Kanárská sopka z družice: Skoro jako kdyby někdo nad lávou přelétl dronem

Kanárská sopka z družice: Skoro jako kdyby někdo nad lávou přelétl dronem

Na ostrově La Palma se po padesáti letech opět probudil rozsáhlý vulkanický hřeben Cumbre Vieja a lávové proudy vyhnaly z okolních svahů tisíce obyvatel a turistů. Záběry z dronů už zaplnily internet a teď se s unikátními fotografiemi pochlubili i provozovatelé snímkovacích družic.

Třeba Maxar Technologes (někdejší DigitalGlobe), který na oběžnou dráhu vyslal jedny z nejikoničtějších fotografických družic v historii počínaje – jak jinak – satelitem Ikonos, a konče řadou WorldView nebo systémem GeoEye s rozlišením 45 centimetrů na pixel.

Společnost se na Twitteru pochlubila trojicí záběrů. Ze dne, z noci včetně tryskající lávy, a kompozitním snímkem, který prokládá oba předchozí pohledy z ptačí perspektivy. Fotografie proto působí dostatečně plasticky a spíše jako by byla pořízená z vysoko letícího dronu a běžného snímkovacího letounu.

Lávový proud podle systému Copernicus

Uvážíme-li, že se jedná o družici na nízké oběžné dráze, která se pohybuje ve výšce v řádu stovek kilometrů, je to úctyhodný obrazový výkon. Ze stejného důvodu ale podobné družice nemají příliš dlouhou trvanlivost a po několika letech jejich mise končí řízeným shořením ve svrchních vrstvách atmosféry.

Klepněte pro větší obrázek
Jak se šíří lávové proudy

Vulkanickou činnost snímají i další specializované environmentální kosmické systémy. Třeba evropský Copernicus Emergency System, který zase zmapoval šíření lávy napříč osídlenou oblastí 19.9. večer a 21.9. brzy ráno. K dispozici jsou i veřejná data ve vysokém rozlišení včetně vektorů proudu vyvrženého magmatu.

Klepněte pro větší obrázek
Detailnější záběr nového lávového pole včetně vyznačených zasažených nemovitostí

Poklidné Street View ještě před katastrofou

Pro lepší představu se ještě můžete podívat na Mapy Google. Ty sice čerstvé letecké/satelitní záběry pochopitelně nemají, nicméně na přírodní katastrofu přímo v místě erupce upozorňují.

A jelikož ostrov La Palma v minulosti zmapovaly vozy Street View, přičemž některé komunikace přímo přetíná současný lávový proud, pohled níže ukazuje, jaká oblast je vlastně zasažena.

Čerstvé snímky přímo v prohlížeči

Čerstvé satelitní snímky různých oblastí světa včetně Kanárských ostrovů a v docela slušném rozlišení nakonec najdete na bezplatné službě EO Browser z družic Sentinel-2 (již zmíněný evropský program Copernicus).

Klepněte pro větší obrázek
La Palma na družicových záběrech z 20. září. Vše ale skrývá oblačnost

Zpravidla ale narazíte na tradiční obtíž, proč není družicové (ale i letecké) snímkování ve viditelném spektru jen tak. Oblast zájmu totiž velmi často překrývá bohatá oblačnost. Platí to i o ostrově La Palma. 

Váš názor Další článek: Bosch a Arduino chystají novou prototypovací desku Nicla Sense ME. Bude jedna z nejmenších

Témata článku: Internet, Twitter, Mapy, Družice, Street View, Kartografie, GIS, Sopka, GeoEye, Záběr, Láva, WorldView, Drony, Sentinel, DigitalGlobe, La Palma, Proud, Ostrov, Kanárské ostrovy, Google mapy40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti
Nejlepší aplikace pro tento týden: Tvorba Stop motion videí, úleva od úzkosti a motivační karty

Nejlepší aplikace pro tento týden: Tvorba Stop motion videí, úleva od úzkosti a motivační karty

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Strážci Galaxie budou vyžadovat 150GB volného místa, podívejte se na požadavky

Strážci Galaxie budou vyžadovat 150GB volného místa, podívejte se na požadavky

Noví herní strážci budou pořádně macatým kouskem, který překonává i Flight Simulator.

Michal Maliarov
Marvel's Guardians of the GalaxyHardware
Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD