Japonská jaderná elektrárna poškozená vlnou tsunami obnovuje provoz

Japonské úřady odsouhlasily obnovení provozu jedné z jaderných elektráren, které v roce 2011 poškodilo zemětřesení a vlna tsunami. Konkrétně se jedná o zařízení Onagawa.

Agentura Agence France-Presse v této souvislosti uvádí, že po havárii elektrárny Fukušima I (zapříčiněné toutéž tsunami) Japonsko přijalo spoustu nových bezpečnostních standardů.

Těm již vyhovuje i 15 dalších reaktorů, nicméně Onagawa je první, která získala potřebné schválení. Jedním z důvodů je pravděpodobně i skutečnost, že má silnou podporu ze strany místní samosprávy. Ta totiž považuje restartování jaderné energetiky za klíčovou součást boje proti klimatickým změnám.

Veřejnost je skeptická

„Kvůli odstavení jaderných elektráren je Japonsko stále více závislé na termální energii využívající fosilní paliva," řekl AFP Joěihiro Murai, guvernér prefektury Mijagi v níž se elektrárna nachází.

„Existují obavy ze zvyšování emisí CO2... Nemůžeme očekávat, že náhle rozšíříme využívání bezpečné a čisté obnovitelné energie,“ dodal.

AFO však upozorňuje, že značná část japonské veřejnosti je vůči jaderné energii stále skeptická. Některé oblasti tak plánují skoncovat nejen s fosilními palivy, ale i s ní.

Titulní foto: Nekosuki600(talk / Contributions) at the Japanese Wikipedia, CC-BY-SA-3.0

Diskuze (18) Další článek: V nových mobilech bude tikat Exynos 1080. Samsung zvýšil výkon a podporuje 200Mpx foťáky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,