Vzorky z asteroidu Rjuga, které odebrala sonda Hajabusa2, jsou už na Zemi. Dopadly do australské pouště

Aktualizováno 6. prosince: Schránka se vzorky hornin, které sonda Hajabusa2 odebrala z povrchu asteroidu Rjuga, dopadla do pouště na jihu Austrálie. Záchranný tým ji už objevil a vyzvedl:


Japonská sonda Hajabusa2, která několik měsíců prozkoumávala asteroid Rjuga a shromažďovala na něm vzorky hornin, se vydala na dlouhou pouť zpět Zemi. Pro realizační tým mise se jedná o hořkosladký okamžik.

„Cítím se napůl smutný a napůl odhodlaný udělat maximum pro to, abych sondu dostal domů,“ řekl novinářům projektový manažer Yuichi Tsuda. „Během uplynulého roku a půl byl Rjuga srdcem našeho každodenního života.“

Sonda s několika robotickými rovery na cca 300 miliónů kilometrů vzdáleném Rjuga přistála v září 2018. Od té doby tam pořídila nespočet fascinujících fotografií.

Kromě toho se musela uchýlit k určitým drastickým opatřením, jejichž účelem bylo získat kousky hornin dostatečně malé na to, aby je mohla posbírat a transportovat. Letos v dubnu tak asteroid za značného zájmu médií „bombardovala“.

Poslední stereo snímek Rjugy Hajabusa2 odeslala ve středu. Na Zemi by měla dorazit příští rok – tedy za předpokladu, že nedojde k nějakým závažným komplikacím.

Pro zajímavost dodejme, že Japanese Aerospace Exploration Agency při této příležitosti spustila kampaň „Goodbye Rjugo“. V rámci té vybízí veřejnost, aby se s asteroidem rozloučila prostřednictvím tweetů či klasických dopisů a pohlednic.

Foto: DLR German Aerospace Center , CC BY 2.0

Diskuze (3) Další článek: TeamGroup chystá paměti DDR5 s frekvencí 4,8 GHz. Dočkáme se ale až koncem roku 2021

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,