Každý měsíc sníme jednu kostičku Lega 4×2. Za rok pak celou plastovou helmu

Každý měsíc sníme jednu kostičku Lega 4×2. Za rok pak celou plastovou helmu

Vědci se poslední roky stále častěji věnují mikroplastům v našem životním prostředí, a tak je nalézají naprosto všude. Výzkumníci z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR objevili plastové mikročástice v úpravnách pitných vod, které je neumějí odfiltrovat, a mikroplasty také jíme a vdechujeme. Neustále.

V Reuters se pokusili vyjádřit množství pozřených plastů podle dosavadních studií něčím lépe představitelným, a tak je přepočítali na… Ne, nebojte se, na naše obligátní fabie ne. Na kostičky stavebnice Lego!

Za měsíc sníme jednu kostku Lega

Ekvivalentem snězeného, vypitého a vdechnutého mikroplastu za jeden měsíc může být jedna základní kostička 4×2. Za rok je to už dvanáct kostiček a v důchodu už budete mít celou stavebnici s mnoha sty kostiček.

Klepněte pro větší obrázek
Těchto sedm kostiček spořádáme zhruba za půl roku

V každém případě, srovnání od Reuters je ještě odvážnější, za rok množství snězeného plastu odpovídá malé bezpečnostní plastové helmě (bez dalších součástí), za čtyři roky to je už kus domácího odpadního potrubí, no a po deseti letech sníte celý stůl plný plastových dílů, kelímků a dalšího harampádí.

Dlouhodobý vliv zatím neznáme

To všechno vám prošlo zažívacím traktem, a byť tělo mikroplastové vlákénka a částečky povětšinou vyloučilo, část z nich mohla posloužit jako odolný nosič nejrůznějších patogenů. Vliv mikroplastů na naše zdraví totiž v dlouhodobém měřítku zatím nikdo pořádně nezná. Doposud jsme to příliš nezkoumali, a právě proto mikroplasty nedokážou dokonale odfiltrovat ani už zmíněné úpravny pitné vody.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mikroplastová vlákna a částice pod elektronovým mikroskopem a jejich výskyt ve vzorcích ze tří českých úpraven pitné vody

Pokud platí dnes už slavný výrok, že jsme to, co jíme, pak jej můžeme parafrázovat s tím, že jsme všichni tak trochu z umělé hmoty.

Diskuze (40) Další článek: Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding

Témata článku: Lego, Kostička, Fabia, Plast, Reuters, Pitná voda, Helma, Akademie věd ČR


Určitě si přečtěte

Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 146

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu