Kdekoli na světě pod 4 hodiny: Už se testuje motor Sabre, který může radikálně proměnit leteckou dopravu

Létání je nejrychlejším transportem na delší vzdálenosti, přesto však dálkové lety běžně trvají přes deset hodin. Motory Sabre by mohly být revolucí, která výrazně cestování urychlí. Před pár dny byl otestován funkční prototyp.

Ještě rychlejší, než se čekalo

Na jaře minulého roku přistál v neděli ráno na Londýnském letišti Heathrow letoun, který absolvoval první pravidelný přímý let mezi Austrálií a Británií. S časem 17 hodin a tři minuty stanovil rekord nejdelšího pravidelného letu (bez přestupu). Tato linka mezi letišti LHR (Heathrow, Londýn, UK) a PER (Perth, Austrálie) stále funguje a jedná se o nejdelší pravidelný přímý let (celkově 14 498 kilometrů).

Technologie společnosti Reaction Engines může způsobit revoluci v nepohodlném a ne zrovna žádaném několikahodinovém sedění v letadlech. Jejich technologie motoru Sabre úspěšně ukončila testovací fázi prototypu nového typu kosmického raketoplánu. Použití takovéto technologie pro komerční lety by dobu cestování z Londýna do Austrálie snížilo na méně než 4 hodiny.

Převratný raketový motor Sabre k pohonu využívá jako palivo vodík a rovněž tekutý kyslík, který si obstarává v průběhu letu z atmosféry. Principem se podobá proudovému motoru a jeho nejkritičtějším prvkem je komplikované chlazení výfukových plynů. To probíhá pomocí tenkých trubiček naplněných heliem, které jsou schopny zchladit motor z teploty přes 1000 °C na -150 °C během setin sekundy.

Původní teoretická rychlost tohoto systému měla dosáhnout rychlosti Mach 5 (1715 m/s), při proběhlých testech se však podařilo rychlost zvuku překonat dokonce 25× (8575 m/s). Nicméně aby bylo této rychlosti možno dosáhnout, bylo třeba opustit nápad získávání kyslíku z atmosféry a nést si jej s sebou v nádržích.

Dlouhodobou vizí společnosti Reaction Engine je vytvořit nadzvukový letoun, který bude mít vícenásobné využití – nejenže bude schopen dopravit cestující kdekoliv po světě za zlomek současných dob letů, ale zvládne v případě potřeby zastat roli kosmických raket a dovést náklad na oběžnou dráhu za mnohem nižší cenu, než je tomu u současných forem dopravy.

Diskuze (107) Další článek: Když nevíte, zda chcete Alexu nebo Asistenta Googlu, berte reproduktor Sonos. Má obojí

Témata článku: Technologie, Prototyp, Letadla, Austrálie, Motory, Přímý let, LHR, Reaction Engine, Londýn, Rychlost, M/s, Let, Heath, TES, Kyslík, Kter, Hod, Motor, Reaction Engines, Letecká doprava, Heathrow, Sabre, Perth, SVESex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy