Japonsko má zájem o turecké sebevražedné multikoptéry STM Kargu

  • Japonsko mí vážný zájem o sebevražedné drony Kargu
  • Ty byly původně určené pro průzkum a použití v asymetrických bojových střetech
  • Jejich zásadní výhodou je, že mohou operovat ve formacích a v hejnech

Turecká společnost STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A. Ş.) vyrábí mimo jiné i malé a snadno přenosné taktické sebevražedné drony STM Kargu. Jsou určené pro průzkum a použití v asymetrických bojových střetech s méně technologicky zdatným protivníkem či protiteroristických operacích.

Tyto drony může používat jediná osoba, přičemž operují v manuálním anebo autonomním módu, pro který jsou vybaveny pokročilou inteligencí se schopností rozeznávání tváří či specifických cílů. Jejich zásadní výhodou je, že mohou operovat ve formacích a v hejnech, díky čemuž obstojí i proti kvalitní protivzdušné obraně a mohou zničit větší počet cílů najednou.

Právě tyto drony v roce 2020 uskutečnily mediálně známý útok na síly Chalífy Haftara v Libyi, který je hodnocený jako první známé použití umělé inteligence k samostatnému útoku na lidské protivníky, aniž by inteligenci ve vrcholné fázi útoku veleli lidští operátoři.

Drony v Japoncích zanechali dobrý dojem

Generální manažer STM Özgür Güleryüz nedávno uvedl, že o sebevražedné drony Kargu má vážný zájem Japonsko. Tyto drony v Japonsku viděli na několika výstavách a podle všeho zanechaly dobrý dojem. Güleryüz je přesvědčený, že drony Kargu se již opakovaně osvědčily jak v testech, tak i při nasazení v terénu, při bojích v Sýrii, Libyi, a také ve 2. válce o Náhorní Karabach, kde je používaly ázerbájdžánské jednotky.

Zároveň jde o technologii, kterou Turecko s úspěchem exportovalo do více než deseti zemí. STM představila první generaci dronů Kargu v roce 2017 a od loňského roku dodává tureckým ozbrojeným silám vylepšenou verzi těchto dronů Kargu-2.

Systém Kargu tvoří samotná multikoptéra, pozemní řídící jednotka a nabíjecí stanice. Dron má rozměry 60 × 60 × 43 cm a váží 7 kg. Je vybavený domácím tureckým hardwarem i softwarem, včetně zmíněné umělé inteligence. K dispozici má optiku s 10násobným zoomem a jednoduché ovládání, které je vstřícné k uživateli.

Drony Kargu mohou operovat ve dne i v noci, přesně zasahují nepohyblivé i pohyblivé cíle. Jejich maximální rychlost je 72 km/h, maximální výška letu 2 800 m a dolet 10 km. Na jedno nabití baterií vydrží ve vzduchu 30 minut. Během misí mohou být podle potřeby vybaveny různými bojovými hlavicemi.

Diskuze (6) Další článek: První hybridní procesory od AMD jsou na cestě. Mobilní Phoenix 2 spojí jádra Zen 4 a Zen 4c

Témata článku: Vojenství, Drony, Japonsko, Armáda, Turecko, Drony na Heureka.cz