Japonský astronom natočil náraz asteroidu do Měsíce. Výsledkem srážky je 12metrový kráter

Japonský astronom Daiči Fudžii zachytil meteorit, který dopadl na povrch Měsíce a způsobil krátký záblesk na noční straně našeho nejbližšího nebeského souseda. Událost se podařilo zaznamenat díky kamerám určeným ke sledování Měsíce, informuje web Space.com.

K dopadu asteroidu s odhadovaným průměrem okolo 12 metrů došlo 23. února ve 20:14:30,8 japonského standardního času (tj. ve 12:14 středoevropského času). Meteorit dopadl poblíž kráteru Ideler L, nacházejícího se severozápadně od kráteru Pitiscus, uvádí Fudžii.

Okamžik záblesku

Meteory se v průměru pohybují rychlostí přibližně 48 280 km/h a v případě kolize s jiným objektem tak produkují velké množství tepla s viditelným zábleskem. To platí i v tomto případě, kdy lze krátce po dopadu pozorovat intenzivní zablesknutí.

Dopady meteoritů na Měsíc je možné pozorovat i ze Země, pokud jsou dostatečně velké a dojde k nim v oblasti během měsíční noci obrácené k Zemi. Japonský astronom odhaduje, že nově vytvořený kráter by mohl mít v průměru kolem dvanácti metrů.

Na místo dopadu se nyní zaměří vesmírné sondy – konkrétně americká sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, pohybující se na oběžné dráze Měsíce, a indická lunární sonda Chandrayaan 2, která se v minulosti neúspěšně pokusila na povrch naší jediné přirozené družice vypustit modul Vikram.

Častější než na Zemi

Vesmírem se potuluje nespočet objektů různých velikostí. V případě, kdy se střetnou se Zemí, shoří v naprosté většině případů v její atmosféře. Pouze větším objektům se podaří dosáhnout povrchu, přičemž nejčastěji skončí (logicky) v některém z oceánů.

Měsíc má však velmi slabou exosféru (vnější oblast atmosféry, která začíná ve vzdálenosti mezi 300 a 1 000 kilometrů od povrchu a sahá až do 10 000 kilometrů), což znamená, že meteory, které by nedosáhly zemského povrchu, běžně dopadají na povrch Měsíce a vytvářejí na něm krátery.

Dopady asteroidů na Měsíc jsou sledovány pomocí různých nástrojů, včetně sond a teleskopů umístěných na Zemi. Vědci také zkoumají materiál, který se uvolňuje při dopadu, aby získali další informace o tom, jaké složení mají asteroidy a jaké procesy se na Měsíci odehrávají.

Váš názor Další článek: Je skvělá doba na nákup komponent a stavbu zejména levnější sestavy. Nejvíce ušetříte na grafice

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,