Japonsko | Satelit | Rekordy

Japonský satelit TSUBAME dosáhl pozoruhodného rekordu na nejnižší oběžné dráze

Do slavné knihy rekordů Guinnessovy světové rekordy přibyl další zápis a tentokrát se týká satelitů na oběžné dráze. Japonská vesmírná agentura JAXA před časem dosáhla obdivuhodného úspěchu. Jde o rekord v nejnižší oběžné dráze satelitu pro dálkové pozorování Země.

Japonský technologický demonstrační satelit Super Low Altitude Test Satellite (SLATS), který nesl přezdívku „TSUBAME“, během své mise mezi 23. prosincem 2017 a 1. října 2019 dosáhl super nízké oběžné dráhy, ve výšce 167,4 kilometru. Na této oběžné dráze satelit obíhal po 7 dní.

Satelity dálkového průzkumu Země jsou skvělým vynálezem. Můžeme se díky nim dozvědět leccos zajímavého o naší planetě, doslova s pořádným nadhledem. Hlavní výhoda satelitů dálkového průzkumu je ale zároveň jejich zásadní nevýhodou.

Pohybují se na oběžných drahách až do výšek kolem 2 tisíc kilometrů, takže mohou pozorovat velké oblasti zemského povrchu najednou. Platí za to ale tím, že výška oběžné dráhy zároveň omezuje rozlišení snímků, jaké takový satelit může pořídit.

Úkolem mise satelitu TSUBAME bylo otestovat možnosti umístění satelitů pro dálkové pozorování Země na super nízkých oběžných drahách, ve výškách kolem 200 až 300 kilometrů. Z takové oběžné dráhy může satelit pořídit snímky o vysokém rozlišení.

Let satelitu v takové výšce ale zase pochopitelně přináší problémy jiného rázu. Pozemská atmosféra je zde sice stále řídká, ale oproti vyšším výškám tu panuje tisícinásobně silnější odpor atmosféry. Také je zde přítomné určité množství atmosférického kyslíku, jehož působením dostávají satelity pořádně zabrat.

Aby toto vše satelit TSUBAME překonal, tak byl vyrobený ze speciálních materiálů, odolných vůči působení agresivního kyslíku. Rovněž měl k dispozici iontový pohon a plynové trysky, s jejichž pomocí se udržoval na oběžné dráze.

Z orbity TSUBAME snímkoval povrch Země a určoval koncentrace kyslíku. Největší zátěži byla technologie satelitu vystavena právě na rekordně nízké oběžné dráze. Jak se ale ukázalo, JAXA postavila satelit dobře.

Váš názor Další článek: Microsoft chystá opravy problémů s Průzkumníkem způsobené listopadovými aktualizacemi

Témata článku: Technologie, Vesmír, Japonsko, Země, Satelit, Rekordy, Pozorování země, Rekord, Kyslík, JAXA, Výška, Oběžná dráha, TSUBAME, Guinness, Dráha


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 68

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 116