K diskuzím - dohledáno k roku 2020:Výroba elektřiny v Číně - 60% uhlí, vodní energie 13%, větrná 9%, solární 6%, jaderná 5%, zemní plyn 4%.Vodní elektrárna Tři soutěsky (rok spuštění 2003) výkon 23 gigawattů, což je jedenáctkrát víc než max. výkon jaderné elektrárny Temelín.Začala stavba na řece Jarlung Cang-po, nejvýše položené velké řece světa, s třikrát větším výkonem než Tři soutěsky.
Na jarlung cang po nezačala vystavba elektrarny, ale silnic.Je to nepřístupná oblast.Mimochodem nádrž bude malá a převýšení zajisti 20 km dlouhý tunel ve velkém ohybu řeky pod horou Namcha Barwa.
Uvádzaš údaje z roku 2020 a staršie. To je z pohľadu Číny starovek.https://openiazoch.zoznam.sk/energetika/vyr...ych-paliv/
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 5. 2025 09:26
Jde o časový úsek, ne průměrně celoroční. CITACE: ... v 1. štvrťroku 2025 ... Například Česko je na hranici návratnosti, tedy spíš nenávratnosti investice do solární energetiky (nepočítám dotace), pokud započítáme náklady na opravy. Což mi dokazují v naší ulici již neobnovované poškozené solární panely.
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 5. 2025 11:59
Že to ve vaší ulici nikdo neopravuje, to je vskutku nezvratný důkaz špatné návratnosti instalací FVE. V naší "ulici" na poli vyrobila 100kW FVE včera 455kWh. Když se zadaří, tak i přes 500kWh. Jo a je agrofotovoltaická, ale nestojí v Česku. Pěstujeme pod tím píci pro domácí zvířata. No teď ještě, aby nepřišel blackout ze Španělska 🙂, ale chápu, všude se to vyplatí, dokonce i v Holandsku, které je mnohem severněji, jen v Česku to nějak nejde.
Ono je to o tom, že Čína vyrábí v JE asi 4% elektrické energie, Indie 2,7% a Írán 1%. Nabízí se otázka, když tak málo, nemají nakonec ty reaktory hlavně na Plutonium? Ono vyrobit asi 6 TWh ročně v zemi, která má asi 35% energie z OZE a zbytek (-4% z JE 😁 z fosilních zdrojů, není zase až taková výhra.
CANDU není vhodný na výrobu plutonia, ostatně jako většina civilních reaktorů na něco takového vůbec není uzpůsoben.
Že není obecně vhodný neznamená, že by to nešlo. Cituji: CANDU reaktory využívají přírodní uran a těžkou vodu jako moderátor, což umožňuje efektivní využití neutronů z uranu. Během provozu dochází k přeměně uranu-238 na plutonium-239, které může být dále využito jako palivo. Zdroj Wikipedia. Co se skutečně děje s těmi reaktory v Číně, moc nevíme.
Názor byl 1× upraven, naposled 15. 5. 2025 12:22
Ale víme. Palivo se nechává vychladnout v meziskladech v elektrárnách. Je to tak celosvětově.Že nevíte vy, neznamená že neví maae.
Na reaktorovej sále je neustále osvetlenie 24 hodín a 365 dní v roku. Pri zmene rozvádzača osvetlenia dochádza k zhasnutiu osvetlenia na krátku dobu (jednotky sekúnd). Ale aj takéto krátke prebliknutie sa musí hlásiť na MAAE, ktorej pracovníci to pri najbližšej návšteve preveria a naozaj to preverujú (či to bolo plánované alebo poruchové atď.) Preverujú sa evidenčné čísla jednotlivých kaziet pri dovezení, po vložení do Re, po vytiahnutí, po uložení do skladu (BS) či medziskladu. Celá doba prevádzky a každá výmena paliva je snímaná kamerami MAAE. Všetky tieto záznamy sa archivujú - trvale.Vieš mi nájsť okamih, kedy by mohlo prísť k ukradnutie paliva? A nedávaj sem prípad z Izraela.
Čína je členom MAAE a teda všetky tie výgrcy o výrobe plutónia na vojenské účely v civilných JE sú nezmysly. Na výrobu plutónia na vojenské účely sa v Číne a kdekoľvek na svete (okrem Izraela) používajú výhradne vojenské reaktory.
Jojo, "našinci" už tady komentovali vícekrát vynikající technologii číňáka...... a vono je to z kanady.
To je historický pozůstatek jejich nákupů reaktorů. Čína má funkčních 58 reaktorů včetně HTR 4 gen a dalších 30 staví.Většina je čínské koncepce.Dlouhá doba bez odstávky svědčí o kvalitní práci obsluhy reaktoru.Prodlužování doby mezi odstávkami je trend.Temelín také najíždí na 1,5 leté cykly.Rozumné. Technologie to umožňuje.
Názor byl 1× upraven, naposled 14. 5. 2025 20:14
Candu je trochu jiný design, který teoreticky může běžet neomezeně dlouho.Umí totiž výměnu paliva za běhu.Jinak je to jednoduchý, zajímavý design i z hlediska údržby - lze ho komplet rozebrat a repasovat, což se aktuálně v Kanadě docela děje. Nemá tedy ani striktně omezenou životnost, každý komponent lze vyměnit. Včetně namáhaných palivových kanálů.
Záleží také na palivu a jeho uspořádání ve vnitřní konstrukci reaktoru. Ruské palivo TVEL PK3+ a zkompaktnění mřížky vedlo v Dukovanech ke zvýšení výkonu a prodloužení provozního cyklu z 12 na 16 měsíců - a to se prosím psalo už v roce 2023.https://oenergetice.cz/jaderne-elektr...zivat-dele---Reaktor s přírodním uranem, moderovaný těžkou vodou a s CO₂ jako chladivem byl v A1 Jaslovské Bohunice (původní, originální československá koncepce). Doplatil na chybu obsluhy v roce 1977, byl poškozen, odstaven a likviduje se.
To jsem nevěděl s tím palivem u dukovan.Pokrok nezastavíš.
Zastavím, protože ideologicky špatné ruské palivo už nebude možné dovážet.
A1 nedoplatil na chybu obsluhy, ale na to že byl postaven celej špatně, celej ten koncept byl na prd, provoz elektrárny stal víc peněz než vydělal. To že se tam pak stala nehoda byl jen smutný důsledek.
V čom konkrétne bol špatne?
Byl to experimentální reaktor.Kolik zemí dovede postavit svůj vlastní produkční jaderný reaktor?
Tak proč z těch xyz reaktorů vyrábějí jen asi 4% (2022) elektrické energie? Není to málo, Antone Pavloviči?V roce 2023 Čína vyrobila přibližně 9 267 184 GWh elektrické energie ze všech zdrojů. Z tohoto množství připadalo 440 000 GWh na jaderné elektrárny, což představuje přibližně 4,9 % celkové produkce .countryeconomy.comState Council of China🔋 Podíl jednotlivých zdrojů na výrobě elektřiny v Číně v roce 2023:Uhlí: ~60 %Obnovitelné zdroje (solární, větrné, vodní, biomasa): ~31,5 %Jaderná energie: 4,9 %Ostatní (zemní plyn, ropa atd.): ~3,6 %World Nuclear Associationcountryeconomy.comWikipediaČína nadále rozšiřuje své kapacity v oblasti jaderné energetiky; ke konci roku 2023 provozovala 55 jaderných reaktorů s celkovým výkonem 56,9 GW a dalších 26 reaktorů bylo ve výstavbě .
Čína vyrábí 4,9 % z jádrahttps://pris.iaea.org/pris/CountrySt...current=CNa ze solárů asi 3%. Uhlí prostě mají.V roce 2060 to má být 19 % z jádra a 23% ze solárů.https://elements.visualcapitalist.com/visualizing-ch...ransition/
Názor byl 1× upraven, naposled 15. 5. 2025 16:13
Píšete špatně. Teď máte psát o tom jak skvělý jsou francouzský reaktory.
Žabožroutí reaktory nebrat.
I ty fungují dobře. V Číně. Ve Francii ho ještě nestihli postavit, i když začali dřív.
Ono se dřív stavělo jinak.Teď mají problém nejen s několikrát vyššími náklady, ale hlavně časem (počet let navíc). I u nás před plánovali zpoždení - pokuta až po 4 letech navíc.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.