Jedna platforma pro všechna auta a masivní výstavba nabíječek. Koncern VW odhalil své elektrické plány

V rámci akce Power Day odhaluje koncern Volkswagen své budoucí plány v oblasti elektromobility. Čeká nás dost novinek.

Koncern začal pracovat na vývoji nové platformy pro elektromobily SSP (Scalable Systems Platform). Základna vychází z již existujících platforem MEB a PPE a její první nasazení do výroby by mělo proběhnout do čtyř let. Prvním vozem obdařeným těmito základy by měl být projekt Artemis, čili projekt luxusního elektrického sedanu Audi A9 e-tron.

Nejdůležitější však je, že tato budoucí platforma nahradí ty aktuální. SSP by měla být jedinou platformou elektrických volkswagenů do roku 2035. Značka tento krok činí k ještě větší standardizaci techniky v rámci všech značek. Volkswagen během první akce Power Day také zmínil, že chce do roku 2023 snížit fixní náklady o dvě miliardy eur.

Plánuje tedy rozšířit i seznam míst pro výrobu baterií. Prodej elektromobilů pak chce v následujících letech zdvojnásobit. Kompletní opuštění spalovacích motorů to však zatím neznamená, respektive zatím nebylo stanoveno konkrétní datum. Dozvěděli jsme se také, že automobilka chce v rámci rozšiřování infrastruktury do roku 2025 až 18 000 dobíjecích stanic.

​​​​​​​„Naším cílem je snížit náklady na akumulátory a složitost jejich výroby a současně prodloužit dojezd a zvýšit úroveň jejich provozních vlastností a výkonů,“ říká Thomas Schmall, člen představenstva odpovědný za technickou oblast. „Elektromobilita se tak stane definitivně cenově dostupnou a mezi technologiemi pohonu začne převažovat.“

Volkswagen také plánuje udělat z elektromobilů součást energetické sítě. Vozy koncernu bude možné nabíjet pomocí solárních panelů a v případě potřeby mohou napájet i domácí síť. Cílem je snížit závislost na dodavatelích elektřiny. Potřebné kroky bude značka činit již od příštího roku.

Článek připravila redakce Autorevue.cz

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (36) Další článek: Malá notebooková revoluce. Cherry navrhlo ultratenkou mechanickou klávesnici

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,