Jak vypadá a co umí dron RQ-4 Global Hawk, který Írán sestřelil Američanům

  • Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk je vojenský bezpilotní letoun
  • Americká armáda ho používá už od 90. let minulého století
  • Za jeden den dokáže obsáhnout území o rozloze Islandu

Írán ve čtvrtek sestřelil americký dron RQ-4 Global Hawk. Podle útočící strany to bylo kvůli tomu, že vstoupil do jejího vzdušného prostoru; USA zase tvrdí, že k jeho hranicím zbývalo ještě 34 km... Politiku ale nechejme být, pojďme se raději podívat na samotný létající stroj.

Později se objevily nepotvrzené informace, že se ve skutečnosti mohlo jednat o bezpilotní letoun nové generace MQ-4C Triton.

Klepněte pro větší obrázek 
Northrop Grumman MQ-4C Triton

Jeden Island za čtyřiadvacet hodin

Letoun s kompletním označením Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk není žádná technická novinka. Armáda ho nechala vyvinout v 90. letech minulého století a používá ho už přes dvacet let.

Je to bezpilotní dohledový letoun. S vrtulovými drony, jak je dnes známe, nemá konstrukčně téměř nic společného. Používá dvouproudový motor, má rozpětí křídel 40 m a hmotnost až 15 tun. Připomíná malé letadlo.

Hlavním posláním RQ-4 Global Hawk je získávání informací. Svými radary s vysokým rozlišením a různými dalšími senzory dokáže během jednoho dne pokrýt oblast o rozloze 100 tisíc kilometrů čtverečních. To odpovídá například Islandu. Létá ve výšce kolem 18 kilometrů rychlostí 575 km/h, palivo mu stačí až na 32 hodin provozu.

Možná nahradí U-2

Vývoj vojenských bezpilotních letounů šel v 90. letech dvěma směry. Projekt RQ-3 Dark Star byl ale posléze kvůli škrtání nákladů ukončen a pokračoval jen Global Hawk. První kousek se poprvé proletěl 28. února 1998 a do roku 2006 bylo vyrobeno šestnáct kusů první série označované Block 10.

Poté dostal Global Hawk delší křídla a nosní část, po úpravě mohl nést uvnitř až 1 360 kg nákladu. Souběžně si Block 10 pro své účely nechalo upravit také americké námořnictvo. Později se s klonem EuroHawk přidalo i německé letectvo. Svůj kousek má také NATO i vesmírná agentura NASA, zájem projevily i armády dalších zemí. 

Americká armáda v roce 2014 dovybavila Global Hawk senzory, které do té doby používaly jen dosluhující špionážní letouny Lockheed U-2. Prostřednictvím univerzálního adaptéru lze k dronu připevnit dalších až 540 kg čidel.

Tři operátoři na jeden bezpilotní letoun

Samotný letoun je ale jen jedna část celého systému. O starty, přistání a údržbu se stará pozemní systém Launch and Recovery Element (LRE). Ten musí být v doletové vzdálenosti, na rozdíl od systému pro řízení mise (MCE). Pilot, který dron ovládá, může být klidně na druhém konci světa. Ruční řízení se používá například v oblastech s hustým leteckým provozem, nebo když je potřeba, jinak může Global Hawk pracovat i plně autonomně.

I když je dron bezpilotní, běžně ho ovládají tři osoby. Jeden pilot má v systému LRE na starost starty a přistání. Druhý pilot se v části MCE věnuje samotnému letu a třetí operátor ovládá senzory.

Při přenosu dat mezi letounem a MCE se používá vojenský satelitní systém. Navigace je řešena prostřednictvím GPS, pochopitelně se zde používají jeho neveřejné vojenské služby.

Parametry

  • Délka: 14,5 m
  • Rozpětí křídel: 39,9 m
  • Výška: 4,7 m
  • Hmotnost prázdného letounu: 6 781 kg
  • Maximální hmotnost: 14 628 kg
  • Motor: 1 × Rolls-Royce F137-RR-100 turbofan, tah 34 kN

Anebo sestřelili jiný...

V roce 2018 se do výbavy amerického námořnictva dostal nástupce, bezpilotní letoun Northrop Grumman MQ-4C Triton. Vedle dalších inovací dokáže operovat v menších výškách a pořídit díky tomu detailnější fotografie.


V článku jsme využili také informace z těchto hesel na Wikipedii, CC BY-SA 3.0Northrop Grumman RQ-4 Global HawkNorthrop Grumman MQ-4C TritonRolls-Royce AE 3007

Diskuze (18) Další článek: Nissan má bezemisní zmrzlinářské auto. Používá staré autobaterie

Témata článku: Technika, Vojenství, USA, GPS, Wikipedia, Drony, Armáda, Námořnictvo, Írán, Bezpilotní letoun, Nato, Turbofan, Global Hawk, Dark Star, LRE, Tisíc kilometrů, Jak, Rolls-Royce, DRO, Grumman, Island, MCE, GRU, Letoun, Block, Drony na Heureka.czV uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Pozor při volání na barevné linky. Hovor se může prodražit, i když máte neomezený tarif

Pozor při volání na barevné linky. Hovor se může prodražit, i když máte neomezený tarif

** Při volání na některé typy telefonních čísel bychom měli zpozornět ** Nejdráž nás mohou vyjít hovory na číslo začínající devítkou ** I zde jsou ale výjimky, tento článek udělá v barvách jasněji

Jan Láska
Barevné linkyÚčtováníČTÚ
Nejlepší aplikace pro tento týden: Myšlenkové mapy, skákání přes švihadlo a tvorba prezentací

Nejlepší aplikace pro tento týden: Myšlenkové mapy, skákání přes švihadlo a tvorba prezentací

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Horizon Forbidden West vás v novém traileru hlouběji zavrtá do příběhu
Radek Wunderlich
Horizon: Forbidden WestVideo
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Techland slibuje aspoň 5 let podpory pro chystanou akci Dying Light 2

Techland slibuje aspoň 5 let podpory pro chystanou akci Dying Light 2

O hru se budou tvůrci starat stejně důkladně jako o předchůdce.

Michal Maliarov
Dying Light 2FPS