Japonská elektrická lžíce dodává pokrmům slanou chuť. Má omezit nezdravé solení

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje omezit příjem soli na maximálně 5 gramů denně, což odpovídá přibližně jedné čajové lžičce. Podle různých studií a průzkumů Češi průměrně konzumují mezi 10 až 15 gramy soli denně, což je dvakrát až třikrát více než doporučený limit. Nadměrná spotřeba soli je problémem, který přispívá ke zvýšenému výskytu kardiovaskulárních onemocnění.

Významná japonská nápojová a potravinářská firma Kirin Holdings Company nyní přichází na trh se zajímavým produktem, který má ambice snížit potřebu solit. Jedná se o elektrickou lžíci, která podle vědců může podpořit zdravější stravování tím, že zvýrazní slané chutě bez přidaného sodíku. Podrobnosti přináší agentura Reuters.

Jak funguje elektrická lžíce?

Uvedení tohoto produktu na trh představuje první komercializaci technologie, která loni získala Ig Nobelovu cenu, což je satirické ocenění udělované každoročně od roku 1991 za deset neobvyklých nebo banálních úspěchů ve vědeckém výzkumu.

Cílem Ig Nobelovy ceny je „oceňovat úspěchy, které lidi nejprve rozesmějí, ale pak je donutí přemýšlet“. V tomto případě bylo ocenění uděleno za „Augmented Gustation Using Electricity“ („Zvýšení vnímání chuti pomocí elektrické stimulace“).

Prodeje začínají limitovanou edicí čítající 200 kusů. Jedna lžička přijde na 19 800 japonských jenů, což je při přepočtu aktuálním kursem přibližně 2 880 Kč. Výrobce chce v průběhu příštího roku expandovat na zahraniční trhy a doufá, že do pěti let bude mít po celém světě milion uživatelů.

Lžička funguje tak, že pomocí elektrické stimulace zvyšuje vnímání slanosti u nízkosodíkových potravin. Technologie vznikla ve spolupráci s laboratoří profesora Homei Miyashita na Meiji University School of Science and Technology a využívá slabé elektrické proudy k tomu, aby potraviny chutnaly přibližně 1,5× slaněji bez nutnosti přidávat skutečnou sůl. Miyashita v minulosti prokázal efekt zlepšující chuť u prototypu elektrických hůlek.

Má přispět k omezení solení

Z fyzikálně-chemického hlediska to funguje tak, že lžíce vyrobená z plastu a kovu vysílá slabé elektrické signály, které ovlivňují sodíkové ionty v potravinách, čímž zvyšuje jejich koncentraci a zesiluje slanou chuť. Lžíce váží 60 gramů a funguje na dobíjecí knoflíkovou lithiovou baterii s napětím 3 volty.

Klepněte pro větší obrázek Japonská elektrická lžíce

Lžíce je součástí širšího úsilí o snížení příjmu soli v Japonsku, kde je průměrná spotřeba výrazně nad doporučenými limity Světové zdravotnické organizace. Technologie má pomoci lidem snížit příjem soli, aniž by museli obětovat chuť, zejména u potravin, jako jsou ramen a miso polévka, které jsou základními prvky japonské stravy.

„Japonská kultura stravování má tendenci upřednostňovat slané chutě,“ uvedla vědecká pracovnice Ai Sato. „Japonci obecně potřebují snížit množství přijímané soli, ale může být obtížné odklonit se od toho, co jsme zvyklí jíst. Právě to nás vedlo k vývoji této elektrické lžíce.“

Podle překladu bezpečnostních instrukcí by lžíci neměli používat lidé s implantovanými lékařskými přístroji, jako jsou kardiostimulátory, nebo nositelnými zařízeními, jako jsou monitory srdečního tepu. Stejně tak by se jí měli vyhnout ti, kdož mají alergii na kovy, problémy s obličejovými nervy, trpí poruchami krvácení, podstupují léčbu zubů nebo mohou být těhotní.

Diskuze (27) Další článek: Spotify si s Car Thing naběhlo na vidle už podruhé. Přestane fungovat, bude to jen elektronický odpad

Témata článku: , , ,