využití jaderných výbuchů pro civilní účely.

Nejprve se uvažovalo o stavebním inženýrství, v této oblasti byl poměrně úspěšný Sovětský svaz. V rámci výzkumu totiž vzniklo na území dnešního Kazachstánu „atomové jezero“ Chagan. Výbuch o síle 140 kt (Fat Man v Nagasaki měl 22 kt) vytvořil kráter o hloubce cca 100 metrů a průměru přes 400 metrů. Podrobněji o Čaganském jezeře píšeme zde:

Spojené státy uvažovaly o využití bomb při budování Panamského průplavu, nebo o odpálení celé hory za účelem zisku cenných surovin ukrývajících se pod zemským povrchem. Většinou však úvahy tohoto typu ztroskotaly na neřešitelném problému s kontaminací okolí.

Nicméně není bez zajímavosti, že na území USA a Sovětského svazu proběhlo v rámci civilního výzkumu více než 150 pokusných odstřelů atomových bomb. Sovětským vědcům se skutečně podařilo najít pro jaderné zbraně vhodné civilní využití. Začali je používat pro hašení požárů plynových vrtů.

Diskuze (80) Další článek: Amazon CodeWhisperer dopíše kód v Pythonu, Javě a Javascriptu. Podobně jako Copilot používá neuronovou síť

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,