Dvojice nově publikovaných studií varuje, že každodenní kouření marihuany zvyšuje riziko srdečního selhání o více než třetinu – konkrétně až o 34 %. Zjištění jsou v souladu s výsledky předchozích výzkumů, které naznačily souvislosti mezi užíváním marihuany a kardiovaskulárními onemocněními, jako je ischemická choroba srdeční, srdeční selhání a fibrilace síní, která, jak známo, způsobuje srdeční selhání.
„Užívání marihuany se neobejde bez zdravotních problémů a naše studie přináší další údaje, které spojují její konzumaci s kardiovaskulárními potížemi,“ říká hlavní autor první studie Yakubu Bene-Alhasan, který pracuje jako rezidentní lékař v Medstar Health v Baltimoru.
„Naše výsledky by měly povzbudit další vědce ke studiu následků užívání marihuany, abychom lépe porozuměli jejím zdravotním důsledkům, zejména z hlediska vlivu na kardiovaskulární choroby,“ pokračuje Bene-Alhasan ve zprávě pro média.
Jak na to přišli?
V rámci první studie vědci sledovali 156 999 osob v průměrném věku 54 let po dobu bezmála čtyř let. Na začátku projektu žádný z účastníků netrpěl srdečním selháním. Na konci se však u dvou procent (přesně u 2 958 osob) objevilo srdeční selhání.
Následná analýza odhalila, že u osob, které uvedly, že denně užívají marihuanu, byla o 34 % vyšší pravděpodobnost, že se u nich projeví srdeční selhání než u účastníků, kteří užívání této látky neuvedly. Výsledky platily bez ohledu na věk, pohlaví nebo kuřáckou anamnézu.
Druhá studie zkoumala údaje 28 535 uživatelů marihuany starších 65 let s přítomnými rizikovými faktory srdečního onemocnění, jako je vysoký krevní tlak a cukrovka druhého typu. Zjistila, že uživatelé marihuany měli ve srovnání s abstinenty o 20 % vyšší pravděpodobnost „závažné srdeční nebo mozkové příhody během hospitalizace“. U osob užívajících marihuanu se také častěji objevoval srdeční infarkt.
„Od roku 2015 se užívání marihuany v USA téměř zdvojnásobilo a roste u starších dospělých, proto je důležité porozumět potenciálnímu zvýšenému kardiovaskulárnímu riziku v důsledku jejího užívání,“ vysvětluje hlavní autor studie Avilash Mondal, který působí jako rezidentní lékař v nemocnici Nazareth Hospital ve Filadelfii.
Marihuana a její zdravotní následky
Vdechování kouře z marihuany zvyšuje koncentraci karboxyhemoglobinu (komplex, který vzniká spojením oxidu uhelnatého s hemoglobinem) v krvi, dehtu (částečně spálené hořlaviny) podobně jako vdechování tabákové cigarety, což souvisí s onemocněním srdečního svalu, bolestí na hrudi, poruchami srdečního rytmu, infarkty a dalšími závažnými stavy.
Obě studie byly prezentovány na konferenci Americké kardiologické asociace a shodně ukazují, že pravidelné užívání marihuany může významně poškodit zdraví srdce a mozku. Vědci upozornili, že k přesnějšímu určení rizik konzumace marihuany je zapotřebí více údajů.
Zdaleka se nejedná o první studie, které naznačují, že užívání marihuany je spojeno s nepříznivými zdravotními následky. Například analýza, která zkoumala údaje o téměř sedmi milionech dánských mužů a žen v průběhu téměř tří desetiletí, zjistila, že užívání marihuany mladými muži může zvyšovat riziko vzniku schizofrenie.