Japonský startup pracuje na dřevěných satelitech. Chce snížit množství nově vznikajícího vesmírného odpadu

Japonský startup Sumitomo Forestry se ve spolupráci s odborníky z Kjótské univerzity snaží vyrobit satelity z hodně neobvyklého materiálu – ze dřeva.

Podle BBC je hlavním cílem této iniciativy minimalizovat množství nově vznikajícího vesmírného odpadu. Až by dřevěné satelity dosloužily, mohly by jednoduše shořet v zemské atmosféře, aniž by to mělo určité negativní důsledky pro její stav.

„Jsme hluboce znepokojeni skutečností, že všechny satelity, které znovu vstupují do zemské atmosféry, hoří a vytvářejí drobné částice oxidu hlinitého,“ vysvětlil bývalý astronaut Takao Doi, jenž v současnosti působí jako profesor na výše zmíněné Kjótské univerzitě.

Inspirace Vetřelcem?

„Tyto částice se budou vyskytovat v horních vrstvách atmosféry ještě mnoho let. A nakonec to ovlivní životní prostředí Země,“ dodal Doi.

Vědci v současné době zkoumají, jaké druhy dřeva dokážou nejlépe odolávat extrémním podmínkám panujícím v kosmu. Půjde-li vše dobře, brzy by prý mohli disponovat modelem pro budoucí zkušební lety.

Pro zajímavost uveďme, že tento koncept připomíná nevyužitý scénář pro film Vetřelec 3, podle nějž se měl děj odehrávat právě na dřevěném vesmírném tělese.

Diskuze (17) Další článek: I v noteboocích to bude hukot. Připravované mobilní osmijádro AMD Ryzen 9 už překvapuje v testech

Témata článku: Technologie, Startupy, Výzkum, Japonsko, Země, Satelit, Materiál, Atmosféra, Dřevo, Částice, BBC, Zemská atmosféra, Odpad, Vetřelec, Start-up, Satelitní komplety na Heureka.czIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo