Všichni výrobci repelentů se zaklínají tím, že právě jejich zboží je nejúčinnější a nejbezpečnější. Je tomu ale skutečně tak?
Autoři článku publikovaného v Journal of Insect Science se rozhodli několika vybraným přípravkům podívat na zoubek. A jejich zjištění jsou všechno možné, jen ne potěšující: žádný z 11 testovaných repelentů neposkytoval 100% ochranu, a některé nefungovaly v podstatě vůbec.
Testy probíhaly tak, že návnada – člověk vybavený vybranými produkty – byla umístěna do aerodynamického tunelu u síťové klece s komáry tropickými (po větru). Odborníci následně zaznamenávali, zda je k ní obtížný hmyz přitahován, či zda je od ní naopak odpuzován.
Z výsledků plyne, že například svíčky s esencí z citronely, propagované coby jeden z nejlepších odpuzovačů, měly nulový účinek a ve skutečnosti „přilákaly o trochu více komárů než samotná lidská návnada.“
Podobně špatně dopadly i náramky s bylinnými repelenty či výrobky spoléhající na vysokofrekvenční zvuky. „Nevíme o žádné vědecké studii, která by ukázala, že komáři mohou být odpuzováni zvukovými vlnami, a proto považujeme tato zařízení za moderní ekvivalent hadího oleje,“ komentovali to badatelé.
Zdaleka nejefektivnější byl olej z tzv. citronového eukalyptu (korymbie citroníková, Eucalyptus citriodora) a diethyltoluamid. Obě jmenované látky snížily zájem moskytů o návnadu o cca 60 %. Z nositelných odpuzovačů pak stojí za zmínku jen nebulizér OFF! Clip-on Metofluthrin.