K americkému námořnictvu se připojila robotická minolovka. K likvidaci min nepotřebuje posádku

  • Robotické válečné lodě se už stávají realitou
  • Do služby v US Navy nedávno oficiálně vstoupila robotická minolovka
  • Námořní miny detekuje a likviduje pomocí sonaru a magnetickými systémy

Robotické válečné lodě se už stávají realitou. Do služby v US Navy nedávno oficiálně vstoupila robotická minolovka Unmanned Influence Sweep System (UISS).

Teď je loď bez posádky přinejmenším připravena k nasazení, což znamená, že ušetří námořníky účasti v misích, kde by jim hrozilo nemalé nebezpečí a také ušetří námořnictvu nemalé náklady, které se nevyhnutelně pojí s lidskou posádkou.

Robotická minolovka získala status Initial Operating Capability (IOC) po formálním testování systémů plavidla a po naložení potřebného materiálu. Součástí testů byly mise se simulovanými cíly, které využívaly tréninkový systém námořnictva Navy Instrumented Threat Targets (NAVITTARs).

V lednu 2021 loď absolvovala test odolnosti při podvodní explozi, aby prokázala odolnost a schopnost operovat v bojových podmínkách. Podle představitelů agentury Program Executive Office, Unmanned and Small Combatants (PEO USC) jde celkově o významný krok na cestě k hybridnímu námořnictvu, které bude zahrnovat lodě s lidskou posádkou i autonomní plavidla.

Sonar a magnetické systémy

Minolovka UISS, kterou vyvinula společnost Textron Systems, je vybavená poloautonomním ovládáním. Námořní miny detekuje a likviduje pomocí sonaru a magnetickými systémy. V dohledné době by tyto lodě měly nahradit minolovky amerického námořnictva třídy Avenger a helikoptéry Sikorsky CH-53E Sea Dragon.

Robotické minolovky mohou operovat z pobřeží nebo z řady různých větších lodí, především lodí LCS (Littoral Combat Ship). Jejich úkolem bude udržovat námořní cesty bezpečné, stejně jako oblasti operací amerických flotil, úžiny a podobné oblasti, strategická místa, a v neposlední řadě místa obojživelných výsadků.

UISS má hliníkový trup a dieselový pohon. Může operovat do vzdálenosti 140 kilometrů a vydrží na vlnách déle než 20 hodin. Rovněž může táhnout objekt do hmotnosti téměř 2 tuny, rychlostí až 37 kilometrů v hodině.

Vybavení minolovky zahrnuje různé typy sonarů, nesmrtící zbraně, systémy pro zneškodnění min, a také celou řadu senzorů. Díky tomuto vybavení zvládne UISS současně detekovat rozmanité typy min.

Diskuze (3) Další článek: Kovářova kobyla. Bezpečnostní firma skočila na phishing a ohrozila data uživatelů

Témata článku: Technika, Vojenství, USA, Roboti, Armáda, loď, Lodě, Námořnictvo, IOC, Realita, Sonar, PEO, Posádka, Mina, Littoral Combat Ship, Americké námořnictvo, US Navy, Válečná loď, LCSSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy