Dalekohled Jamese Webba pravděpodobně ve vesmíru našel molekulu, kterou na Zemi produkují pouze živé organismy

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) učinil několik zajímavých objevů na exoplanetě K2-18 b. Předevčírem to oznámila NASA. V atmosféře planety je metan a oxid uhličitý, což naznačuje, že se může jednat o tzv. hyceánský svět s globálním vodním oceánem.

Mnohem zajímavější však je, že JWST detekoval rovněž potenciální přítomnost molekuly dimethylsulfid (DMS), kterou na Zemi produkují pouze živé organismy jako bakterie a fytoplankton v mořském prostředí.

Klepněte pro větší obrázek

Znamená to snad, že i na K2-18b se nachází nějaké forma života? Ke zodpovězení této otázky je nejprve je zapotřebí nález dimethylsulfidu potvrdit. Pak musíme zjistit, jestli sloučenina nevzniká jinak, bez přítomnosti života. Zkrátka vědci toho musí zjistit více o exoplanetě jako takové.

Přestože se K2-18b nachází v obyvatelné zóně, neznamená to ještě, že na ní panují podmínky příznivé pro život. Například její hypotetický oceán může být příliš horký na to, aby byl obyvatelný.

Zatím víme minimálně to, že K2-18b je 2,6krát větší a 8,6krát masivnější než naše Země. Nachází se asi 124 světelných let daleko v souhvězdí Lva a jde o typ exoplanety označovaný jako „sub-Neptun“ nebo „mini-Neptun“.

Diskuze (8) Další článek: Space Force dopravily do vesmíru další várku špionážních satelitů

Témata článku: Vesmír, Astronomie, Výzkum, Exoplanety, Mimozemský život, Chemie, Teleskop Jamese Webba, JWST