Historie

Jurij Gagarin 50 let po tragické smrti: Kolem prvního kosmonauta bylo plno tajností a lží

  • Před 50 lety zemřel Jurij Gagarin, 27. března 1968 ve věku 34 let
  • Gagarin je oficiálně první člověkem, který vyletěl na oběžnou dráhu
  • Tragická smrt je obestřena nejasnostmi, stejně jako Gagarinův vesmírný let a jeho prvenství
Kapitoly článku

Byl Gagarin první, koho se Sovětský svaz pokusil vyslat do vesmíru? Tato otázka se vzhledem k posedlosti komunistického režimu utajením přímo nabízí. Dnes třeba víme, že zatajil třeba i to, že se Gagarin při návratu katapultoval. Kolem sovětského vesmírného programu se provalilo více dříve utajovaných informací, jiné nám zůstanou utajeny napořád. Některé jsou ale naopak jen výplodem konspiračních teorií. Doba tomu zkrátka nahrávala.

Závod velmocí v dobývání vesmíru byl hnacím motorem technologického pokroku po většinu dvacátého století. Prestiž vyplývající z vyslání prvního člověka do vesmíru byla důležitým propagandistickým nástrojem, který se vítěz nerozpakoval řádně využít. Byl ale prvním člověkem ve vesmíru opravdu Jurij Gagarin? Nebo skrývají archivy pravdu o jeho předchůdci, který se skoro zabil při nepovedeném přistání?

Souboj mozků

Krátce po vyhrané válce se nad Evropou rozprostřela Železná opona, jak to poprvé při svém projevu nazval Winston Churchill. Z bývalých spojenců se stali nepřátelé a začaly závody ve zbrojení.

Zanedlouho Sověti díky špionáži a úsilím vlastních vědců dohnali náskok Američanů ve výrobě atomových bomb. Snaha zvrátit rovnováhu sil ve vlastní prospěch se přesunula na vývoj nosičů, které by smrtonosný náklad v krátké době dopravily na místo určení – na vývoj raket.

I zde měli Američané náskok díky tomu, že se jim podařilo zajmout většinu raketových vědců německé Třetí říše; mezi nimi hlavně šéfkonstruktéra Wernhera von Brauna. Rusové sázeli na své lidi; především na geniálního Sergeje Koroljova.

Američané se nechali ukolébat ke spánku důvěrou ve svoji technickou převahu. Z něj je však 4. října 1957 vytrhlo pípání první umělé družice Země – Sputniku. Za ním následovala celá řada družic a některé z nich i s živou posádkou – jako třeba světoznámá fenka Lajka.

V závodě přituhuje

Po tomto velmi drsném probuzení zmobilizovaly Spojené státy své zdroje a začaly naplno závodit. V roce 1958 byl zahájen projekt Mercury, jehož cílem bylo dostat člověka do vesmíru. Není pochyb, že Sověti byli o pokroku druhé strany poměrně dobře informováni. Z tohoto důvodu se tlačilo na co nejbližší termín startu vlastního kosmonauta.

Jenže vývoj potřebného nosiče neprobíhal ideálně a komunistický tisk referoval pouze o úspěších. Pokud se stala nehoda, tak musela být opravdu obrovská, aby se o ní dozvěděla i veřejnost. Jako tomu bylo například 24. října 1960, kdy došlo k výbuchu na startovací rampě balistické rakety R-16. Oblak toxického paliva zabil přes třicet lidí, mezi nimi i maršála sovětského letectva Mitrofana Ivanoviče Nedělina.

Pokud by došlo k neúspěšnému pokusu při startu kosmonauta, znamenalo by to ohromnou ztrátu prestiže, ale vedení KSSS chtělo jenom úspěch. Vždyť i o Lajce se lhalo. Z původního plánu, podle kterého měla na oběžné dráze trávit týden, se stalo jen několik desítek minut, když poté fenka uhynula kvůli vysoké teplotě uvnitř modulu.

Vladimír Sergejevič Iljušin a let do Číny

Asi nejrozšířenější konspirační teorie označuje jako prvního kosmonauta Vladimíra Sergejeviče Iljušina, syna slavného konstruktéra letadel. Tento testovací pilot měl jako první člověk okusit stav beztíže na oběžné dráze Země. Avšak vinou technických problémů jeho loď místo hladkého přistání havarovala v Číně, kde se měl Iljušin následně zotavovat z následků svých zranění.

Střízlivá pravda je ale taková, že Iljušin havaroval se svým strojem už 2. června 1960. A skutečně se léčil v Číně. Známý publicista Karel Pacner ve své knize Kolumbové vesmíru – Boj o měsíc uvádí ještě celou řadu dalších, více či méně šílených teorií o tom, kdo byl prvním kosmonautem. Úryvky z této knihy najdete na webu Karla Pacnera.

Falešný rekordman Gagarin

Jurij Gagarin je tedy prvním kosmonautem. Nicméně i na jeho misi leží stíny, především kvůli snaze vedení Sovětského svazu o co největší publicitu. Letu se především nevyhnuly problémy. Motor nosné rakety pracoval delší dobu a vynesl Gagarina na vyšší oběžnou dráhu, než bylo plánováno.

