K čemu jsou tajemné bílé čtverce na silnicích? Nenavádějí válečné piloty, ale pomáhají zeměměřičům

Na Olomoucku se objevily záhadné značky, píšou tamní noviny. Všimli si jich zvídaví cyklisté, kteří se úlovky podělili na sociálních sítích, a vyděsily místní, kteří vzali do ruky kbelíky s barvou a raději je přetřeli.

A to neměli dělat, pokazili totiž práci zeměměřičů. Dvoubarevné kontrastní terčíky na asfaltových komunikacích II. a III. třídy totiž opravdu nejsou naváděcí QR kódy pro jaderné bombardování v souvislosti se současnou složitou geopolitickou situací ve světě, ale pomocné body pro terénní zpracovávání Digitální technické mapy ČR.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadají podivné značky na Olomoucku

Stručně řečeno, pokud vám někdo takový obrázek namaluje před dům nebo na něj narazíte třeba během nedělního výletu, nemusíte se ničeho obávat, jedná se totiž o běžné GCPGround Control Points, které se při pozemních a leteckých pracích používají v různé podobě v podstatě odjakživa.

Vlícovací body

Většinou se jedná o vlícovací a vázací body, které slouží k tomu, aby nebohý kartograf dokázal pořízenou fotografii třeba z letadla správně transformovat do cílové mapové projekce a propojit s ostatními záběry.

V tomto konkrétním případě se ale jedná o identifikační značky pro pozemní identifikaci a trasování z automobilu, na dálkový průzkum z letadla ve standardní letové výšce jsou totiž příliš malé. Někteří čtenáři pak stejné značky zahlédli i na lesních cestách. Omlouváme se za nesprávnou informaci v první verzi článku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Různé typy vlícovacích bodů a jejich funkce pro správnou lokaci a prolínání snímků

Vlícovací body mohou stejně tak sloužit pro laserové snímání a další geodetické a kartografické operace.

Letadla snímkují Česko neustále

Takže když objevím před domem vlícovací značku, znamená to, že se brzy dočkám nových snímků třeba na Mapy.cz? Možná, ale není to samozřejmě pravidlo.

Zaprvé, jak už jsme si řekli, podobné body nemusí sloužit jen leteckému průzkumu, ale i pozemnímu, no a za druhé, letadla nefotografují Česko jen kvůli službám pro veřejnost, ale pro celé spektrum dalších zákazníků jak z oblasti komerční sféry, tak samosprávy a státních institucí.

Klepněte pro větší obrázek
Plán snímkování ČÚZK

Letos bude například Moravu ve velkém snímkovat ČÚZK a kraje se pak zároveň připravují na již zmíněný projekt Digitální technické mapy ČR.

Proč jsou vlastně na silnicích?

Vlícovací a další informační body mohou mít různou podobu a na vozovky je cestáři, kartografové a geodeti malují jednoduše proto, že na nich barva nějaký čas vydrží, nezakryje je rychle rostoucí vegetace a na jednotvárném asfaltu jsou zároveň dostatečně kontrastní i pro případné čtení z projíždějícího automobilu. V přírodě mimo civilizaci se k tomu samému používají třeba terčíky na tyčce zapíchnuté do země.

Klepněte pro větší obrázek
Terénní vlícovací bod

Až tedy příště na vozovce uvidíte podobný symbol, ničeho se nebojte. Nejedná se o souřadnice dopadu střel Iskander s jadernou hlavicí, ale o běžnou rutinu zeměměřičů, cestářů, kartografů a dalších profesí.

Ostatně, pokud ručně skládáte panoramatické snímky, body s podobnou funkcí vytváříte na fotografiích také, aby program věděl, v jakých souřadnicích X a Y se sousední snímky přesně překrývají. Díky tomu je korektně prolne a záběry geometricky transformuje.

Klepněte pro větší obrázek
Princip vlícovacích značek při ručním skládání panoramatických snímků

V článku jsme opravili původní tvrzení, že popisovaný vlícovací bod slouží pro letecké mapování.

Diskuze (22) Další článek: SSD už bude vyrábět i Asus. Jeho ROG Strix SQ7 chce oslovit hlavně hráče

Témata článku: Technologie, Sociální sítě, Mapy, Česko, GIS, Kartografie, Morava, Kartograf, Silnice, Česká republika, Iskander, Snímkování, Olomoucko, ČÚZK, Letecké snímkování, Značka, Středočeský kraj, ČtverecSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Hororový The Callisto Protocol nakonec nebude nijak spokojen s univerzem PUBG
Michal Maliarov
The Callisto ProtocolHoror
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Recenze mobilu Honor Magic4 Pro. Restart populární značky se vydařil

Recenze mobilu Honor Magic4 Pro. Restart populární značky se vydařil

** Honor konkuruje i ve třídě vlajkových lodí ** Telefon nemá vyložené slabiny ** Zaujme třeba výborný teleobjektiv

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Programování elektroniky: Ovládáme lacinou klimatizaci z příkazové řádky

Programování elektroniky: Ovládáme lacinou klimatizaci z příkazové řádky

** Dnes z počítače ovládneme lacinou mobilní klimatizaci ** Je totiž vybavená Wi-Fi a napojením do systému Tuya ** Budeme i zapínat a vypínat v Pythonu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku