Vojenství

Jak vypadá a co umí dron RQ-4 Global Hawk, který Írán sestřelil Američanům

  • Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk je vojenský bezpilotní letoun
  • Americká armáda ho používá už od 90. let minulého století
  • Za jeden den dokáže obsáhnout území o rozloze Islandu

Írán ve čtvrtek sestřelil americký dron RQ-4 Global Hawk. Podle útočící strany to bylo kvůli tomu, že vstoupil do jejího vzdušného prostoru; USA zase tvrdí, že k jeho hranicím zbývalo ještě 34 km... Politiku ale nechejme být, pojďme se raději podívat na samotný létající stroj.

Později se objevily nepotvrzené informace, že se ve skutečnosti mohlo jednat o bezpilotní letoun nové generace MQ-4C Triton.

Klepněte pro větší obrázek 
Northrop Grumman MQ-4C Triton

Jeden Island za čtyřiadvacet hodin

Letoun s kompletním označením Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk není žádná technická novinka. Armáda ho nechala vyvinout v 90. letech minulého století a používá ho už přes dvacet let.

Je to bezpilotní dohledový letoun. S vrtulovými drony, jak je dnes známe, nemá konstrukčně téměř nic společného. Používá dvouproudový motor, má rozpětí křídel 40 m a hmotnost až 15 tun. Připomíná malé letadlo.

Hlavním posláním RQ-4 Global Hawk je získávání informací. Svými radary s vysokým rozlišením a různými dalšími senzory dokáže během jednoho dne pokrýt oblast o rozloze 100 tisíc kilometrů čtverečních. To odpovídá například Islandu. Létá ve výšce kolem 18 kilometrů rychlostí 575 km/h, palivo mu stačí až na 32 hodin provozu.

Možná nahradí U-2

Vývoj vojenských bezpilotních letounů šel v 90. letech dvěma směry. Projekt RQ-3 Dark Star byl ale posléze kvůli škrtání nákladů ukončen a pokračoval jen Global Hawk. První kousek se poprvé proletěl 28. února 1998 a do roku 2006 bylo vyrobeno šestnáct kusů první série označované Block 10.

Poté dostal Global Hawk delší křídla a nosní část, po úpravě mohl nést uvnitř až 1 360 kg nákladu. Souběžně si Block 10 pro své účely nechalo upravit také americké námořnictvo. Později se s klonem EuroHawk přidalo i německé letectvo. Svůj kousek má také NATO i vesmírná agentura NASA, zájem projevily i armády dalších zemí. 

Americká armáda v roce 2014 dovybavila Global Hawk senzory, které do té doby používaly jen dosluhující špionážní letouny Lockheed U-2. Prostřednictvím univerzálního adaptéru lze k dronu připevnit dalších až 540 kg čidel.

Tři operátoři na jeden bezpilotní letoun

Samotný letoun je ale jen jedna část celého systému. O starty, přistání a údržbu se stará pozemní systém Launch and Recovery Element (LRE). Ten musí být v doletové vzdálenosti, na rozdíl od systému pro řízení mise (MCE). Pilot, který dron ovládá, může být klidně na druhém konci světa. Ruční řízení se používá například v oblastech s hustým leteckým provozem, nebo když je potřeba, jinak může Global Hawk pracovat i plně autonomně.

I když je dron bezpilotní, běžně ho ovládají tři osoby. Jeden pilot má v systému LRE na starost starty a přistání. Druhý pilot se v části MCE věnuje samotnému letu a třetí operátor ovládá senzory.

Při přenosu dat mezi letounem a MCE se používá vojenský satelitní systém. Navigace je řešena prostřednictvím GPS, pochopitelně se zde používají jeho neveřejné vojenské služby.

Parametry

  • Délka: 14,5 m
  • Rozpětí křídel: 39,9 m
  • Výška: 4,7 m
  • Hmotnost prázdného letounu: 6 781 kg
  • Maximální hmotnost: 14 628 kg
  • Motor: 1 × Rolls-Royce F137-RR-100 turbofan, tah 34 kN

Anebo sestřelili jiný...

V roce 2018 se do výbavy amerického námořnictva dostal nástupce, bezpilotní letoun Northrop Grumman MQ-4C Triton. Vedle dalších inovací dokáže operovat v menších výškách a pořídit díky tomu detailnější fotografie.


V článku jsme využili také informace z těchto hesel na Wikipedii, CC BY-SA 3.0Northrop Grumman RQ-4 Global HawkNorthrop Grumman MQ-4C TritonRolls-Royce AE 3007

Diskuze (18) Další článek: Nissan má bezemisní zmrzlinářské auto. Používá staré autobaterie

Témata článku: Technika, USA, Vojenství, Wikipedia, Drony, Armáda, GPS, Námořnictvo, Tisíc kilometrů, MCE, Island, Írán, Nato, Bezpilotní letoun, GRU, Letoun, Rolls-Royce, LRE, Global Hawk, Block, Pozemní systém


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36