Japonci se snaží porozumět kvokání slepic. Pomocí umělé inteligence | Foto: Public Domain Pictures

Foto: Public Domain Pictures

Japonci se snaží porozumět kvokání slepic. Pomocí umělé inteligence

Japonští vědci tvrdí, že se jim pomocí umělé inteligence podařilo porozumět kvokání slepic. Plyne to z dosud nerecenzované studie, která byla zveřejněna na webu Research Square.

Adrian David Cheok z University of Tokyo a jeho spolupracovníci údajně disponují „systémem schopným interpretovat různé emoční stavy slepic, včetně hladu, strachu, hněvu, spokojenosti, vzrušení a úzkosti.“

Aby tento systém otestovali, zaznamenali a analyzovali vzorce kvokání od 80 slepic. Ty pak vložili do algoritmu, který je spojoval s různými „emocionálními stavy“ dotyčných ptáků.

Skepse je na místě

Díky spolupráci se „skupinou osmi zvířecích psychologů a veterinárních chirurgů“ byli badatelé schopni určit duševní rozpoložení dané slepice s překvapivě vysokou přesností.

„Výsledky našich experimentů demonstrují potenciál využití AI a technik strojového učení k rozpoznání emočních stavů slepic na základě jejich zvukových signálů. Vysoká průměrná pravděpodobnost detekce pro každou emoci naznačuje, že náš model se naučil ze zvuků slepic získat smysluplné vzorce a rysy,“ uvedli.

Tyto závěry je však třeba brát s rezervou. Tým ostatně sám uznává, že přesnost jeho modelu se může měnit v závislosti na podmínkách prostředí i typu plemene a že „soubor dat používaný pro trénink a hodnocení nemusí zachytit celou škálu emočních stavů a variací slepice.“

Určitě si přečtěte

Články odjinud