Při sestupu byl pro změnu brzdný motor v provozu kratší dobu a nedošlo tak k oddělení přístrojové sekce. Loď začala rotovat, což Gagarin oznámil řídícímu středisku. Ale tam se mohli všichni jen modlit. Naštěstí po deseti minutách automatika oddělila návratový modul od přístrojové sekce a Gagarin úspěšně přistál asi tři sta kilometrů od plánované oblasti.

Po úspěšném letu SSSR požádal Mezinárodní leteckou federaci FAI o uznání leteckých rekordů, délky letu 40 868,6 km, maximální rychlosti letu 28 260 km/hod a výšky letu 327 km.

Podrobný popis letu prvního kosmonauta naleznete na Wikipedii

Avšak pro uznání těchto rekordů je podstatné, aby pilot přistál se svým strojem. Jenže Gagarin se ve výšce zhruba 7 km z kabiny katapultoval, což ale museli všichni zasvěcení přísně tajit. Viz druhá kapitola s přepisem článku z roku 1971, kde se výslovně píše o tom, jak Gagarin v přistávacím modulu dopadl na zem.

Proč a jak zahynul Gagarin

Gagarin se stal pro Sovětský svaz ikonou a nástrojem propagandy. Absolvoval celosvětové turné a svět mu ležel u nohou. Jestli jej to nějak změnilo nebo ne, není tématem tohoto článku. Gagarinův životopis uvádí, že se sice ke kosmonautice vrátil, ale do rakety už neusedl. Nicméně mohl se věnovat létání na bojových strojích, což se mu však stalo osudným.

Dne 27. března 1968 v 10:30 havaroval cvičný MIG-15UTI s Jurijem Gagarinem a jeho instruktorem Vladimirem Serjoginem nedaleko vesnice Novoselovo. Při příležitosti 50. výročí Gagarinova letu otevřela Ruská strana svoje archivy ve snaze utnout spekulace kolem této záhadné nehody. Vždyť podle jedné z konspiračních teorií měl Gagarin se Serjogninem zahynout ve vesmírné lodi při pokusu o oblet Měsíce. Jiná zase tvrdí, že šlo o odstranění nepohodlného kosmonauta, který se znelíbil vedení strany.

Podívejte se, jak o úmrtí Jurije Gagarina informovalo o dva dny později Rudé právo. Následující den vyšel další článek.

Faktem je, že v době letu panovaly v okolí letiště poměrně nepříznivé podmínky. Podle některých zdrojů neměl být za těchto podmínek let vůbec povolen. Letci navíc místo původně plánovaného dvacetiminutového letu výcvik ukončili již po čtyřech minutách a požádali o povolení k návratu. To jim bylo bez dalších otázek uděleno. Záhy poté se letoun ve střemhlavém letu zabořil vysokou rychlostí do země.

Vyšetřování jako oficiální příčiny nehody uvedlo prudký manévr, při kterém se piloti vyhýbali meteorologickému balónu nebo mraku, který stroj přivedl do vývrtky, z níž se už nedostal. Další z teorií je infarkt Serjognina, jehož bezvládné tělo se navalilo na řízení a Gagarin nebyl s to vybrat prudké klesání.

A nebylo to všechno jinak?

Když se postupně odhalily některé utajované detaily, vedlo to k rozšíření ucelené teorie o tom, že podvrhem Sovětského svazu byl celý Gagarinův let. Samotný start rakety Vostok 1 se nezpochybňuje, ten zaznamenaly i tajné služby USA a západních zemí. Ale byl Gagarin uvnitř?

Z rakety nebyla zachycena žádná komunikace a pobyt v kapsli návratového modulu by prý nemohl člověk přežít, tvrdí konspirátoři. I ta utajovaná katapultace nahrává teorii, že Gagarin na padáku nevyskočil z návratového modulu, ale z letadla.

A nakonec i samotný Gagarin svým profilem příliš neodpovídal fyzicky nejzdatnějšímu z možných adeptů na první let, jakoby se spíše hledělo na jeho kádrový posudek a loajalitu k sovětskému režimu. Když poté začal mít problémy s alkoholem a o svém hrdinském činu začal mluvit, potkala ho doposud nevyjasněná nehoda. Podrobněji je tato spiklenecká teorie rozvinuta v článku na Reflexu.

Přes všechny stíny a pochyby věříme, že byl Gagarin prvním člověkem, který uviděl naši planetu z oběžné dráhy. Jako pravý hrdina se vydal do neznáma čelit nebezpečí, takže klobouk dolů, majore Gagarine.

Kapitoly článku

Témata článku: Vesmír, Historie, Raketa, Zajímavosti, Rusko, Sojuz, Tajnost, Nezbytný krok, Kosmodrom, Člun, Mezinárodní let, Rekordman, Řídicí středisko, Dobývání, Dobývání vesmíru, První kosmonaut, Druhá kapitola, Základní stroj, Kabina, Jurij Gagarin, Dosednutí, Juri, Výročí letu, Vostok, Instruktor


Určitě si přečtěte

Trapas celníků: Zadrželi „padělaná“ sluchátka AirPods, šlo ale o pravé OnePlus Buds
Markéta Mikešová
OnePlusSluchátkaAirPodsApple
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Marek Lutonský
Rodokmen
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

Jakub Čížek
TorrentPirátství
Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu