Jako Tesla na vodě. Elektrický člun Eelex 8000 je technicky vyspělejší než vaše auto

Švédská firma X Shore, která se již od roku 1996 zabývá výrobou udržitelných plavidel, nedávno otevřela dvě nové kanceláře ve Spojených státech. Při této příležitosti prezentovala svůj motorový člun Eelex 8000, který je díky elektrickému pohonu a řadě pokročilých technologií označován jako „Tesla na vodě“.

Člun dlouhý 8 metrů, široký 2,6 metrů a vysoký 0,8 metrů váží 2600 kilogramů. Na vyšší hmotnosti se podepsaly mimo jiné i dva akumulátory s celkovou kapacitou 120 kWh. Eelex 8000 díky nim zvládne ujet na jedno nabití až 100 námořních mil, tedy přibližně 185 kilometrů. Nabíjení trvá dlouhých 6 hodin, avšak k dispozici je i rychlonabíjení, jež doplní energii za pouhou jednu hodinu.

Člun Eelex 8000

Za běžných okolností se plavidlo pohybuje rychlostí okolo 45 kilometrů za hodinu, maximálně však může dosáhnout až 65 km/h. Z nuly na 37 km/h zrychlí za pouhé 4,2 sekundy. S rostoucí rychlostí pochopitelně stoupá i odpor a spotřeba, takže deklarované vzdálenosti dosahuje Eelex 8000 jen při nižších rychlostech.

Generální ředitelka X Shore Jenny Keisu zdůrazňuje: „Naši zákazníci si mohou užívat ohleduplnosti k životnímu prostředí, aniž by museli obětovat výkon.“ Výhody člunu Eelex 8000 však zdaleka nespočívají jen v tom, že představuje udržitelnou alternativu k soukromým lodím na fosilní paliva.

Podobně jako Tesla, i X Shore vydává pro svá plavidla softwarové aktualizace, které rozšiřují jejich schopnosti a možnosti. V dohledné době například plánuje přidání funkce automatického parkování v přístavu. Technologie v lodi Eelex 8000 jsou srovnatelné a v některých případech i pokročilejší než u špičkových elektromobilů.

Chytrá jako Tesla, možná i víc

Vlastní chytré hodinky a mobilní aplikace umožňují majitelům ovládat a sledovat svá plavidla na dálku, přičemž nejrůznější čidla a senzory monitorují každou sekundu 150 údajů. Majitelé díky tomu mohou v reálném čase sledovat analýzy výkonu baterie a motoru i aktuální polohu svého člunu.

Jednou z praktických funkcí je, že pokud někdo, kdo má na ruce chytré hodinky X Shore, přepadne přes palubu, člun se do 10 sekund automaticky zastaví. Součástí palubní výbavy je například snímač hloubky a teploty vody, stmívatelné osvětlení, 24palcový vodotěsný a antireflexní dotykový displej Garmin s námořními mapami či stereofonní audiosystém.

Podle Keisu je model Eelex 800 inspirován přírodou a je „navržen podle jihoamerických elektrických úhořů kvůli jejich elegantní a robustní konstrukci, což znamená, že všechny modely X Shore mají aerodynamický trup koncipovaný tak, aby se snížilo tření a energetické nároky.“

Připravte si sedm milionů

Kromě toho, že Eelex 8000 eliminuje uhlíkové emise, je také vyroben z udržitelných materiálů a snižuje hluk na vodních trasách. Plavidlo má modulární konstrukci s 15 různými možnostmi uspořádání, což mu dovoluje poskytovat „luxus a funkčnost“ dle přání zákazníka – například se může proměnit z rybářského člunu na koktejlovou výletní loď.

Dostáváme k asi poslední dosud nezodpovězené otázce, kterou je cena. Základní verzi člunu Eelex 8000 lze pořídit za částku 329 tisíc dolarů, což je v přepočtu přibližně 7,3 milionů českých korun. Proti levnějším člunům se spalovacími motory jsou výhodou tohoto řešení nižší náklady na údržbu a provoz.

Diskuze (9) Další článek: IFTTT. Neztrácejte čas rutinními činnostmi a přepněte na autopilota

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,