Japonské námořnictvo má nové lovce ponorek, letouny Kawasaki P-1

  • Japonské námořnictvo představilo 5 nových letounů Kawasaki P-1
  • Ty jsou určené především k dlouhým průzkumným letům
  • Kromě toho ale dokážou také lovit ponorky

Japonské námořní síly sebeobrany v posledních letech dostaly novou posilu pro boj s ponorkami. Jsou to moderní námořní protiponorkové a hlídkové letouny Kawasaki P-1, které vyvinula japonská společnost Kawasaki Heavy Industries. V japonském námořnictvu slouží od jara 2013.

V těchto dnech představilo japonské námořnictvo pět nových letounů Kawasaki P-1, které se objevily na základně námořního letectva Acugi, nacházející se v jižní části ostrova Honšú.

Tento letoun vznikl od počátku výhradně k tomuto účelu a nemá svůj civilní protějšek. Stejně jako jeho předchůdce Lockheed P-3C Orion je i Kawasaki P-1 především hlídkovým letounem, určeným k dlouhým průzkumným letům nad oceánem kolem Japonska.

Kawasaki P-1 byl vyvinut a je vyráběn v Japonsku, jde tedy o domácí technologii. Svého předchůdce P-3C předčí v celé řadě parametrů. Je rychlejší, má větší dolet a uveze větší náklad. Díky svým parametrům může letoun P-1 hlídkovat nad oceánem dlouhé hodiny. Letoun pohánějí čtyři dvouproudové motory. Má trojčlennou posádku a během mise může být na palubě až 8 osob.

Nejen průzkumník, ale i lovec

Letoun o délce 38 metrů a rozpětí křídel 35,5 metrů je vybavený celou řadou různých senzorů, které mu umožňují plnit jeho primární účel, tedy detekci cizích ponorek a hladinových plavidel.

Součástí vybavení je například radar s aktivním elektronickým snímáním AESA typu Toshiba HPS-106, který využívá celkem 4 antény k pokrytí 360 stupňů okolního prostoru anebo systémy infračervené a optické detekce pro zachycení povrchových plavidel. K dispozici má také sonobóje.

P-1 není jenom průzkumník, je to i lovec. Kromě senzorů je vybavený i zbraněmi. Na palubě nese torpéda, miny, hlubinné nálože, rakety vzduch-země (jako je například americká střela AGM-84 Harpoon nebo AGM-65 Maverick) nebo také pumy.

Výzbroj je v letounu umístěna s využitím systému od Smith Aerospace, který dovoluje letounu nést stovky kusů různých typů munice, včetně doposud nevyvinutých, a také přesných naváděných zbraní. Letoun má rovněž k dispozici obranu, včetně detekce přicházejících hrozeb, a také sestavu aktivních obranných zařízení.

Titulní foto: 海上自衛隊, CC BY 4.0

Diskuze (4) Další článek: V testech se objevil 8jádrový výkonný mobilní čip Intel Tiger Lake-H

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,