Japonsko ve vesmíru úspěšně otestovalo nový typ motoru. Využívá řízené výbuchy

Japonská vesmírná agentura JAXA oznámila, že ve vesmíru úspěšně otestovala tzv. rotační detonační motor („rotary detonation engine“), který představuje světovou novinku.

Toto zařízení využívá sérii řízených výbuchů, k nimž dochází na kruhovém kanálu na jeho základně. Díky tomu může být menší a rovněž nepotřebuje tolik paliva jako jiné motory.

Zkouška proběhla 27. července, kdy JAXA z Uchinoura Space Center vypustila devítimetrovou raketu. Poté, co ji odborníci později vylovili z oceánu a analyzovali získaná data, dospěli závěru, že experiment byl úspěšný.

Rotační detonační motor po oddělení prvního stupně fungoval při třech příležitostech po dobu cca 2 sekund. Jeho tah samozřejmě zdaleka nebyl srovnatelný s tahem konvenčních motorů, ale je třeba vzít v potaz, že vývoj je teprve v počátcích.

„Naším cílem je začít s praktickým využíváním této technologie za zhruba 5 let,“ uvedl jeden z jeho tvůrců v rozhovoru pro Japan Times.

Diskuze (13) Další článek: Miliardář chce do vesmíru vzít chmel a později z něj nechat uvařit pivo. Pivovary však nemají zájem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,