Japonská jaderná elektrárna poškozená vlnou tsunami obnovuje provoz

Japonské úřady odsouhlasily obnovení provozu jedné z jaderných elektráren, které v roce 2011 poškodilo zemětřesení a vlna tsunami. Konkrétně se jedná o zařízení Onagawa.

Agentura Agence France-Presse v této souvislosti uvádí, že po havárii elektrárny Fukušima I (zapříčiněné toutéž tsunami) Japonsko přijalo spoustu nových bezpečnostních standardů.

Těm již vyhovuje i 15 dalších reaktorů, nicméně Onagawa je první, která získala potřebné schválení. Jedním z důvodů je pravděpodobně i skutečnost, že má silnou podporu ze strany místní samosprávy. Ta totiž považuje restartování jaderné energetiky za klíčovou součást boje proti klimatickým změnám.

Veřejnost je skeptická

„Kvůli odstavení jaderných elektráren je Japonsko stále více závislé na termální energii využívající fosilní paliva," řekl AFP Joěihiro Murai, guvernér prefektury Mijagi v níž se elektrárna nachází.

„Existují obavy ze zvyšování emisí CO2... Nemůžeme očekávat, že náhle rozšíříme využívání bezpečné a čisté obnovitelné energie,“ dodal.

AFO však upozorňuje, že značná část japonské veřejnosti je vůči jaderné energii stále skeptická. Některé oblasti tak plánují skoncovat nejen s fosilními palivy, ale i s ní.

Titulní foto: Nekosuki600(talk / Contributions) at the Japanese Wikipedia, CC-BY-SA-3.0

Diskuze (18) Další článek: V nových mobilech bude tikat Exynos 1080. Samsung zvýšil výkon a podporuje 200Mpx foťáky

Témata článku: Technologie, Japonsko, Elektřina, Energie, Wikipedia, Elektrárna, Energetika, Katastrofy, Reaktor, Jaderná elektrárna, Fosilní palivo, Vlna, Agence France Press, Agence France-Press, TechXplore, AFP, Provoz, Jade, Tsunami, FukušimaJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

** Výrobci odolných telefonů se stále snaží přijít s něčím novým ** Tentokrát více mysleli na výkon telefonu i na jeho nabíjení ** Druhý displej na zádech se pomalu stává standardem...

Martin Chroust
OukitelDruhý displejZvýšená odolnost
Jaké hry vyjdou v listopadu 2022: God of War Ragnarök, historický Pentiment, horor Devil in Me a další

Jaké hry vyjdou v listopadu 2022: God of War Ragnarök, historický Pentiment, horor Devil in Me a další

Oproti říjnu nás sice nečeká tolik velkých her, ale o zvučná jména rozhodně není nouze ani tento měsíc. Zejména pokud hrajete na PlayStationu.

Martin Nahodil
Agenda