Kanada má plán, jak do roku 2035 zakázat automobily se spalovacími motory

Kanada má plán, jak do roku 2035 zakázat automobily se spalovacími motory

Snaha o snižování emisí nutí výrobce automobilů hledat ekologicky přijatelnější alternativy. Kromě celé řady regulací, hraničících někdy s obcházením fyzikálních zákonů, vstupují do hry také nejrůznější vládní programy. Například Kanada si stanovila cíl dosáhnout do roku 2050 nulových emisí a do roku 2030 snížit jejich úroveň z roku 2005 o 40 až 45 %.

Jedna věc je pochopitelně deklarovaný plán, druhá pak, jak vytyčených met dosáhnout. Za účelem splnění tohoto cíle oznámil již v červnu 2021 kanadský premiér Justin Trudeau, že Kanada v rámci boje proti změně klimatu zakáže prodej nových osobních automobilů se spalovacími motory a nařídí, aby všechny nové osobní automobily byly do roku 2035 zcela bezemisní.

Kanada bez automobilových emisí

Kanadská vláda počátkem tohoto týdne zveřejnila svůj plán snižování emisí. Dokument mimo jiné zahrnuje finanční prostředky na podporu projektů obnovitelných zdrojů energie, snižování zplodin ropného průmyslu a rozvoj „přírodních klimatických řešení“.

Cílem Kanady je, aby do roku 2026 měla celá pětina nově prodaných vozidel nulové emise, a aby se do roku 2030 tento poměr zvýšil na 60 %. Aktuálně není zřejmé, zda se požadavek týká produktového mixu značky, nebo se má vztahovat pouze k celkovému objemu prodaných vozů.

V tuto chvíli není jasné, jak přesně chce severoamerická země těchto cílů dosáhnout. Jednou z možností je nutit automobilky k povinnosti vyrábět více elektromobilů, nebo naopak omezení objemu prodaných vozů se spalovacími motory.

Smrdět nebudou ani náklaďáky

Podobně ambiciózní plány má Kanada i v oblasti užitkových vozidel, kde si klade za cíl, aby do roku 2035 mělo 35 % středních a těžkých nákladních vozidel nulové emise. Do roku 2040 pak má jejich podíl na nových prodejích dosáhnout sta procent.

Současný federální program nabízí slevu až 5000 kanadských dolarů (cca 88 000 Kč) na elektromobily, plug-in hybridy a vozy s vodíkovými palivovými články, které splňují požadavky na cenu, počet míst k sezení a baterii. Některé provincie, jako například Britská Kolumbie a Nové Skotsko, nabízejí navíc vlastní pobídky.

Kanada se tak přidává k zemím a státům, které plánují zakázat prodej automobilů se spalovacími motory. „Pokud jde o změnu klimatu, vědecké poznatky jsou jasné – musíme jednat hned, abychom ochránili naši planetu a zajistili budoucnost našich dětí. Ale i ekonomické důvody jsou jasné: chceme-li vybudovat silnou a odolnou ekonomiku pro další generace, musíme využít sílu čistší budoucnosti,“ uvádí ve svém plánu.

Diskuze (142) Další článek: První fotka svého druhu. Amatér ze Země vyfotil astronauty, jak servisují ISS

Témata článku: Elektromobily, CO2, Automobily, Ekologie, Klimatická změna, Globální oteplování, Kanada, Znečištění, Osobní automobil, Automobil, Fyzikální zákony, Spalovací motor, Snižování, Nulová emise, Emise, Regulace, Změna klimatu, Britská kolumbieSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Herní adaptace kultovního hororu Evil Dead potichu vyšla a slaví obří úspěch

Herní adaptace kultovního hororu Evil Dead potichu vyšla a slaví obří úspěch

V naší recenzi můžete zjistit, proč tomu tak je.

Michal Maliarov
KooperaceEvil Dead: The GameByznys
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA