Jak zdraví budeme ve stáří? O tom se rozhodlo, když nám bylo deset let!

  • Chcete vědět, jestli budete ve stáří fit, nebo jestli vás budou pronásledovat neduhy? Vzpomeňte si na své dětství
  • Podmínky, v jakých vyrůstáme v první dekádě života, významně promlouvají do toho, jak budeme zdraví v seniorském věku
  • Co dostaneme v této době do vínku, s tím už po zbytek života mnoho nenaděláme

Chcete vědět, jestli budete ve stáří fit, nebo jestli vás budou pronásledovat neduhy? Vzpomeňte si, kolik jste měli doma knih, když jste byli ještě malí. Pokud jste vyrůstali v bytě, kde stěny kryly knihovny plné rozličných svazků, máte celkem dobré vyhlídky. Pokud byl jedinou knihou v domácnosti telefonní seznam, hrozí vám zdravotní potíže.

Tým vedený švýcarskými demografy Borisem Chevalem a Stéphanem Cullatim z university v Ženevě se pokusil zjistit, zda a nakolik nás životní podmínky v dětství poznamenávají na zbytek života. Využili k tomu databázi s údaji o vice než 24 000 obyvatel 14 různých evropských zemí ve věku od 50 do 96 roků.

Zajímaly je naměřené údaje o síle stisku ruky, které jsou celkem spolehlivým ukazatelem celkové fyzické kondice člověka a jeho zdravotního stavu. Kromě toho brali v potaz i tzv. socioekonomické parametry, v nichž se odráží životní úroveň lidí. Zajímalo je povolání živitele rodiny, v které daná osoba vyrůstala, počet knih v domácnosti, kvalita bydlení a počet osob žijících v domácnosti v poměru k počtu místností, jež rodina užívala.

Ve studii publikované ve vědeckém časopise Age and Ageing švýcarští demografové prokázali, že děti vyrůstající v lepších socioekonomických podmínkách se dožívají stáří v lepší kondici a lepším zdravotním stavu. Životní podmínky ve vyšším věku už nemají na zdraví tak významný vliv. Klíčová jsou první léta našeho života.

Pokud se narodíme do lepších podmínek, budeme ve stáří zdravější, i když se nám pak v dospělosti nevedlo příliš dobře. A naopak. Pokud jsme přišli na svět do horších podmínek, budeme ve stáří nemocnější, i když jsme se sami v dospělosti dopracovali vyšší životní úrovně. Zajímavé je, jak silným faktorem ovlivňujícím zdraví ve stáří se ukázal počet knih v domácnosti. V tomto ukazateli se odráží nejen ekonomická síla rodiny, protože knihy jsou drahé, ale také důraz, jaký rodina klade na vzdělání.

Vliv životních podmínek v dětství je velmi silný a zůstává jasně patrný, i když se vezmou do úvahy faktory životního stylu v dospělosti, jako je míra fyzické aktivity, kouření, konzumace alkoholu nebo zdravá výživa. Trend „následků dětství“ se projevuje silněji u děvčat než u chlapců.

Jednotlivé země se ale v míře vlivu životních podmínek v dětství na zdraví ve stáří liší. Nejlépe jsou na tom Skandinávci, kteří bývají ve stáří zdravější, i když v dětství neměli na růžích ustláno. Stéphane Cullati to přičítá rovnějšímu přístupu k lékařské péči a ke vzdělání ve skandinávských zemích.

„Naše studie prokázala přímý a trvalý biologický efekt dětství prožitého v chudobě. My si to vysvětlujeme tím, že tito lidé mají narušenou regulaci důležitých životních procesů v těle chronickým stresem vyvolaným nepříznivými podmínkami v dětství,“ říká Boris Cheval.

Pramen: Age and Ageing

Diskuze (27) Další článek: Jak se dá využít HoloLens v praxi: aplikace MR Guide vytvoří holografické průvodce

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Medicína, Děti, Stárnutí, Ženeva, Dětství, Zbytek života, Seniorský věk, Zdravotní stav, Ekonomická síla, Počet osob, Životní styl, Životní úroveň, Kniha, Vysoký věk, Domácnost, Naměřený údaj, Bude, Špatná podmínka, Dobrá vyhlídka, Výživa, Kondice, Lékařská péče, Fyzická aktivitaJak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

**Outlook postavený na webovém základě už podporuje osobní účty Microsoft. **Testování se tak rozšiřuje na jednotlivce, program má však k dokončení stále daleko. **Za pár týdnů bude sjednoceným pošťákem nahrazena také Pošta.

Petr Urban
E-mailOutlookOutlook.comMicrosoft
Powerfoyle je fotovoltaická vrstva, která vypadá jako dřevo, kůže nebo třeba plast. Už se prodává

Powerfoyle je fotovoltaická vrstva, která vypadá jako dřevo, kůže nebo třeba plast. Už se prodává

** Co kdyby fotovoltaický panel nevypadal jako fotovoltaický panel? ** Teď to zkouší švédský startup Exeger ** Vyrobil speciální vrstvu, kterou už mají první komerční produkty

Jakub Čížek
FotovoltaikaTechnologie