Jako díra uprostřed Země. Věděli jste, že mají Starlinky kamery? Takhle jedna zachytila zatmění Slunce

8. dubna mohli obyvatelé Severní Ameriky pozorovat zatmění Slunce – astronomický úkaz, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje. Na internetu lze už nyní nalézt tisíce fotek a videí s víceméně dobře známým výjevem, nicméně jedno video se zásadně liší.

Pořídila ho z oběžné dráhy komunikační družice Starlinku. 22 sekund dlouhý klip ukazuje zrychlený přelet satelitu nad oblastí, ve které právě probíhá zatmění. To je viditelné jako velká černá skvrna na zemském povrchu a v atmosférické oblačnosti. Pohled je to skutečně impozantní.

Družice Starlink mají kameru?!

Mnohé diváky však překvapila skutečnost, že je družice Starlink vybavena kamerou. Ta je přitom její standardní součástí. Dle webu Kosmonautix.cz „poskytuje družici údaje o orientaci v prostoru a zajišťuje přesnost v širokopásmové komunikaci.“

Není to poprvé, co satelity z firmy Elona Muska překvapily veřejnost kamerou ve své palubní výbavě. 6. října 2022 publikoval Musk kratičké video zachycující družice Starlinku pohledem z jedné z nich.

Oficiálně nejsou ke kamerám na družicích dostupné žádné technické podrobnosti. Z klipu se zdá, že kamera je umístěna tak, aby sledovala činnost solárního panelu. Má velmi široké, téměř 180stupňové zorné pole, po rozložení bude panel zabírat jeho významnou část.

Kamery na satelitech nejsou tajemstvím

Kamery zmínily i další zdroje. Například Spaceflight Now v květnu roku 2019 zmínil, že „Družice jsou rovněž vybaveny optickými sledovacími zařízeními pro detekci vesmírného odpadu, což jim umožňuje autonomně se vyhýbat srážkám s jinými objekty ve vesmíru.“

Tisková zpráva SpaceX z téže doby uvádí, že každá družice je vybavena navigačním systémem Startracker, který SpaceX umožňuje jejich přesné nasměrování. Nutno dodat, že kamery nemusí být přímo součástí navigačního systému Startracker jako takového.

V roce 2020 Space X upřesnila, že kamery pro sledování hvězd jsou umístěny na bocích těla satelitu, což je prý jediné místo, kam je lze umístit a kde mají dostatečné zorné pole. Při natáčení ke Slunci může být jedna z nich namířena přímo na Zemi, zatímco druhá v tu chvíli míří na Slunce.

Téměř jistě se není nutné obávat, že by úkolem kamer nainstalovaných na družicích byla snaha o špionáž. Soudě ze záběrů mohou sloužit ke sledování počasí nebo životního prostředí, ale na pokročilejší operace optické schopnosti jednoduše nestačí.

Diskuze (14) Další článek: I klávesnice může být Hi-Fi. FiiO KB3 vyrobilo láká audiofily na nejlepší sluchátkový výstup

Témata článku: , , , ,