Japonská vesmírná agentura JAXA potvrdila misi k marsovským měsícům

Japonská kosmická agentura JAXA oznámila, že její připravovaná mise Martian Moons Exploration (MMX) dostala zelenou. Pokud vše půjde podle plánu, start proběhne již za 4 roky.

V rámci MMX bude k Marsu vyslána kosmická sonda disponující jedenácti různými nástroji, které během tří let prozkoumá jeho měsíce Phobos a Deimos. Hlavním záměrem je vytvořit podrobné mapy jejich povrchů.

Sonda se rovněž pokusí odebrat vzorek půdy Phobosu a dopravit ho zpět na Zemi. Tento vzorek by měl pocházet z hloubky nejméně 2 centimetry a vážit pouhých 10 gramů.

Výsledky mise by mohly vědcům poskytnout odpověď na otázku, jak oba výše jmenované měsíce vznikly. Jsou to snad asteroidy uvězněné gravitací Marsu, nebo tělesa, která se kdysi od rudé planety oddělila?

Odborníci rovněž doufají, že výzkum Phobosu a Deimosu jim umožní zjistit další zajímavé poznatky o historii Marsu – zejména o období, kdy se na něm ještě nacházela voda, a podobal se naší planetě.

Váš názor Další článek: Jak využít tabletovou dobu a nakopnout své podnikání

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Japonsko, Země, Mars, Měsíc, JAXA, Sonda, MMX, Mar, Phobos, Planeta, Mise, Deimos, Vesmírná agentura, Vzorek, AgeApple Siri slaví 10 let. Hlasová asistentka nastartovala změnu, která trvá dodnes

Apple Siri slaví 10 let. Hlasová asistentka nastartovala změnu, která trvá dodnes

** Hlasová asistentka Siri je tu s námi již 10 let ** Ukázala možnou budoucnost, ale stále má své limity ** Stále se ale zlepšuje, jen bychom si už zasloužili i podporu češtiny

Martin Miksa
Google AssistantSiriiPhone
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály