Japonci obnovili komunikaci se svým lunárním landerem SLIM. Ten musel být uveden do stavu hibernace poté, co přistál v podstatě vzhůru nohama a jeho solární panely tak nemohly pracovat.
Ale později, díky změně orientace slunečních paprsků, se solární panely „probudily“ a začaly nabíjet baterie landeru.
„Včera v noci byla úspěšně navázána komunikace se SLIM a provoz byl obnoven! Pomocí MBC byla okamžitě zahájena vědecká pozorování a získali jsme první světlo pro 10pásmové pozorování,“ informovala Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA).
A co dál? Vědci stále doufají, že bude možné analyzovat složení hornin v blízkosti landeru a získat tak nové zajímavé poznatky o původu naší přirozené družice.
„Upřednostníme to, co můžeme udělat nyní - provádět pozorování a shromažďovat informace - před upravováním pozice SLIM, protože úprava pozice by mohla situaci zhoršit,“ řekl mluvčí JAXA.
Japoncům se podařilo navázat spojení se svými roboty, kteří doprovázeli lunární lander SLIM (Smart Lander for Investigating Moon). Ten minulý týden dorazil na Měsíc.
Na internetu se díky tomu objevil snímek SLIMu pořízený robotem zvaným SORA-Q, který byl úspěšně vysazen ještě během sestupu k povrchu.
Jak je na první pohled patrné, lander spočinul na svém „nosu“. „Anomálie hlavního motoru ovlivnila přistávací polohu zařízení,“ přiznala Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) ve svém prohlášení.
Nyní je rovněž jasná i příčina problémů s generováním energie, v důsledku kterých musel být SLIM vypnut pouhé tři hodiny po přistání – zablokované solární panely.
Aby tedy bylo možné výše uvedenou fotografii vůbec poslat na Zemi, musel SORA-Q nejprve předat data druhému robotu LEV-1, který dokáže kontaktovat řízení mise nezávisle na landeru.
Z dostupných informací plyne, že SLIM se na rozdíl od člověka ležícího v posteli bohužel nedokáže jednoduše „přetočit na bok“, což znamená, že s největší pravděpodobností zůstane ve své současné pozici a již ho nebude možné zapnout.