Japonci mají kuriózní metodu hubnutí – na ucho si lepí kovové kuličky. Účinky tradiční medicíny potvrzuje i moderní věda

Japonští vědci objevili zajímavou metodu, která by mohla pomoci zhubnout lidem s nadváhou. Jedná se o speciální formu ušní akupunktury s použitím drobných kovových kuliček, které stimulovaly vnější ucho klinicky obézních mužů.

Již po třech měsících se účastníkům studie zmenšil obvod pasu v průměru o čtyři centimetry, informuje web Study Finds. Kromě toho se v kombinaci s touto léčbou a omezením stravy u účastníků snížila také hladina tělesného tuku a index tělesné hmotnosti (BMI).

Ještě, než se pustíme do výsledků vědeckého bádání si dovolím technickou poznámku: ačkoli odkazovaná vědecká práce hovoří o akupunktuře, ve skutečnosti se jedná spíše o akupresuru. Akupresura využívá pouze tlak na akupresurní body a je tudíž neinvazivní; na rozdíl od akupunktury, která používá tenké jehličky.

Pozitivní výsledky

„Vzhledem k tomu, že tyto drobné kovové kuličky jsou připevněny k šesti bodům na vnějším uchu, které stimulují nervy a orgány regulující chuť k jídlu, pocit sytosti a hlad, nevyžaduje tento typ akupunktury složité znalosti ani dovednosti,“ říká doktor Takahiro Fujimoto z kliniky v japonském Tokiu ve zprávě pro média.

Fujimoto uvádí, že tato metoda hubnutí se v Japonsku používá již více než 30 let. Její princip vychází z tradiční čínské medicíny, která tvrdí, že zdraví člověka závisí na toku „čchi“ (neboli energie) v jeho těle. Předpokládá se, že se tato energie pohybuje po neviditelných drahách, známých jako meridiány, které se nacházejí po celém těle, včetně uší. Narušení nebo zablokování toku čchi může mít negativní dopad na fyzické i duševní zdraví.

Aurikulární (ušní) akupunktura vychází z teorie, že vnější ucho reprezentuje všechny části těla. Předpokládá, že zapichováním tenkých jehel nebo přikládáním kuliček na určité body, obvykle podél meridiánů, lze obnovit tok čchi a vyřešit tak případné blokády nebo poruchy. Toto obnovení pomáhá při různých zdravotních potížích a dříve se tato technika používala při léčbě drogové závislosti, odvykání kouření a při hubnutí.

Nadějně působící výsledky

Studie se zúčastnilo 81 japonských mužů s nadváhou nebo obezitou ve věku 21 až 78 let, kteří měli vysokou hladinu nezdravého břišního tuku. Těmto mužům byly na šest bodů vnějšího ucha umístěny 1,5milimetrové kovové korálky. Korálky byly přilepeny pomocí chirurgické pásky, aby byl udržován nepřetržitý a rovnoměrný tlak na každý ze šesti akupunkturních bodů.

Korálky byly vyměňovány dvakrát týdně během návštěv v nemocnici a účastníci byli pravidelně váženi a dostávali pokyny k dietnímu režimu. Kromě toho byli také požádáni, aby během tříměsíční léčby snížili celkový příjem potravy na polovinu a zaznamenávali si jídlo do stravovacích deníků.

Studie zjistila, že po třech měsících došlo k výrazným posunům: účastníkům ubyly v průměru čtyři centimetry v obvodu pasu a čtyři procenta celkového tělesného tuku. Snížily se také míry nezdravého břišního tuku a BMI kleslo téměř o tři stupně z průměrných 28,4 na 25,5. Tyto výsledky podtrhují potenciál jednoduché ušní akupunktury jako nástroje pro hubnutí.

Ušní akupunktura

Studie navazuje na předchozí výzkum, který se týkal japonských žen s nadváhou, jež při léčbě ušní akupunkturou pomocí kuliček zhubly výrazně více než ty, které léčbu nepodstoupily. Důležité je, že tyto ženy byly schopny udržet si úbytek hmotnosti po dobu šesti měsíců po léčbě.

„Naše zjištění naznačují, že akupunktura ucha může pomoci při hubnutí, pokud se spojí s dietou a cvičením,“ říká Fujimoto. „Je pravděpodobné, že akupunktura má pozitivní účinek tím, že omezuje hlad a chuť k jídlu, zlepšuje trávení a podporuje metabolismus.“ Vědci pod jeho vedením prezentovali poznatky na Evropském kongresu o obezitě v irském Dublinu.

Přestože přesné fungování tohoto mechanismu zůstává nejasné, stávající studie naznačují, že ušní akupunktura může pomáhat regulovat endokrinní systém, upravovat metabolismus, zlepšovat trávení a zmírňovat oxidační stres. Tyto potenciální přínosy poskytují vědecký základ pro pozorované pozitivní výsledky.

Diskuze (13) Další článek: Tohle je Moment 3 pro Windows 11. Hodiny ukazují sekundy, kontextové nabídky se ovládají klávesnicí

Témata článku: , , , , , ,