Kde přistát na Marsu? SpaceX a NASA už vybírají místa pro přistání lodě Starship

  • SpaceX ve spolupráci s NASA vybírá na Marsu místa přistání pro loď Starship.
  • Na povrchu rudé planety bylo vybráno devět lokalit.

SpaceX vyvíjí architekturu, která má dostat člověka na Mars. Prototyp lodě Starship nedávno absolvoval první dva skoky. V sobotu 28. září má SpaceX uveřejnit aktualizaci konceptu Starshipu. Chystají se také další testy nových prototypů. 

Tady základna Arcadia Planitia. Srdce ze zlata přistálo!

V průběhu posledních tří let se měnil koncept, název (ITS, BFR, Starship) i počet použitých motorů Raptor. Jedno ale zůstává. Hlavním cílem SpaceX je dopravit člověka na Mars

Elon Musk v minulosti prozradil, že první loď pro let na Mars ponese název „Srdce se zlata". Je to odkaz na slavnou knihu a film Stopařův průvodce po Galaxii. Na dobytí Marsu si musíme ještě počkat, ale už možná víme, kde Srdce ze zlata přistane.

SpaceX začala s vybíráním lokalit už někdy před dvěma lety. Aktuálně to vypadá, že jedním z kandidátů je region na pomezí Arcadia Planitia a Amazonis Planitia. Oblast se nachází západně od největší hory Sluneční soustavy Olympus Mons a blízko pohoří Erebus Montes.

Devět lokalit pro přistání 

Od roku 2006 obíhá okolo Marsu americká sonda MRO. Na palubě má řadu vědeckých přístrojů. Jedním z nejslavnějších je kamera HiRISE. Z výšky 300 km má rozlišení asi 30 cm. Data z kamery lze najít na webu Arizonské univerzity. Aktuálně je tam přes 62 000 fotografií.

Robert Zimmerman objevil, že některá data nesou celkem výmluvné označení Candidate Landing Site for SpaceX Starship. 

Většina lokalit se nachází blízko sebe na hranicích oblastí Arcadia Planitia a Amazonis Planitia. Šestou pak najdeme o dost dál v pohoří Phlegra Montes.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Při průzkumu detailních snímků povrchu Marsu vznikla řada zajímavých obrázků

Podle webu businessinsider je lokalit ve skutečnosti devět (mapa zde). Většina se nachází ve zmíněné Arcadia Planitia, další v Phlegra Montes a jedna nedaleko 
Neith Regio.

Za vším je planetolog Nathan R. Williams z laboratoří JPL, který už dříve pomáhal vybrat místo přistání roveru Mars 2020. Nakonec uspěl kráter Jezero (pojmenovaný po městě v Bosně a Hercegovině).

Se SpaceX spolupracuje od roku 2017. Firma nejdříve hledala místo pro přistání Red Dragonu, což byla verze Crew Dragonu, která měla přistát na Marsu bez posádky. Projekt byl nakonec zrušen. Mimo jiné z toho důvodu, že Crew Dragon kvůli složitým certifikacím nebude přistávat motoricky s využitím motorů SuperDraco, ale dosedne do moře na padácích. Na Marsu by pouhé padáky kvůli řidší atmosféře nestačily. 

Williams tak pružně přešel do výběru lokalit pro Starship. Na konci dubna si objednal pořízení celkem 18 fotografií kamerou HiRISE, které lokality mapují. Zatím jsou veřejně k dispozici fotografie 7 z 9 lokalit.

Alfred McEwen, planetární geolog a ředitel Planetary Image Research Laboratory, potvrdil, že mezi JPL a SpaceX probíhá spolupráce na výběru míst přistání.

Vše, co si může dobyvatel Marsu přát

Případná základna na Marsu bude potřebovat pro svůj provoz zdroje – vodu a elektrickou energii. Obě složky jsou také důležité pro výrobu paliva.

Arcadia Planitia je podle nového objevu NASA jednou z mála oblastí na Marsu mimo póly, kde se led zřejmě nachází v poměrně malé hloubce pod povrchem. U dalších lokalit to bude podobné.

Přistání blíže k rovníku je důležité kvůli výrobě elektrické energie solárními panely a také kvůli vyššímu tlaku atmosféry, což znamená lepší ochranu před zářením, ale také snadnější přistání. Starship má přistávat pomoci brzdění o atmosféru a s využitím motorů. 

V neposlední řadě je nutné vybrat místo bez velkých balvanů. 

V říjnu do výšky 20 km

První dva lety s motorem Raptor uskutečnil prototyp Starhopper. Dostal se výšky 20 a 150 metrů. Jeho práce tím skončila. 

V Texasu a na Floridě se dokončují dva výrazně věrnější prototypy Starshipu označené Mk1 a Mk2.

Elon Musk slibuje, že se možná už v říjnu některý z nich vydá do výšky 20 kilometrů. Pokus o dosažení oběžné dráhy má následovat krátce poté. 

Lety nerezové konzervy na oběžnou druhu jsou jedna věc, let s lidmi druhá a let na Mars třetí. Není to tak jednoduché, jak se na papíře zdá. Vidíme to konec konců i v případě odkladů pilotovaného letu Crew Dragonu. Termín přistání na Marsu je tak ve hvězdách.

Diskuze (8) Další článek: Vyšel Geekbench 5. Otestujte výkon svého počítače, notebooku nebo mobilu moderním benchmarkem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,