Japonský satelit TSUBAME dosáhl pozoruhodného rekordu na nejnižší oběžné dráze

Do slavné knihy rekordů Guinnessovy světové rekordy přibyl další zápis a tentokrát se týká satelitů na oběžné dráze. Japonská vesmírná agentura JAXA před časem dosáhla obdivuhodného úspěchu. Jde o rekord v nejnižší oběžné dráze satelitu pro dálkové pozorování Země.

Japonský technologický demonstrační satelit Super Low Altitude Test Satellite (SLATS), který nesl přezdívku „TSUBAME“, během své mise mezi 23. prosincem 2017 a 1. října 2019 dosáhl super nízké oběžné dráhy, ve výšce 167,4 kilometru. Na této oběžné dráze satelit obíhal po 7 dní.

Satelity dálkového průzkumu Země jsou skvělým vynálezem. Můžeme se díky nim dozvědět leccos zajímavého o naší planetě, doslova s pořádným nadhledem. Hlavní výhoda satelitů dálkového průzkumu je ale zároveň jejich zásadní nevýhodou.

Pohybují se na oběžných drahách až do výšek kolem 2 tisíc kilometrů, takže mohou pozorovat velké oblasti zemského povrchu najednou. Platí za to ale tím, že výška oběžné dráhy zároveň omezuje rozlišení snímků, jaké takový satelit může pořídit.

Úkolem mise satelitu TSUBAME bylo otestovat možnosti umístění satelitů pro dálkové pozorování Země na super nízkých oběžných drahách, ve výškách kolem 200 až 300 kilometrů. Z takové oběžné dráhy může satelit pořídit snímky o vysokém rozlišení.

Let satelitu v takové výšce ale zase pochopitelně přináší problémy jiného rázu. Pozemská atmosféra je zde sice stále řídká, ale oproti vyšším výškám tu panuje tisícinásobně silnější odpor atmosféry. Také je zde přítomné určité množství atmosférického kyslíku, jehož působením dostávají satelity pořádně zabrat.

Aby toto vše satelit TSUBAME překonal, tak byl vyrobený ze speciálních materiálů, odolných vůči působení agresivního kyslíku. Rovněž měl k dispozici iontový pohon a plynové trysky, s jejichž pomocí se udržoval na oběžné dráze.

Z orbity TSUBAME snímkoval povrch Země a určoval koncentrace kyslíku. Největší zátěži byla technologie satelitu vystavena právě na rekordně nízké oběžné dráze. Jak se ale ukázalo, JAXA postavila satelit dobře.

Váš názor Další článek: Microsoft chystá opravy problémů s Průzkumníkem způsobené listopadovými aktualizacemi

Témata článku: Technologie, Vesmír, Japonsko, Země, Satelit, Rekordy, Výška, Oběžná dráha, Pozorování země, Guinness, Kyslík, Dráha, TSUBAME, Řek, JAXA, Rekord, Satelitní komplety na Heureka.czNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Tento rok byl, co se týče multiplayerových stříleček, plný zklamání. Do hry konečně vstupuje Halo a to, zdá se, ukáže přesně to, co bychom si přáli. Hra je oficiálně stále v betě a již nyní je jednou z nejnávykovějších her roku.

Vojtěch Matušinský
Halo InfiniteRecenze
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
V menších komunitách je Wikipedia zranitelná. V některých zemích roznáší dezinformace

V menších komunitách je Wikipedia zranitelná. V některých zemích roznáší dezinformace

** Některé neanglické Wikipedie šíří nepravdivé informace o globálním oteplování. ** Dle Wikimedia Foundation je potřeba rozšířit komunitu. ** Západní filozofie Wikipedie v některých kulturách nemusí být chápána.

Petr Urban
DezinformaceWikipedia