Jeff Bezos ani Richard Branson nejsou astronauti. Minimálně podle nové definice USA

Jeff Bezos ani Richard Branson nejsou astronauti. Minimálně podle nové definice USA | Foto: FAA

USA se rozhodly zpřísnit definici slova „astronaut“. Nová pravidla Federal Aviation Administration (FAA) říkají, že pokud se takto chcete oficiálně nazývat, musíte mj. být součástí posádky a přispívat k bezpečnosti letu.

Jedná se o vůbec první změny od zahájení programu Commercial Astronaut Wings, k němuž došlo v roce 2004. A shodou okolností byly oznámeny ve stejný den, kdy Jeff Bezos vyrazil na okraj vesmíru.

Nyní je tedy zapotřebí dosáhnout výšky alespoň 80 kilometrů (což splnil výše jmenovaný Bezos i jeho rival Richard Branson) a současně „během letu předvést aktivity, které byly nezbytné pro veřejnou bezpečnost nebo přispěly k bezpečnosti letu s lidskou posádkou do vesmíru“.

Připomeňte si, jak letěl na hranici vesmíru Richard Branson a Jeff Bezos:

O tom, jaké přesně aktivity do této kategorie spadají, ovšem rozhodují úředníci FFA. To znamená, že každý případ bude posuzován individuálně.

Ti, kteří touží po „komerčních křídlech“, navíc musí být nominováni. Podle dostupných informací se však počítá rovněž s udělováním čestných ocenění na základě zásluh.

Pro úplnost dodejme, že v USA existují další dvě možnosti jak získat křídla astronauta: prostřednictvím armády nebo NASA. Vůbec poprvé je počátkem 60. let minulého století obdrželi Alan Shepard Jr a Virgil Grissom a to za svou účast v projektu Mercury Seven.

Diskuze (19) Další článek: TSMC zvažuje stavbu továrny na čipy v Evropě. V hledáčku je Německo

Témata článku: Vesmír, USA, Jeff Bezos, Definice, FFA, Astronaut, Richard Branson, Nová definice, Let, Alan Shepard40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze dostupného, ale výborného integrovaného Hi-Fi zesilovače NAD C 316BEE V2

Recenze dostupného, ale výborného integrovaného Hi-Fi zesilovače NAD C 316BEE V2

Zesilovač C 316BEE V2 je snad až příliš dobrý na to, kolik stojí – je trochu svůj, nicméně přináší opravdový požitek z hudby a stojí za každou korunu, kterou do něj investujete.

Daniel Březina
Zesilovače