Jak očkování v Česku chrání proti těžkému průběhu covidu. Aktualizovali jsme podrobné grafy po věkových skupinách

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Masarykovou univerzitou zveřejňuje datové sady, ve kterých aktuální počty nakažených covidem, hospitalizovaných a lidí na JIP dělí podle úrovně očkování a věku. Protože v každé věkové skupině je jiná proočkovanost, je nyní možné zjistit skutečný efekt očkování.

Podobný článek jste na Živě mohli najít už v říjnu. Tenkrát šlo ale o pohled na jednorázově připravenou tabulku. Nyní jsou už data živá, grafy proto můžeme pravidelně aktualizovat. Kromě tohoto článku je najdete také tady:

Účinek vakcíny u hospitalizací

Protože počet očkovaných není stejný jako neočkovaných, při posuzování účinku vakcíny nestačí srovnat absolutní počty lidí v nemocnicích v obou skupinách. Je třeba zjistit, kolik je osob v nemocnicích například na 100 000 lidí v každé skupině. A k tomu ještě pro jednotlivé věkové kategorie, protože jsou mezi nimi velké rozdíly v proočkovanosti.

Toto srovnání najdete v následujících grafech. Napřed k účinnosti očkování při hospitalizacích.

 

Když najedete myší na jednotlivé sloupečky, objeví se panel s množstvím dalších informací. Graf můžete zvětšit ikonou vpravo dole (neukáže se ve všech prohlížečích), nebo kliknutím na nápis Tableau.

Klepněte pro větší obrázek
Najeďte myší na graf, v panelu se ukážou podrobné informace

Účinek vakcíny u hospitalizací na JIP

Stejným způsobem jsme porovnali efekt očkování při těžkém průběhu na oddělení JIP.

 

Grafy jsme museli hodně optimalizovat, aby se vešly na šířku sloupce v článku. Kvůli tomu jsme třeba odstranili i hodnoty na ose Y, které by zde správně měly být. Čísla ale najdete v panelu, který se ukáže po najetí myši na sloupce.

Můžete si také stáhnout data, ze kterých jsou grafy vykresleny. V jejich spodním řádku klikněte na ikonu Download a z nabídky vyberte možnost Data. Přejděte na záložku Full Data, kde ještě zaškrtněte Show all columns, a přes odkaz stáhněte CSV.

Zdroje

Pro informace o hospitalizacích a JIP podle úrovně očkování a věku používáme datové sady ockovani-hospitalizace-tydenockovani-jip-tyden z API v3 na webu Onemocnění aktuálně.

Proočkovanost věkových skupin zjišťujeme z datové sady COVID-19: Základní přehled vykázaných očkování v části API v2 stejného webu.

Pro data k počtu obyvatel ve věkových skupinách jsme použili tabulku Věkové složení obyvatel k 31. 12. 2020 na webu Českého statistického úřadu.

Princip výpočtu

Pro zjištění počtu plně očkovaných osob napřed pro každou věkovou skupinu spočítáme počet druhých dávek + počet prvních dávek vakcíny Janssen.

Tím známe počet očkovaných. Odečtením od velikosti populace věkové skupiny zjistíme počet nečkovaných.

Proočkovanost pro každou věkovou skupinu počítáme podělením počtu plně vakcinovaných osob ve věkové skupině velikostí populace dané věkové skupiny.

Počet očkovaných a neočkovaných na 100 000 lidí každé skupiny počítáme vzorcem např. očkovaní hospitalizovaní / všichni očkovaní × 100000.

Určitá nepřesnost může vzniknout tím, že podíly očkovaných bereme k poslednímu dni, zatímco počty osob jsou souhrnem za delší období. Na začátku tohoto intervalu byla proočkovanost trochu nižší.

V dostupných datech nejsou informace, kdy byli lidé naočkovaní. Odstup od vakcíny je přitom pro posuzování jejího účinku důležitý. Například u starších lidí bez třetí posilující dávky už není vakcína tak účinná jako u těch, kteří se očkovali teprve nedávno.

Diskuze (292) Další článek: Chcete u nás podnikat? Tak si tady musíte otevřít kanceláře, nařídilo Rusko Applu, Googlu a dalším

Témata článku: Koronavirus, Očkování, COVID-19, API, Vakcinace, Masarykova univerzita, ÚZIS, Počet, JIP, Věková skupina, Pro, Nakažení, CSV, Česká republika, COVID, Tabulka, Skupina, Graf, Proočkovanost, JSM, Hospitalizace, Těžký průběh, Vakcína, Riziko, JanssenPodrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

** Prodlužovací kabel Tapo P300 od TP-Linku má tři zásuvky ** Vedle 230V nabízí i USB QC 3.0 a 18W PD na USB-C ** Zapojíme také P110/P115 s wattmetrem a ovládneme je v Pythonu

Jakub Čížek
TP-LinkChytrá domácnost
Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Kryptoměna ethereum se přestala těžit na grafických kartách, což má výrazné důsledky nejen pro celé těžařské odvětví, ale i pro dostupnost a ceny grafických karet.

Jan Pánek
EthereumKryptoměny
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Domácí skenování za pár korun. Stačí mobil, krabice a LED pásek
Lukáš Václavík
FotografováníMobilní aplikace