Jak očkování v Česku chrání proti těžkému průběhu covidu. Aktualizovali jsme podrobné grafy po věkových skupinách

Jak očkování v Česku chrání proti těžkému průběhu covidu. Aktualizovali jsme podrobné grafy po věkových skupinách

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Masarykovou univerzitou zveřejňuje datové sady, ve kterých aktuální počty nakažených covidem, hospitalizovaných a lidí na JIP dělí podle úrovně očkování a věku. Protože v každé věkové skupině je jiná proočkovanost, je nyní možné zjistit skutečný efekt očkování.

Podobný článek jste na Živě mohli najít už v říjnu. Tenkrát šlo ale o pohled na jednorázově připravenou tabulku. Nyní jsou už data živá, grafy proto můžeme pravidelně aktualizovat. Kromě tohoto článku je najdete také tady:

Účinek vakcíny u hospitalizací

Protože počet očkovaných není stejný jako neočkovaných, při posuzování účinku vakcíny nestačí srovnat absolutní počty lidí v nemocnicích v obou skupinách. Je třeba zjistit, kolik je osob v nemocnicích například na 100 000 lidí v každé skupině. A k tomu ještě pro jednotlivé věkové kategorie, protože jsou mezi nimi velké rozdíly v proočkovanosti.

Toto srovnání najdete v následujících grafech. Napřed k účinnosti očkování při hospitalizacích.

 

Když najedete myší na jednotlivé sloupečky, objeví se panel s množstvím dalších informací. Graf můžete zvětšit ikonou vpravo dole (neukáže se ve všech prohlížečích), nebo kliknutím na nápis Tableau.

Klepněte pro větší obrázek
Najeďte myší na graf, v panelu se ukážou podrobné informace

Účinek vakcíny u hospitalizací na JIP

Stejným způsobem jsme porovnali efekt očkování při těžkém průběhu na oddělení JIP.

 

Grafy jsme museli hodně optimalizovat, aby se vešly na šířku sloupce v článku. Kvůli tomu jsme třeba odstranili i hodnoty na ose Y, které by zde správně měly být. Čísla ale najdete v panelu, který se ukáže po najetí myši na sloupce.

Můžete si také stáhnout data, ze kterých jsou grafy vykresleny. V jejich spodním řádku klikněte na ikonu Download a z nabídky vyberte možnost Data. Přejděte na záložku Full Data, kde ještě zaškrtněte Show all columns, a přes odkaz stáhněte CSV.

Zdroje

Pro informace o hospitalizacích a JIP podle úrovně očkování a věku používáme datové sady ockovani-hospitalizace-tydenockovani-jip-tyden z API v3 na webu Onemocnění aktuálně.

Proočkovanost věkových skupin zjišťujeme z datové sady COVID-19: Základní přehled vykázaných očkování v části API v2 stejného webu.

Pro data k počtu obyvatel ve věkových skupinách jsme použili tabulku Věkové složení obyvatel k 31. 12. 2020 na webu Českého statistického úřadu.

Princip výpočtu

Pro zjištění počtu plně očkovaných osob napřed pro každou věkovou skupinu spočítáme počet druhých dávek + počet prvních dávek vakcíny Janssen.

Tím známe počet očkovaných. Odečtením od velikosti populace věkové skupiny zjistíme počet nečkovaných.

Proočkovanost pro každou věkovou skupinu počítáme podělením počtu plně vakcinovaných osob ve věkové skupině velikostí populace dané věkové skupiny.

Počet očkovaných a neočkovaných na 100 000 lidí každé skupiny počítáme vzorcem např. očkovaní hospitalizovaní / všichni očkovaní × 100000.

Určitá nepřesnost může vzniknout tím, že podíly očkovaných bereme k poslednímu dni, zatímco počty osob jsou souhrnem za delší období. Na začátku tohoto intervalu byla proočkovanost trochu nižší.

V dostupných datech nejsou informace, kdy byli lidé naočkovaní. Odstup od vakcíny je přitom pro posuzování jejího účinku důležitý. Například u starších lidí bez třetí posilující dávky už není vakcína tak účinná jako u těch, kteří se očkovali teprve nedávno.

Diskuze (276) Další článek: Chcete u nás podnikat? Tak si tady musíte otevřít kanceláře, nařídilo Rusko Applu, Googlu a dalším

Témata článku: Koronavirus, COVID-19, Očkování, Vakcinace, API, Masarykova univerzita, Česká republika, Proočkovanost, Hospitalizace, Účinky, Těžký průběh, Skupina, Tabulka, ÚZIS, Věková skupina, Číslo, CSV, Janssen, Riziko, Vakcína, JIP, Nemocnice, Nakažení, COVID, GrafLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna