Japonsko chce detekovat hypersonické střely s pomocí dronů. Bojí se Číny a Ruska

  • Japonsko zvažuje, že jako systém časného varování před hypersonickým útokem nasadí drony
  • Ty by měly být vybavené infračervenými senzory
  • Drony budou nepřetržitě monitorovat vzdušný prostor kolem Japonska a posílat data pozemním stanicím

Jsme svědky překotného vývoje hypersonických zbraňových systémů. Mají potenciál překonávat dosavadní obranu proti balistickým střelám a podobným útokům, takže je nutné vyvíjet nové postupy obrany, které by mohly účinně čelit hypersonickým útokům protivníka.

Hypersonická hrozba je akutní i pro Japonsko. Japonské ministerstvo obrany zvažuje, že jako systém časného varování před hypersonickým útokem nasadí drony vybavené infračervenými senzory.

Detekční dronový systém by se tak stal odpovědí na hypersonické systémy, které vyvíjí Čína a Rusko. Čína má k dispozici hypersonický zbraňový systém DF-17 s kluzákem DF-ZF, Rusko zase hypersonický systém s kluzákem Avangard.

Drony s infračervenými senzory

Japonské ministerstvo obrany tento plán zveřejnilo 7. srpna. Z dostupných informací vyplývá, že plánuje využít již nějakou dobu vyvíjený infračervený detekční systém, který byl původně navržený pro časnou detekci útoků balistických střel.

Podle japonských představ by drony mohly nést kompaktní infračervené senzory, s nimiž budou nenápadně operovat ve vzdušném prostoru v blízkosti protivníka.

V případě hypersonických zbraní, které se pohybují obrovskou rychlostí, je včasná detekce útoku zásadní pro možnou obranu. Hypersonické střely létají rychlostmi Mach 5 a vyššími, podobně jako balistické střely. Na rozdíl od nich se ale nepohybují po klasické balistické dráze a mohou manévrovat, což ztěžuje jak jejich detekci, tak i účinnou obranu existujícími prostředky.

Japonský obranný dronový systém by měl zahrnovat větší počet dronů vybavených senzory, které budou nepřetržitě monitorovat vzdušný prostor kolem Japonska a posílat data pozemním stanicím. Zatím není jasné, o jaký typ či typy dronů půjde.

Zároveň je ale patrné, že Japonsko, po dřívějším váhání, teď stále více investují do vojenských dronů. Kromě toho Japonsko v utajení rovněž vyvíjí vlastní hypersonický zbraňový systém, který by měl být také založený na hypersonickém kluzáku.

Podobné detekční systémy připravují i další země. Americká agentura protiraketové obrany Missile Defense Agency (MDA) již nějakou dobu testuje drony MQ-9 vybavené infračervenými senzory, lasery a speciálními algoritmy pro přesnou detekci a sledování vysokorychlostních cílů.

Například v roce 2016 MDA otestovala dva drony MQ-9 s uvedenou výbavou u Havaje, kde drony detekovaly a sledovaly cvičnou balistickou střelu.

Titulní foto: Министерство обороны Российской Федерации, CC BY 4.0

Diskuze (2) Další článek: Twitter ustupuje od designových změn – uživatelé si stěžovali na bolesti hlavy a únavu očí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,