Japonsko | Satelit | Rekordy

Japonský satelit TSUBAME dosáhl pozoruhodného rekordu na nejnižší oběžné dráze

Do slavné knihy rekordů Guinnessovy světové rekordy přibyl další zápis a tentokrát se týká satelitů na oběžné dráze. Japonská vesmírná agentura JAXA před časem dosáhla obdivuhodného úspěchu. Jde o rekord v nejnižší oběžné dráze satelitu pro dálkové pozorování Země.

Japonský technologický demonstrační satelit Super Low Altitude Test Satellite (SLATS), který nesl přezdívku „TSUBAME“, během své mise mezi 23. prosincem 2017 a 1. října 2019 dosáhl super nízké oběžné dráhy, ve výšce 167,4 kilometru. Na této oběžné dráze satelit obíhal po 7 dní.

Satelity dálkového průzkumu Země jsou skvělým vynálezem. Můžeme se díky nim dozvědět leccos zajímavého o naší planetě, doslova s pořádným nadhledem. Hlavní výhoda satelitů dálkového průzkumu je ale zároveň jejich zásadní nevýhodou.

Pohybují se na oběžných drahách až do výšek kolem 2 tisíc kilometrů, takže mohou pozorovat velké oblasti zemského povrchu najednou. Platí za to ale tím, že výška oběžné dráhy zároveň omezuje rozlišení snímků, jaké takový satelit může pořídit.

Úkolem mise satelitu TSUBAME bylo otestovat možnosti umístění satelitů pro dálkové pozorování Země na super nízkých oběžných drahách, ve výškách kolem 200 až 300 kilometrů. Z takové oběžné dráhy může satelit pořídit snímky o vysokém rozlišení.

Let satelitu v takové výšce ale zase pochopitelně přináší problémy jiného rázu. Pozemská atmosféra je zde sice stále řídká, ale oproti vyšším výškám tu panuje tisícinásobně silnější odpor atmosféry. Také je zde přítomné určité množství atmosférického kyslíku, jehož působením dostávají satelity pořádně zabrat.

Aby toto vše satelit TSUBAME překonal, tak byl vyrobený ze speciálních materiálů, odolných vůči působení agresivního kyslíku. Rovněž měl k dispozici iontový pohon a plynové trysky, s jejichž pomocí se udržoval na oběžné dráze.

Z orbity TSUBAME snímkoval povrch Země a určoval koncentrace kyslíku. Největší zátěži byla technologie satelitu vystavena právě na rekordně nízké oběžné dráze. Jak se ale ukázalo, JAXA postavila satelit dobře.

Váš názor Další článek: Microsoft chystá opravy problémů s Průzkumníkem způsobené listopadovými aktualizacemi

Témata článku: Technologie, Vesmír, Japonsko, Země, Satelit, Rekordy, Dráha, Kyslík, Řek, Pozorování země, Oběžná dráha, TSUBAME, Rekord, Guinness, JAXA, Výška


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
PythonHistorieProgramování
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
Zkušenosti s Androidem 11: Novinek je překvapivě hodně, takhle se používají
Filip KůželVladislav Kluska
Android
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Bluetooth 5.0 může mít obrovský dosah. I několik desítek kilometrů
Jakub Čížek
BluetoothTechnologie