Kanárská sopka z družice: Skoro jako kdyby někdo nad lávou přelétl dronem

Na ostrově La Palma se po padesáti letech opět probudil rozsáhlý vulkanický hřeben Cumbre Vieja a lávové proudy vyhnaly z okolních svahů tisíce obyvatel a turistů. Záběry z dronů už zaplnily internet a teď se s unikátními fotografiemi pochlubili i provozovatelé snímkovacích družic.

Třeba Maxar Technologes (někdejší DigitalGlobe), který na oběžnou dráhu vyslal jedny z nejikoničtějších fotografických družic v historii počínaje – jak jinak – satelitem Ikonos, a konče řadou WorldView nebo systémem GeoEye s rozlišením 45 centimetrů na pixel.

Společnost se na Twitteru pochlubila trojicí záběrů. Ze dne, z noci včetně tryskající lávy, a kompozitním snímkem, který prokládá oba předchozí pohledy z ptačí perspektivy. Fotografie proto působí dostatečně plasticky a spíše jako by byla pořízená z vysoko letícího dronu a běžného snímkovacího letounu.

Lávový proud podle systému Copernicus

Uvážíme-li, že se jedná o družici na nízké oběžné dráze, která se pohybuje ve výšce v řádu stovek kilometrů, je to úctyhodný obrazový výkon. Ze stejného důvodu ale podobné družice nemají příliš dlouhou trvanlivost a po několika letech jejich mise končí řízeným shořením ve svrchních vrstvách atmosféry.

Klepněte pro větší obrázek
Jak se šíří lávové proudy

Vulkanickou činnost snímají i další specializované environmentální kosmické systémy. Třeba evropský Copernicus Emergency System, který zase zmapoval šíření lávy napříč osídlenou oblastí 19.9. večer a 21.9. brzy ráno. K dispozici jsou i veřejná data ve vysokém rozlišení včetně vektorů proudu vyvrženého magmatu.

Klepněte pro větší obrázek
Detailnější záběr nového lávového pole včetně vyznačených zasažených nemovitostí

Poklidné Street View ještě před katastrofou

Pro lepší představu se ještě můžete podívat na Mapy Google. Ty sice čerstvé letecké/satelitní záběry pochopitelně nemají, nicméně na přírodní katastrofu přímo v místě erupce upozorňují.

A jelikož ostrov La Palma v minulosti zmapovaly vozy Street View, přičemž některé komunikace přímo přetíná současný lávový proud, pohled níže ukazuje, jaká oblast je vlastně zasažena.

Čerstvé snímky přímo v prohlížeči

Čerstvé satelitní snímky různých oblastí světa včetně Kanárských ostrovů a v docela slušném rozlišení nakonec najdete na bezplatné službě EO Browser z družic Sentinel-2 (již zmíněný evropský program Copernicus).

Klepněte pro větší obrázek
La Palma na družicových záběrech z 20. září. Vše ale skrývá oblačnost

Zpravidla ale narazíte na tradiční obtíž, proč není družicové (ale i letecké) snímkování ve viditelném spektru jen tak. Oblast zájmu totiž velmi často překrývá bohatá oblačnost. Platí to i o ostrově La Palma. 

Váš názor Další článek: Bosch a Arduino chystají novou prototypovací desku Nicla Sense ME. Bude jedna z nejmenších

Témata článku: Internet, Twitter, Mapy, Družice, Street View, Kartografie, GIS, Sopka, Sentinel, Letecké snímkování, Záběr, EMS, Ostrov, Kanár, MAPP, Proud, Kanárské ostrovy, DigitalGlobe, Cumbre Viejo, GeoEye, Láva, Sen Hu, Google mapy, Component, Drony, Drony na Heureka.czJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Letošní sezóna se pomalu blíží ke konci. Pár velkých titulů nás ještě čeká začátkem měsíce, ale v období Vánoc nás čeká chvíle klidu.

Martin Nahodil
Agenda
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2