Japonská vesmírná agentura JAXA potvrdila misi k marsovským měsícům

Japonská kosmická agentura JAXA oznámila, že její připravovaná mise Martian Moons Exploration (MMX) dostala zelenou. Pokud vše půjde podle plánu, start proběhne již za 4 roky.

V rámci MMX bude k Marsu vyslána kosmická sonda disponující jedenácti různými nástroji, které během tří let prozkoumá jeho měsíce Phobos a Deimos. Hlavním záměrem je vytvořit podrobné mapy jejich povrchů.

Sonda se rovněž pokusí odebrat vzorek půdy Phobosu a dopravit ho zpět na Zemi. Tento vzorek by měl pocházet z hloubky nejméně 2 centimetry a vážit pouhých 10 gramů.

Výsledky mise by mohly vědcům poskytnout odpověď na otázku, jak oba výše jmenované měsíce vznikly. Jsou to snad asteroidy uvězněné gravitací Marsu, nebo tělesa, která se kdysi od rudé planety oddělila?

Odborníci rovněž doufají, že výzkum Phobosu a Deimosu jim umožní zjistit další zajímavé poznatky o historii Marsu – zejména o období, kdy se na něm ještě nacházela voda, a podobal se naší planetě.

Váš názor Další článek: Ir přišel o bitcoiny za více než miliardu korun. Kódy k peněženkám měl napsané na papíře, který skončil na skládce

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Japonsko, Země, Mars, Měsíc, Mar, Mise, Sonda, Age, Deimos, Vesmírná agentura, JAXA, Phobos, Martian Moon Exploration, MMX, Planeta, VzorekNejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2