Technologie | Letadla | Motory

Kdekoli na světě pod 4 hodiny: Už se testuje motor Sabre, který může radikálně proměnit leteckou dopravu

Létání je nejrychlejším transportem na delší vzdálenosti, přesto však dálkové lety běžně trvají přes deset hodin. Motory Sabre by mohly být revolucí, která výrazně cestování urychlí. Před pár dny byl otestován funkční prototyp.

Ještě rychlejší, než se čekalo

Na jaře minulého roku přistál v neděli ráno na Londýnském letišti Heathrow letoun, který absolvoval první pravidelný přímý let mezi Austrálií a Británií. S časem 17 hodin a tři minuty stanovil rekord nejdelšího pravidelného letu (bez přestupu). Tato linka mezi letišti LHR (Heathrow, Londýn, UK) a PER (Perth, Austrálie) stále funguje a jedná se o nejdelší pravidelný přímý let (celkově 14 498 kilometrů).

Technologie společnosti Reaction Engines může způsobit revoluci v nepohodlném a ne zrovna žádaném několikahodinovém sedění v letadlech. Jejich technologie motoru Sabre úspěšně ukončila testovací fázi prototypu nového typu kosmického raketoplánu. Použití takovéto technologie pro komerční lety by dobu cestování z Londýna do Austrálie snížilo na méně než 4 hodiny.

Převratný raketový motor Sabre k pohonu využívá jako palivo vodík a rovněž tekutý kyslík, který si obstarává v průběhu letu z atmosféry. Principem se podobá proudovému motoru a jeho nejkritičtějším prvkem je komplikované chlazení výfukových plynů. To probíhá pomocí tenkých trubiček naplněných heliem, které jsou schopny zchladit motor z teploty přes 1000 °C na -150 °C během setin sekundy.

Původní teoretická rychlost tohoto systému měla dosáhnout rychlosti Mach 5 (1715 m/s), při proběhlých testech se však podařilo rychlost zvuku překonat dokonce 25× (8575 m/s). Nicméně aby bylo této rychlosti možno dosáhnout, bylo třeba opustit nápad získávání kyslíku z atmosféry a nést si jej s sebou v nádržích.

Dlouhodobou vizí společnosti Reaction Engine je vytvořit nadzvukový letoun, který bude mít vícenásobné využití – nejenže bude schopen dopravit cestující kdekoliv po světě za zlomek současných dob letů, ale zvládne v případě potřeby zastat roli kosmických raket a dovést náklad na oběžnou dráhu za mnohem nižší cenu, než je tomu u současných forem dopravy.

Diskuze (107) Další článek: Když nevíte, zda chcete Alexu nebo Asistenta Googlu, berte reproduktor Sonos. Má obojí

Témata článku: Technologie, Letadla, Austrálie, Prototyp, Motory, Sabre, Hod, Heath, Rychlost, M/s, Reaction Engines, Perth, Let, Heathrow, Přímý let, Kyslík, Letecká doprava, Reaction Engine, Motor, Londýn


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36