Japonské námořnictvo má nové lovce ponorek, letouny Kawasaki P-1

  • Japonské námořnictvo představilo 5 nových letounů Kawasaki P-1
  • Ty jsou určené především k dlouhým průzkumným letům
  • Kromě toho ale dokážou také lovit ponorky

Japonské námořní síly sebeobrany v posledních letech dostaly novou posilu pro boj s ponorkami. Jsou to moderní námořní protiponorkové a hlídkové letouny Kawasaki P-1, které vyvinula japonská společnost Kawasaki Heavy Industries. V japonském námořnictvu slouží od jara 2013.

V těchto dnech představilo japonské námořnictvo pět nových letounů Kawasaki P-1, které se objevily na základně námořního letectva Acugi, nacházející se v jižní části ostrova Honšú.

Tento letoun vznikl od počátku výhradně k tomuto účelu a nemá svůj civilní protějšek. Stejně jako jeho předchůdce Lockheed P-3C Orion je i Kawasaki P-1 především hlídkovým letounem, určeným k dlouhým průzkumným letům nad oceánem kolem Japonska.

Kawasaki P-1 byl vyvinut a je vyráběn v Japonsku, jde tedy o domácí technologii. Svého předchůdce P-3C předčí v celé řadě parametrů. Je rychlejší, má větší dolet a uveze větší náklad. Díky svým parametrům může letoun P-1 hlídkovat nad oceánem dlouhé hodiny. Letoun pohánějí čtyři dvouproudové motory. Má trojčlennou posádku a během mise může být na palubě až 8 osob.

Nejen průzkumník, ale i lovec

Letoun o délce 38 metrů a rozpětí křídel 35,5 metrů je vybavený celou řadou různých senzorů, které mu umožňují plnit jeho primární účel, tedy detekci cizích ponorek a hladinových plavidel.

Součástí vybavení je například radar s aktivním elektronickým snímáním AESA typu Toshiba HPS-106, který využívá celkem 4 antény k pokrytí 360 stupňů okolního prostoru anebo systémy infračervené a optické detekce pro zachycení povrchových plavidel. K dispozici má také sonobóje.

P-1 není jenom průzkumník, je to i lovec. Kromě senzorů je vybavený i zbraněmi. Na palubě nese torpéda, miny, hlubinné nálože, rakety vzduch-země (jako je například americká střela AGM-84 Harpoon nebo AGM-65 Maverick) nebo také pumy.

Výzbroj je v letounu umístěna s využitím systému od Smith Aerospace, který dovoluje letounu nést stovky kusů různých typů munice, včetně doposud nevyvinutých, a také přesných naváděných zbraní. Letoun má rovněž k dispozici obranu, včetně detekce přicházejících hrozeb, a také sestavu aktivních obranných zařízení.

Titulní foto: 海上自衛隊, CC BY 4.0

Diskuze (4) Další článek: Digitalizace: Na pořadu dne více než kdy jindy

Témata článku: Technika, Vojenství, Japonsko, Letadla, Zbraně, Armáda, Námořnictvo, Toshiba, Ponorky, Kawasaki, AGM, Ponor, Ponorka, HPS, Nový letoun, PON, Detekce, Lovec, Letoun, Defence Blog, Honšú22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

** SARS-CoV-2 omikron má tři hlavní subvarianty: BA.1, BA.2 a BA.3 ** BA.2 je ještě nakažlivější než již tak značně infekční omikron. ** V Dánsku již tvoří polovinu všech případů nákazy omikronem

Karel Kilián
SARS-CoV-2Mutace
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Je to hvězda? Je to asteroid? Ne, je to JWST. Astronomové pozorují světelné křivky slavného teleskopu

Je to hvězda? Je to asteroid? Ne, je to JWST. Astronomové pozorují světelné křivky slavného teleskopu

** Astronomové ze Země pozorují Vesmírný dalekohled Jamese Webba ** Jeho jasnost se v průběhu času mění ** A to doslova rychle a zběsile

Petr Kubala
Teleskop Jamese WebbaAstronomie
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola