Jak očkování v Česku chrání proti těžkému průběhu covidu. Aktualizovali jsme podrobné grafy po věkových skupinách

Jak očkování v Česku chrání proti těžkému průběhu covidu. Aktualizovali jsme podrobné grafy po věkových skupinách

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Masarykovou univerzitou zveřejňuje datové sady, ve kterých aktuální počty nakažených covidem, hospitalizovaných a lidí na JIP dělí podle úrovně očkování a věku. Protože v každé věkové skupině je jiná proočkovanost, je nyní možné zjistit skutečný efekt očkování.

Podobný článek jste na Živě mohli najít už v říjnu. Tenkrát šlo ale o pohled na jednorázově připravenou tabulku. Nyní jsou už data živá, grafy proto můžeme pravidelně aktualizovat. Kromě tohoto článku je najdete také tady:

Účinek vakcíny u hospitalizací

Protože počet očkovaných není stejný jako neočkovaných, při posuzování účinku vakcíny nestačí srovnat absolutní počty lidí v nemocnicích v obou skupinách. Je třeba zjistit, kolik je osob v nemocnicích například na 100 000 lidí v každé skupině. A k tomu ještě pro jednotlivé věkové kategorie, protože jsou mezi nimi velké rozdíly v proočkovanosti.

Toto srovnání najdete v následujících grafech. Napřed k účinnosti očkování při hospitalizacích.

 

Když najedete myší na jednotlivé sloupečky, objeví se panel s množstvím dalších informací. Graf můžete zvětšit ikonou vpravo dole (neukáže se ve všech prohlížečích), nebo kliknutím na nápis Tableau.

Klepněte pro větší obrázek
Najeďte myší na graf, v panelu se ukážou podrobné informace

Účinek vakcíny u hospitalizací na JIP

Stejným způsobem jsme porovnali efekt očkování při těžkém průběhu na oddělení JIP.

 

Grafy jsme museli hodně optimalizovat, aby se vešly na šířku sloupce v článku. Kvůli tomu jsme třeba odstranili i hodnoty na ose Y, které by zde správně měly být. Čísla ale najdete v panelu, který se ukáže po najetí myši na sloupce.

Můžete si také stáhnout data, ze kterých jsou grafy vykresleny. V jejich spodním řádku klikněte na ikonu Download a z nabídky vyberte možnost Data. Přejděte na záložku Full Data, kde ještě zaškrtněte Show all columns, a přes odkaz stáhněte CSV.

Zdroje

Pro informace o hospitalizacích a JIP podle úrovně očkování a věku používáme datové sady ockovani-hospitalizace-tydenockovani-jip-tyden z API v3 na webu Onemocnění aktuálně.

Proočkovanost věkových skupin zjišťujeme z datové sady COVID-19: Základní přehled vykázaných očkování v části API v2 stejného webu.

Pro data k počtu obyvatel ve věkových skupinách jsme použili tabulku Věkové složení obyvatel k 31. 12. 2020 na webu Českého statistického úřadu.

Princip výpočtu

Pro zjištění počtu plně očkovaných osob napřed pro každou věkovou skupinu spočítáme počet druhých dávek + počet prvních dávek vakcíny Janssen.

Tím známe počet očkovaných. Odečtením od velikosti populace věkové skupiny zjistíme počet nečkovaných.

Proočkovanost pro každou věkovou skupinu počítáme podělením počtu plně vakcinovaných osob ve věkové skupině velikostí populace dané věkové skupiny.

Počet očkovaných a neočkovaných na 100 000 lidí každé skupiny počítáme vzorcem např. očkovaní hospitalizovaní / všichni očkovaní × 100000.

Určitá nepřesnost může vzniknout tím, že podíly očkovaných bereme k poslednímu dni, zatímco počty osob jsou souhrnem za delší období. Na začátku tohoto intervalu byla proočkovanost trochu nižší.

V dostupných datech nejsou informace, kdy byli lidé naočkovaní. Odstup od vakcíny je přitom pro posuzování jejího účinku důležitý. Například u starších lidí bez třetí posilující dávky už není vakcína tak účinná jako u těch, kteří se očkovali teprve nedávno.

Diskuze (292) Další článek: Chcete u nás podnikat? Tak si tady musíte otevřít kanceláře, nařídilo Rusko Applu, Googlu a dalším

Témata článku: Koronavirus, COVID-19, Očkování, API, Vakcinace, Masarykova univerzita, JIP, Nakažení, Tabulka, Janssen, Riziko, Česká republika, Číslo, Proočkovanost, Těžký průběh, Počet, CSV, Graf, Nemocnice, Vakcína, Účinky, Hospitalizace, ÚZIS, Věková skupina, SkupinaPitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

** Letošní olympiáda může být pro samotné sportovce velkou hrozbou ** Mimo pandemie se musí obávat i o sledování na každém kroku ** Čína monitoruje internetový i mobilní provoz

Martin Chroust
ŠpionážSoukromíČína
V PS5 obchodě se začínají objevovat PS3 hry. Čeká nás lepší zpětná kompatibilita?
Michal Maliarov
Zpětná kompatibilitaSpekulaceKonzole
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone
Je to hvězda? Je to asteroid? Ne, je to JWST. Astronomové pozorují světelné křivky slavného teleskopu

Je to hvězda? Je to asteroid? Ne, je to JWST. Astronomové pozorují světelné křivky slavného teleskopu

** Astronomové ze Země pozorují Vesmírný dalekohled Jamese Webba ** Jeho jasnost se v průběhu času mění ** A to doslova rychle a zběsile

Petr Kubala
Teleskop Jamese WebbaAstronomie