Japonská mise na Měsíc úspěšně odstartovala. Její lander je unikátní, k přistání nepotřebuje kilometry volného místa

Japonská mise Moonward minulý týden úspěšně odstartovala. Raketa H2-A, která byla vypuštěna z Tanegashima Space Center, by měla vstoupit na oběžnou dráhu naší přirozené družice za zhruba tři nebo čtyři měsíce.

Raketa má celkem dva úkoly: vynést do vesmíru lehký teleskop (ten se od ní podle dostupných informací již oddělil) a dopravit k Měsíci lander, který se počátkem roku pokusí 2024 přistát na jeho povrchu.

Nejde ovšem jen tak o kdovíjaký lander. Tzv. SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) by totiž měl zvládnout určit svou cílovou lokaci s přesností na 100 metrů. Takže na rozdíl od jiných zařízení daného typu nepotřebuje přistávací místo široké několik kilometrů.

„Technologii pro přesné přistání testují i jinde, takže konkurence bude tvrdá. Ale pokud víme, SLIM bude první na světě,“ prohlásil již v červnu Shinichiro Sakai z JAXA.

Otázkou samozřejmě je, jak celá mise dopadne. Co se týče vesmírného programu, Japoncům se v poslední době příliš nedaří – v březnu letošního roku museli své raketě H-3 nařídit autodestrukci a v červenci jim během zkoušky explodoval další motor řady Epsilon.

Neúspěchem pak skončila rovněž mise japonského startupu zvaného ispace, který doufal, že se mu podaří realizovat historicky první zcela soukromé přistání na Měsíci. Jeho lander HAKUTO-R však během poslední fáze sestupu selhal.

Diskuze (1) Další článek: Počet případů rakoviny u lidí mladších 50 let se za posledních třicet let zvýšil skoro o 80 %

Témata článku: Vesmír, Kosmonautika, Měsíc, Raketa, Japonsko