K čemu jsou tajemné bílé čtverce na silnicích? Nenavádějí válečné piloty, ale pomáhají zeměměřičům

Na Olomoucku se objevily záhadné značky, píšou tamní noviny. Všimli si jich zvídaví cyklisté, kteří se úlovky podělili na sociálních sítích, a vyděsily místní, kteří vzali do ruky kbelíky s barvou a raději je přetřeli.

A to neměli dělat, pokazili totiž práci zeměměřičů. Dvoubarevné kontrastní terčíky na asfaltových komunikacích II. a III. třídy totiž opravdu nejsou naváděcí QR kódy pro jaderné bombardování v souvislosti se současnou složitou geopolitickou situací ve světě, ale pomocné body pro terénní zpracovávání Digitální technické mapy ČR.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadají podivné značky na Olomoucku

Stručně řečeno, pokud vám někdo takový obrázek namaluje před dům nebo na něj narazíte třeba během nedělního výletu, nemusíte se ničeho obávat, jedná se totiž o běžné GCPGround Control Points, které se při pozemních a leteckých pracích používají v různé podobě v podstatě odjakživa.

Vlícovací body

Většinou se jedná o vlícovací a vázací body, které slouží k tomu, aby nebohý kartograf dokázal pořízenou fotografii třeba z letadla správně transformovat do cílové mapové projekce a propojit s ostatními záběry.

V tomto konkrétním případě se ale jedná o identifikační značky pro pozemní identifikaci a trasování z automobilu, na dálkový průzkum z letadla ve standardní letové výšce jsou totiž příliš malé. Někteří čtenáři pak stejné značky zahlédli i na lesních cestách. Omlouváme se za nesprávnou informaci v první verzi článku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Různé typy vlícovacích bodů a jejich funkce pro správnou lokaci a prolínání snímků

Vlícovací body mohou stejně tak sloužit pro laserové snímání a další geodetické a kartografické operace.

Letadla snímkují Česko neustále

Takže když objevím před domem vlícovací značku, znamená to, že se brzy dočkám nových snímků třeba na Mapy.cz? Možná, ale není to samozřejmě pravidlo.

Zaprvé, jak už jsme si řekli, podobné body nemusí sloužit jen leteckému průzkumu, ale i pozemnímu, no a za druhé, letadla nefotografují Česko jen kvůli službám pro veřejnost, ale pro celé spektrum dalších zákazníků jak z oblasti komerční sféry, tak samosprávy a státních institucí.

Klepněte pro větší obrázek
Plán snímkování ČÚZK

Letos bude například Moravu ve velkém snímkovat ČÚZK a kraje se pak zároveň připravují na již zmíněný projekt Digitální technické mapy ČR.

Proč jsou vlastně na silnicích?

Vlícovací a další informační body mohou mít různou podobu a na vozovky je cestáři, kartografové a geodeti malují jednoduše proto, že na nich barva nějaký čas vydrží, nezakryje je rychle rostoucí vegetace a na jednotvárném asfaltu jsou zároveň dostatečně kontrastní i pro případné čtení z projíždějícího automobilu. V přírodě mimo civilizaci se k tomu samému používají třeba terčíky na tyčce zapíchnuté do země.

Klepněte pro větší obrázek
Terénní vlícovací bod

Až tedy příště na vozovce uvidíte podobný symbol, ničeho se nebojte. Nejedná se o souřadnice dopadu střel Iskander s jadernou hlavicí, ale o běžnou rutinu zeměměřičů, cestářů, kartografů a dalších profesí.

Ostatně, pokud ručně skládáte panoramatické snímky, body s podobnou funkcí vytváříte na fotografiích také, aby program věděl, v jakých souřadnicích X a Y se sousední snímky přesně překrývají. Díky tomu je korektně prolne a záběry geometricky transformuje.

Klepněte pro větší obrázek
Princip vlícovacích značek při ručním skládání panoramatických snímků

V článku jsme opravili původní tvrzení, že popisovaný vlícovací bod slouží pro letecké mapování.

Diskuze (22) Další článek: SSD už bude vyrábět i Asus. Jeho ROG Strix SQ7 chce oslovit hlavně hráče

Témata článku: Technologie, Sociální sítě, Mapy, Česko, GIS, Kartografie, Čtverec, Olomoucko, Silnice, Značka, Snímkování, ČÚZK, Letecké snímkování, Středočeský kraj, Kartograf, Morava, Iskander, Česká republikaRuský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

** Hackeři zaútočili na Nvidii ** Získali tajná data i zdrojové kódy ** Na internetu se začínají objevovat plány budoucích grafických karet

Karel Javůrek
Grafické kartyHackingNvidia
Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

** Wi-Fi router je zařízení, přes které se připojíte k bezdrátové síti Wi-Fi a k internetu ** Poradíme, jak Wi-Fi router vybrat, na co myslet a čemu se vyhnout ** Doporučíme konkrétní osvědčené routery

Stanislav Janů
Jak vybratRouter
Evropský satelitní internet z družice KA-SAT je už měsíc mimo provoz. Podezření padá na Rusko

Evropský satelitní internet z družice KA-SAT je už měsíc mimo provoz. Podezření padá na Rusko

** 24. února vstoupila ruská vojska na Ukrajinu ** Současně s tím proběhl útok na satelitní internetové připojení ** Ani po měsíci se síť z této události nevzpamatovala

Karel Kilián
UkrajinaSatelitInternet
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy