Jeff Bezos úspěšně doletěl na hranici vesmíru

Aktualizováno 20. července

16:15: Blue Origin zveřejnila podrobnosti o letu:

Jeff Bezos a jeho spolucestující úspěšně doletěli na hranici vesmíru a strávili cca 3-4 minuty ve stavu mikrogravitace. Kabina s posádkou se již v pořádku vrátila zpět na Zemi.

Klepněte pro větší obrázek

Z dostupných informací plyne, že celý tento výlet trval přibližně 10 minut. Mj. byl zajímavý tím, že se ho zúčastnil dosud nejmladší i nejstarší „astronaut“ (osmnáctiletý Oliver Daemen a dvaaosmdesátiletá Wally Funk).


Jak jsme vás již informovali, Blue Origin plánuje na 20. července první let své suborbitální rakety New Shepard k hranici vesmíru. Na palubě se bude nacházet zakladatel jmenované společnosti Jeff Bezos, jeho bratr Mark, bývalá americká pilotka Wally Funk a student Oliver Daemen.

Z dostupných informací plyne, že New Shepard překoná výšku 100 kilometrů a kabina s posádkou se poté pomocí padáků snese zpět na Zemi. Pohonný modul zkusí přistát motoricky.

Klepněte pro větší obrázek

Bezos podle svých vlastních slov snil o cestování do vesmíru již od svých pěti let. Nyní se tedy konečně dočká. Připomeňme, že před cca týdnem tentýž výlet podnikl jeho rival Richard Branson a to v kosmoplánu SpaceShipTwo.

Start je předběžně naplánován na 15:00 našeho času. Živý přenos s českým komentářem Dušana Majera by měl začít o 15 minut dřív, tedy ve 14:45.

Foto: NASA Kennedy, CC BY-NC-ND 2.0

Diskuze (30) Další článek: Vyrážíte na dovolenou? Pozor na rizika spojená s Covidem

Témata článku: Vesmír, Země, Blue Origin, Jeff Bezos, Vesmírná turistika, New Shepard, Vesmírné starty, NASA Kennedy, Richard Branson, Dušan Majer, CC BY-NC-ND, Hranice, Živý přenos, Mark, SpaceShipTwoGoogle přiznal, že Asistent v telefonu nebo chytrém reproduktoru může nahrávat zvuk bez vědomí majitele

Google přiznal, že Asistent v telefonu nebo chytrém reproduktoru může nahrávat zvuk bez vědomí majitele

** Asistent Google může nahrávat zvuk i když není aktivován pokynem ** Zaměstnanci Googlu poslouchají některé nahrávky konverzací ** Vyplývá to z informací člena indického parlamentního výboru

Karel Kilián
Google AsistentIndieSoukromí
Tohle bude velké. Microsoft za tři týdny ukáže novou verzi Windows
Lukáš Václavík
Windows 10Operační systémyMicrosoft
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil umělé rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Google Keep není jen zápisník na poznámky. 15 tipů, jak z něj dostat maximum

Google Keep není jen zápisník na poznámky. 15 tipů, jak z něj dostat maximum

** Google Keep je poznámkový systém s řadou zajímavých funkcí ** Přinášíme vám 15 vychytávek pro mobilní i webovou aplikaci ** Ovládněte Keep na maximum jako profesionálové!

Karel Kilián
Google KeepTipyGoogle
Až Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

Až Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

** Každý procesor se skládá z logických hradel ** Dnes jich jsou miliony a jejich skládání zabere roky ** Google buduje technologii, která to dokáže za pár hodin

Jakub Čížek
ProcesoryUmělá inteligenceGoogle