Jednodušší už to nebude. Clip udělá z kola elektrokolo, instalace se obejde bez nářadí a trvá 8 sekund

V minulosti jsme vám představili několik způsobů, jak udělat z obyčejného kola elektrokolo. Třeba sofistikovaný britský Skarper, který se přicvakne na zadní vidlici a energii předává pomocí brzdového kotouče.

Další zajímavý projekt má počátky v crowdfundingu. Livall PikaBoost je elektrický motor určený k jednoduché instalaci na sedlovku jízdního kola. Zařízení váží i s baterií tři kilogramy a na jedno nabití má nabídnout dojezd až 30 kilometrů.

CLIP udělá z obyčejného kola elektrické

S dalším neobvyklým řešením, jak k obyčejnému jízdnímu kolu přidat elektrický motor, přichází newyorský startup Clip. K instalaci není potřeba nářadí. Jednoduše se přichytí k přední vidlici a skrz elektrický motor pak pohání přední kolo. Celé zařízení lze po jízdě snadno odejmout a nabít třeba v kanceláři.

Klepněte pro větší obrázek Stačí nasadit na přední kolo speciální klip a z běžného jízdního kola se stane elektrické

„CLIP je přenosné pohonné zařízení – navržené tak, aby bylo možné okamžitě a bez použití nářadí přestavět jakékoli kolo včetně sdíleného na elektrokolo za zlomek ceny klasického elektrokola.“ uvádí výrobce na oficiálních stránkách.

Toto řešení je určené pro bicykly s velikostí kol od 26 do 28 palců a libovolnou tloušťkou. Na tomto místě je však nutné upozornit, že zařízení není kompatibilní s odpruženými vidlicemi. K nabíjení slouží adaptér s výstupem 48 voltů a 3 ampéry, který je součástí balení.

Levnější než elektrokolo

Celé zařízení se skládá z lithium-iontové baterie a integrovaného elektrického motoru s výkonem 450 wattů, který přes vzorek pneumatiky otáčí předním kolem. Dle výrobce může kolo pomocí elektrického pohonu dosahovat rychlosti až 15 mil za hodinu, tj. asi 24 km/h.

Klepněte pro větší obrázek Energie je přenášena přes pneumatiku

Součástí balení je ovladač, který se připíná na řídítka. Jeho prostřednictvím pak jezdec ovládá elektrický motor, případně může zapnout rekuperační brzdění. K rekuperaci energie dochází také automaticky při jízdě z kopce nebo při brzdění.

V e-shopu lze volit mezi dvěma variantami. Levnější za 499 dolarů (tj. cca 11 380 Kč) s baterií s kapacitou 96 Wh a dojezdem 6,4 až 9,7 kilometrů, nebo dražší za 599 dolarů (tj. cca 13 660 Kč) s 192Wh baterií s dojezdem 16 až 19 kilometrů.

Diskuze (32) Další článek: Mercedes-Benz nabíjel tahač výkonem 1000 kW. Hned v roce 2025 se dostane do produkčních eActrosů

Témata článku: , , , , , , ,